Változás a magyar bíróságokon, ez a költség jelentősen emelkedett

Jelentősen módosultak a magyar bíróságokon az illetékek, mivel egy új rendszert vezettek be.

2025. február 1., 15:16

Szerző:

Az információk szerint, egy január 28-i jogszabályváltozással módosították a magyar bíróságokon a polgári peres eljárások megindításának illetékeire vonatkozó szabályozást. Ezek alapján az eddigi 6 százalékos illetékmérték helyett egy kilenc szintből álló, sávos rendszert vezettek be, valamint az eddig érvényben lévő 1,5 millió forintos illetékmaximumot is megszüntették, írta meg a Telex nyomán az Infostart.

Ezért változhat a peres eljárások költsége a magyar bíróságokon

A lapnak arról beszélt egy neve elhallgatását kérő ügyvéd, hogy a változtatásnak az egyik oka az lehet, hogy Magyarországon jelentős a bírói kapacitáshiány, ezzel pedig azt szeretnék elősegíti, hogy kevesebb legyen a bíróságokon az ügyteher. A Telexnek egy másik szakember is nyilatkozott, szintén név nélkül, ő azt emelte ki, hogy valóban furcsa volt, hogy a 25 millió forintos ügynek ugyanakkora volt az illetéke, mint egy 100 milliárd forintosnak.

A Telex arról ír, hogy a forrásaik szerint, erről a változásról korábban már értesült minden ügyvéd. Éppen ezért, megpróbálták meg a jogszabályváltozás előtt elindítani azokat az ügyeket, amelyeknek nagy az értéke. Mivel ebben az esetben sokan megúszhatják egy 1,5 millió forintos illetékkel a pereskedést, és nem kell kifizetniük a több tíz- vagy több százmillió forintot.

Az ügynek egyébként aktualitást ad Rákosrendező ügye, ahova most egy hatalmas beruházást terveznek. A főváros és a kormány között pedig nincs egyetértés abban, hogy pontosan miként hasznosuljon a területet. A Telex cikke kitér arra, hogy nem tudni, hogy a jogszabályváltozás során gondoltak-e arra, hogy ezzel is elrettentsék az ügy megakasztóit, de amennyiben valaki pert kívánna indítani az ügyben, akkor az illetékkalkulátor szerint egy 260,3 millió forintos illetékkel indulhatna el.

A Telexnek nyilatkozó szakemberek elmondták, hogy a pernek az értékét nem minden esetben lehet meghatározni. Egy ingatlan esetén például világos, ám bizonyos esetekben ez nem ennyire könnyű. Ha valami miatt nem meghatározható a pertárgyértéke, arra külön szabályok vonatkoznak. Azonban, ha egy pernek konkrét tárgya van, annak általában van értéke.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)