MKKE: az új katatörvény a könyvkultúrát is brutálisan rombolja
A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) sajtóközleményben fejtette ki álláspontját az új katatörvényről, ami írásuk szerint az írók, költők, szerkesztők, illusztrátorok, könyvtervezők, grafikusok, tördelők, műfordítók többségét teheti tönkre.
A könyvkiadás a kreatív ipar zászlóshajója, munkavállalói jelentős része -a többi kulturális ágazathoz hasonlóan- szabad szellemi foglalkozású katás vállalkozó, akinek élete 24 óra alatt egzisztenciális és gazdasági értelemben ellehetetlenült – írta a MKKE közleményében.
Közleményük szerint az írók, költők, szerkesztők, illusztrátorok, könyvtervezők, grafikusok, tördelők, műfordítók nem magánszemélyek, hanem könyvkiadók megbízásából dolgoznak, keresik kenyerüket, bevételeikből tartják el gyerekeiket, családjukat. Csak a nagyobb cégek tudnak főállásban alkalmazni szerkesztőket, tördelőket, de munkaviszonya írónak, műfordítónak szinte soha nincs.
Emiatt az MKKE kéri a kormányt, hogy
„vonják vissza az átgondolatlan, társadalmi vitát és érdemi előkészítést nélkülöző törvényt.”
Felidézték, hogy a könyvszakmára az elmúlt 2-3 évben nehéz idők jártak: Covid boltzár, elmaradt könyvvásárok, papírhiány és emelkedő papírárak, infláció, költségek növekedése, amik főleg a kis- és mikrovállalkozásokat, műhelyeket ritkította. De fenyegető a könyvvásárló értelmiségi és középosztály anyagi helyzetének romlása is, akik kulturális célú büdzséjének növekedésére mostanában nem számíthatnak.
(Kiemelt képünki illusztráció. Fotó: MTI/Mohai Balázs)