Egyelőre ezért még alacsonyabb büntetés jár a MÁV járatain, de már nem sokáig

A vonattal utazók haladékot kaptak, de hamarosan nem kerülhetik el a büntetés kiszabását.

2024. november 2., 12:53

Szerző:

Szeptember elejétől a jegyelővétel elmulasztása esetén a büntetés nem elkerülhető, de még tart a türelmi időszak, amit most meg is hosszabbítottak – derült ki a MÁV-csoport közleményéből, amelyet saját weboldalukon tettek közzé.

Akik számára a vasúti közlekedés a mindennapok részét képezik, minden bizonnyal kevésbé érintettek, ám az alkalmi utasok, például a nyaralni indulók számára meglepő lehet, hogy szeptember elejétől kötelezővé vált a jegyelővétel Budapest elővárosi zónájában. Mindez azt jelenti, hogy azok, akik a fővárosban vagy bármely elővárosi állomáson szeretnének felszállni egy járatra, ezt már csak úgy tehetik meg, hogy előzetesen megvásárolták a jegyüket, tehát a vonaton már nincs mód a jegy megváltására.

Amíg a változásokhoz az utazóközönség is hozzászokik, a MÁV türelmi időszakot hirdetett, amely ugyan csak két hónapig tartott, ám a tájékoztatásuk szerint az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) döntése értelmében ezt meghosszabbítják.

A büntetés így is jár

A szeptemberben bevezetett szabályozás értelmében az érvényes jegy vagy bérlet nélkül utazóknak már egy magasabb, 25 ezer forintos pótdíjat kell megfizetniük. A türelmi időszak alatt azonban a kalauzok figyelmeztetik az utasokat az új szabályokra, és 2025. február 1-ig még nem bírságolnak a helyszínen ilyen magas összegre.

Ám ez nem azt jelenti, hogy meg lehet úszni a bliccelést: a jegy nélkül való utazást továbbra is büntetik, csupán arról van szó, hogy a még korábban érvényes, alacsonyabb összegű büntetéssel, és ez a következő negyedévben még így is marad. A MÁV felhívta a figyelmet, hogy mind a rendszeres, mind a szúrópróbaszerű jegyvizsgálatok során sor kerül a figyelmeztetésre és a büntetésre is.

Fontos információ, hogy a büntetésre csak akkor kerül sor, ha az utas olyan állomáson szállt fel, ahol lett volna lehetősége az előzetes jegyvásárlásra. Ez azonban már csak ritkán lehet indok, ugyanis a MÁV egyre több helyszínen üzemeltet pénztárat vagy 24 órában működő jegykiadó automatát.

A változások az alábbi vonalakat érintik:

  • 1-es vonal: a Déli, illetve Keleti pályaudvar és Győr között,
  • 2-es vonal: a Nyugati pályaudvar, illetve Rákos és Esztergom között,
  • 30a vonal: a Déli pályaudvar, illetve Kőbánya-Kispest és Székesfehérvár között,
  • 40a vonal: a Déli pályaudvar és Pusztaszabolcs között,
  • 70-es vonal: a Nyugati pályaudvar és Szob között,
  • 71-es vonal: a Nyugati pályaudvar és Vác között,
  • 80a vonal: a Keleti pályaudvar és Hatvan között,
  • 100a vonal: a Nyugati pályaudvar és Szolnok között,
  • 120a vonal: a Keleti pályaudvar és Nagykáta között,
  • 142-es vonal: a Nyugati pályaudvar és Pestszentimre között.

A közleményből kiderült, hogy a fenti viszonylatokon a helyszíni pótdíj összege azonos lesz a 30 napon belül befizetendő pótdíjjal: egységesen 25 ezer forintot kell kifizetni a mulasztásért. Emellett emelkedett az egy hónapon túl kifizetendő büntetés összege is: már 50 ezer forintot kell kifizetni ebben az esetben.

A MÁV tájékoztatása alapján az utasok többsége elfogadta a szigorodó szabályokat, és arra is felhívták a figyelmet, hogy a jegyeket online is kényelmesen meg lehet vásárolni a MÁV applikációjában, illetve a jegy.mav.hu weboldalon keresztül.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)