Magyarország gazdasága 15 hónapja nem növekszik

Az Orbán-kormány teljes gazdasági kudarcaként értékelték az ellenzéki pártok a Központi Statisztikai Hivatal keddi jelentését, amely szerint a magyar gazdaság már hivatalosan is recesszióban van.

2012. augusztus 15., 09:21

Az MSZP szerint az Orbán-kormány politikája taszította recesszióba a magyar gazdaságot, a GDP-csökkenést nem lehet külső okokra fogni.

Burány Sándor országgyűlési képviselő kedden sajtótájékoztatón azt mondta: a kabinet szívós és kitartó munkája kellett ahhoz, hogy a 2010-es kormányváltáskor még 1,3 százalékos GDP-növekedésből 2012 második negyedévére - a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint - 1,2 százalékos visszaesés lett.

Ezzel kapcsolatban az MSZP-s politikus azt hangsúlyozta, hogy mivel Csehország kivételével a térség összes többi államában nőtt a gazdaság teljesítménye, és kismértékben a német gazdaság is bővülni tudott, a magyarországi visszaesés nem magyarázható külső tényezőkkel, csak belső okokkal, a rossz adópolitikával, a beruházások és a fogyasztás visszaesésével.

Ha valakinek még kétsége lett volna arról, hogy eredményes lehet-e az Orbán-kormány unortodox gazdaságpolitikája, most választ kapott - mondta az MSZP-s politikus, megjegyezve: nem látni, hogy a Matolcsy György vezette Nemzetgazdasági Minisztérium mit kíván tenni a kilábalás érdekében, a recesszió ellen.

Szólt arról is, hogy a fogyasztói árak júliusban 5,8 százalékkal voltak nagyobbak, mint egy évvel korábban, ez pedig a legrosszabb inflációs adat az Európai Unióban. Megemlítette, hogy részben ez vezetett a reálkeresetek csökkenéséhez is.

Burány Sándor arról is beszélt, lehetséges, hogy a vártnál nagyobb infláció miatt a jegybanknak fel kell adnia az alapkamat szinten tartására alapozott monetáris politikát, és emelnie kell a kamatot, ami viszont tovább nehezítené a gazdaság helyzetét.

Jobbik: Teljes gazdasági kudarc

A Jobbik szerint a Fidesz-kormány teljes gazdasági kudarcát jelenti a kedden nyilvánosságra hozott brutális inflációs adat és a gazdasági teljesítmény radikális csökkenése – közölte Volner János, a párt frakcióvezető-helyettese.

A Jobbik már tavaly év végén, a megszorító csomag bejelentésekor jelezte, ezek az intézkedések, így az ÁFA megemelése és az új, lakosságra áthárított adók inflációt fognak gerjeszteni, ami elértékteleníti a magyar emberek nehezen megkeresett jövedelmét – áll a párt közleményében.

A Fidesz a szegények adójaként is emlegetett infláció segítségével igyekszik egyensúlyba hozni az államháztartást, holott ezzel egyre távolabb kerül a maastrichti kritériumok között meghatározott inflációs céltól – írta Volner, hozzátéve, mindez együtt jár azzal, hogy a magyar családok jövedelmének vásárlóereje csökken, kevesebb terméket tudnak fogyasztani ugyanannyi pénzért. A politikus szerint a Fidesz gazdaságpolitikája ismét bebizonyította: megszorításból sosem lesz GDP-növekedés.

A Jobbik ezzel szemben kevesebb pénzt vonna ki a gazdaságból, azt inkább olyan ágazatokba csatornázná át, melyek a válságból való kitörést biztosíthatnák – a párt szerint többletforrásokat kellene biztosítani az iparnak, a kutatás-fejlesztésnek, a mezőgazdaságnak és a turizmusnak. Ezen ágazatok támogatásából következne fenntartható életszínvonal-növekedés, kitörés a válságból.

LMP: Zsákmányszerző állam helyett fejlesztő-szolgáltató államot!

Magyarország gazdasága 15 hónapja nem növekszik. Miközben a kormányváltáskor még 3,5 százalékos növekedést ígértek erre az időszakra, 2012 második negyedévére a stagnálás recesszióba váltott. Az európai és közép-európai trendektől is jelentősen elmaradó mutató, a leszakadás valódi okai az elmúlt két év kormányzásában találhatók. A rossz adatok az idei és a 2013-as költségvetés megalapozottságát is megkérdőjelezik. A kilábaláshoz alapvető gazdaságpolitikai fordulatra van szükség. Ennek érdekében az LMP „Magyarország talpra áll” címmel ősszel bemutatja a fordulat költségvetését.

Vágó Gábor, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője közölte, kiszámítható jogalkotás és az elveszett bizalom visszaszerezése megállíthatja a beruházások zuhanását, újraindíthatja a befagyott hitelezést. A saját oligarchák érdemtelen támogatása helyett egyenlő esélyeket kell biztosítani minden hazai vállalkozásnak. A jelenlegi zsákmányszerző állam helyett pedig egy fejlesztő, szolgáltató állam lenne kívánatos.

Az LMP-s politikus szerint adórendszerváltásra ugyancsak szükség van: a terhek méltányos elosztására, az egykulcsos adó eltörlésére, a tőke és a környezethasználat adóinak nagyobb arányára. Ez az igazságosság mellett a belső keresletet is élénkíti, a hazai vállalkozások termékei iránti keresletet növeli.

A munkahelyteremtés a kormány agyonreklámozott, de fedezet nélküli munkahelyteremtő programja helyett a járulékok és adminisztratív terhek csökkentésén és egy zöld beruházási fordulaton kell, hogy alapuljon. Egy nagyszabású épületfelújítási program például amellett, hogy energiát és rezsit takarít meg, munkahelyet teremt, kirántja az építőipart a recesszióból, csökkenti függésünket a külföldi energiaforrásoktól, és élhetőbbé teszi a lakásokat és munkahelyeket. A jövő iparágait – napenergia, szélenergia, helyi megújuló energia hálózatok – támogatni kell, nem pedig elsorvasztani egy újabb, méregdrága atomerőmű érdekében. A vidékfejlesztésben a valóban sok munkát teremthető helyi gazdálkodókat és szövetkezéseiket kell lehetőséghez juttatni a haverok és üzletfelek helyett.

A talpra állás csak a hosszú távú jóllét megalapozásával képzelhető el: az oktatás, az egészségügy, a közösségi közlekedés további leépítését meg kell állítani, tilos további forrásokat kivonni ezekről a területekről. A társadalom nagy részének leszakadása, és az ebből következő stagnálás csak a szolgáltatások fenntartásával, a jövőbe való beruházásokkal képzelhető el.

A magyar gazdaság talpra állása nem képzelhető el zöld fordulat és adórendszerváltás nélkül. Az LMP ennek szellemében fogja bemutatni ősszel „Magyarország talpra áll” című költségvetési javaslatát. Itt az idő, hogy a kormány feladja akarnok és sikertelen gazdaságpolitikáját, és az ország érdekében a valóságból, nem a tündérmeséből kiinduló fordulatot hajtson végre.