Magyarország új választási törvénye: kövecskék Orbán mozaikjában

Orbán Viktor második kormányzásának kezdete óta a körülmények már nem normálisak – írja Josef Kirchengast kommentárjában.

2012. december 1., 17:47

Normálisan demokratikus viszonyok közepette valóban megkérdezhetik az emberek, hogy mi rossz van abban, ha a polgároknak regisztráltatniuk kell magukat. Végül is még a nyugati minta demokráciában, az USA-ban is regisztrálni kell, még akkor is, ha más feltételekkel.

Magyarországon azonban Orbán Viktor második kormányra kerülése óta többé már nem normálisak a körülmények. 2010-es választási győzelme óta, amely kétharmados többséget hozott a számára a parlamentben, Orbán következetesen úgy alakítja át a politikai rendszert, hogy a jövőben rendkívül nehéz lesz a hatalomváltás. Ezt már jóval a választások előtt – többé- kevésbé nyíltan – bejelentette. Ezért aztán a választók nagyarányú támogatását úgy értelmezi, hogy menlevelet kapott valamennyi területen történő átalakításra. Néhány területen azonban az EU-s intézmények visszafüttyentették: így a Nemzeti Bank, az igazságszolgáltatás, és részben a média területén is. Ez azonban semmit nem változtatott politikája célkitűzésein.

Orbán azt hangoztatja, hogy a magyar nemzetnek szeretné visszaadni jól megszolgált nagyságát. Ha ezt valóban komolyan gondolná, akkor politikájának a kiegyezésre és a kölcsönös megértésre kellett volna irányulnia, nem a megosztottság fenntartására. Hogy ebben a légkörben ez hova vezet, azt megmutatja az egyik szélsőjobboldali képviselő legújabb antiszemita kirohanása a Magyar Országgyűlésben, amelyre a kormány csak hosszadalmas zavarodottsági szünet után reagált.

(Josef Kirchengast, Der Standard: 2012.11.28.)

Fordította: dr. Gonda László

További cikkeket olvashat Ausztriáról a

Szervusz Ausztriahonlapon.