Magyarország: ismét visszatérhet a csornai cowboy
Amikor hétfőn este Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor a várakozásoknak megfelelően pártbeli barátját, Áder Jánost jelölte köztársasági elnöknek, szóvivője, Szijjártó Péter révén azt is tudatta, hogy „horgonyembernek” tartja Ádert. A szóvivő nem hagyott kétséget afelől, hogy mit vár el a nagy kormányos a legmagasabb államtisztség horgonykamrájában tartózkodó matróztól: azt, hogy „erősítse és megszilárdítsa az új alkotmányos rendet” – írja Gergor Mayer a Der Standard A Nap személyisége rovatában.
Az elődnek, Schmitt Pálnak egy plágiumbotrányt követően a hónap elején kellett dicstelenül lemondania. Ő valamivel kevesebb, mint két év alatt több mint 360 törvényt írt alá zokszó nélkül. Hozzá képest a jobboldali populista Orbán az 52 éves Áder személyében nehézfajsúlyú politikust talált az „új rend” védelmezőjének szerepére: valakit, aki nem csak aláírja a törvényeket, de meg is alkotja azokat.
Áder, aki 2009 óta az Orbán vezette Fidesz (Fiatal Demokraták Szövetsége) képviseletében ül az Európai Parlamentben, végzett jogászként kidolgozta az új választási törvényt és az igazságszolgáltatási igazgatásról szóló módosítást. Mindkét jogszabályt erősen bírálják. Szakértők szerint a választási törvény a 2014-es következő választás alkalmával a Fidesz javát szolgálhatja. Az igazságszolgáltatás reformja pedig jelenleg egy EU-s kötelezettségszegési eljárás tárgya.
A kijelölt elnök nős, és négy gyermeke van. Orbánhoz hasonlóan ő is a Fidesz egyik alapítója. Orbán első kormányzásának az időszakában 1998-tól 2002-ig az Országgyűlés elnöke volt, 2002-től 2006-ig a Fidesz frakcióvezetője. 2005 nyarán parlamenti ellenzékből levezényelte a párton kívüli, konzervatív Sólyom László államelnökké történő megválasztását. Ez a huszáros trükk a tömött bajuszú politikai stratéga számára Fidesz-körökben a western hősre utaló, megtisztelő „csornai Charles Bronson” nevet eredményezte. Ez a nyugat-magyarországi kisváros Áder születési helye.
2006-ban mégis hűvössé vált az Orbánhoz fűződő viszonya. A párt lapjának számító Magyar Nemzet Ádert összefüggésbe hozta egy Orbán ellenes összeesküvéssel: Orbán akkoriban vesztette el egymás után a második választást. Azt megelőzően a pártelnök figyelmen kívül hagyta Ádert a hagyományos választókerületében, a Csornán történő listaállításkor. Áder távozását Brüsszelbe akkoriban Magyarországon a száműzetés egyik fajtájának tekintették. Május 2-án várható megválasztásával következő államelnökké maga mögött hagyhatja ezt a karriertörést.
(Der Standard, nyomtatásban 2012.04.18.)Fordította: dr. Gonda László