LMP: Hova lett az állami erőszak-monopólium?

Az ellenzéki párt felszólította a rendőrséget, hogy alkotmányos kötelességének megfelelően tegye meg a szükséges intézkedéseket, és ne hagyja, hogy a vasárnapi, devecseri események a jövőben megismétlődhessenek.

2012. augusztus 10., 17:37

Az LMP szerint az augusztus 5-én, Devecseren, a szélsőjobboldali szervezetek által "a jogos magyar önvédelemért" meghirdetett rendezvényen a rendőrség "súlyos kudarcot vallott", amikor "a bűncselekmények megakadályozására és a közbiztonság, valamint közrend védelmére hivatott rendőrség tétlenül figyelte az erőszak nyilvánvaló érzelmi előkészítését, majd annak aktív, erőszakos cselekedetekbe történő átfordulását".

Az ellenzéki párt ezt abban a nyílt levélben írta, amelyet Pintér Sándor belügyminiszternek címeztek. Az aláírók, Szabó Tímea és Dorosz Dávid országgyűlési képviselő szerint felmerül a kérdés, hogy hova lett az állami erőszak-monopólium és mire számíthat a történtek után békés ellendemonstrációra készülő helyi roma lakosság, amikor egyes sajtóértesülések szerint "betyáros riadólánc maradt Devecserben, hogy ha a cigányok újra támadnának, legyen magyar önvédelem".

Az LMP-s politikusok leszögezték: egy demokratikus jogállamban az erőszak alkalmazásának állami monopóliumát megtörve semmilyen párt vagy önjelölt félkatonai szervezet nem vindikálhatja magának önvédelem címén azt a jogot, hogy - fizikai megnyilvánulásokkal vagy verbálisan - erőszakkal fenyegesse a társadalom másik csoportját.

A rend fenntartása, valamint a bűncselekmények felderítése és megelőzése kizárólag a rendőrség feladata, nem pedig pártoké vagy a mellettük egyenruhában masírozó félkatonai szervezeteké. Hasonlóképpen az önbíráskodás helyett az ítélkezést az igazságszolgáltatásra kell hagyni. Amennyiben jogsértések történtek Devecseren, a rendőrségnek és a független bíróságnak van dolga az elkövetőkkel, nem pedig a Jobbiknak és egyéb szervezeteknek - fejtették ki az LMP-s politikusok.

A jogvédők szerint a rendőrség hibázott Devecseren

Három jogvédő szervezet, a Társaság a Szabadságjogokért, a Magyar Helsinki Bizottság és az Eötvös Károly Intézet nyílt levelet intézett csütörtökön a belügyminiszterhez és az országos rendőr-főkapitányhoz a hétvégi devecseri erőszakos tüntetés kapcsán. A szervezetek szerint a demonstráció átlépte a törvényesség határát, „a tüntetés már a beszédek elhangzásakor elveszítette békés jellegét, majd fizikai erőszakba torkollott, amikor a tüntetők a helyi cigányokat, illetve a cigányok lakta házakat kövekkel, betondarabokkal dobálni kezdték”.

Ezért a jogvédők szerint a tüntetést a rendőrségnek fel kellett volna oszlatnia. Ez nem történt meg, és ezzel a rendőrség súlyos mulasztást követett el, mert nem védte meg honfitársaink szabadsághoz, egyenlőséghez és biztonsághoz való jogát, olvasható az állásfoglalásban. „Az Alaptörvény szerint a gyülekezést a rendőrségnek fel kell oszlatnia, ha az bűncselekményt vagy bűncselekmény elkövetésére való felhívást valósít meg, vagy az mások jogainak és szabadságainak sérelmével jár. A szóban forgó tüntetésen mindezen oszlatási okok fennálltak, a rendőrség mégsem tett semmit” – írják a jogvédők, megjegyezve: a helyszínt biztosító rendőrök azonban még akkor sem kaptak parancsot az események megállítására, amikor a szemük láttára kezdődött el a kődobálás, a tényleges fizikai erőszak.

A szervezetek elfogadhatatlannak és jogsértőnek tartják, hogy a magyar rendőrség ilyen helyzetben passzív maradt. A nyílt levélben a belügyminisztert és az országos rendőr-főkapitányt felszólították, hogy a rendőrségi mulasztást vizsgálják ki, és a vizsgálat eredményéről a nyilvánosságot tájékoztassák, hogy gondoskodjanak a büntetőeljárások hivatalból való megindításáról, valamint arról, hogy a rendőrség a felvételek alapján, „az elkövetők nyilvánvalóan előítéletes indítékaira tekintettel”, lefolytassa az ügyben a nyomozást.