Levelet írt Orbán Viktornak a fideszes polgármester

Orbán Viktorhoz fordult a soltvadkerti polgármester azért, hogy a műanyagos cégeket drasztikusan sújtó termékdíj összegén változtasson a magyar kormány. Ezzel sok munkahelyet mentenének meg véleménye szerint.

2012. április 21., 21:00

Mint arról

Baon.hu beszámolt, ha belátható időn belül nem csökkent a jelenlegi termékdíj összegén a kormány, az Soltvadkerten jelentős elbocsátásokhoz vezethet. Egyebek mellett ez áll abban a levélben, amelyet Lehoczki Ferenc polgármester írt a miniszterelnökhöz, a helyi műanyagos cégek felkérésére. A hazai műanyag termékek meghatározó mennyiségét a városban gyártják. Mintegy ezer család kapcsolódik valamilyen formában ehhez a fejlődő iparághoz. A korábbi szabályozás szerint műanyagtáskák esetében elvileg 1900 Ft-os volt a kilogrammonkénti díj, de ha a végfelhasználók igazolni tudták, hogy ezt egy erre szakosodott társaság megfelelő módon fogja kezeli, úgy kilogrammonként csak 608 Ft terhelte a műanyagtáskát felhasználót. Az új törvény szerint 1800 Ft a kilogrammonkénti termékdíj, de a korábbi ésszerű megoldásokat mellőzve, már nem lehet gondoskodni a műanyagtáskák megfelelő kezeléséről, és így a teljes 1800 Ft/kg-os díjat meg kell fizetnie a vevőknek. Ez a táska előállítási költségének három és félszerese – áll Lehoczki Ferenc levelében. Ezt bele kell építeni az árba, amit vagy elfogad a vevő – a többnyire kiskereskedelmi láncok – vagy nem. Ha nem, az termeléscsökkenéshez, és komoly elbocsátásokhoz vezethet.

Az érvényes termékdíjról szóló törvény 2. számú mellékletében az elsődleges csomagoló anyagnak számító műanyag zacskó kilónkénti termékdíja 42 forint. Ha az ebbe a zacskóba csomagolt kenyeret egy füles műanyag reklámszatyorba – másodlagos csomagoló anyagba – helyezik, akkor annak a terméknek a kilónkénti termékdíja 1800 forint. A különbség óriási, pláne ha figyelembe vesszük azt, hogy a mérgező kenőolaj kilójáért, csak 112-, az akkumulátor kilójáért csak 60 forintot, de a gumiabroncsért is csak 52 forintot ír elő a törvény kilónként.

Erre válaszolt nemrég Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár, aki azt írta, hogy ha a cég maga gyűjti be a hulladékot, akkor kevesebb termékdíjat kell fizetnie. Vagy ha a műanyagtasakot újrahasználható csomagolószerből állítják elő, akkor mentesülnek a termékdíj megfizetése alól. A gond csak az, hogy vissza kellene gyűjteni a termékeket, ami csaknem kivitelezhetetlen.

A felvetődött azon a múlt heti fogadáson is, amelyet a legnagyobb adózók tiszteletére rendezett a soltvadkerti önkormányzat. Garami Zoltán, a legnagyobb műanyagos cég tulajdonosa a vállalkozó társak és Font Sándor országgyűlési képviselők előtt kijelentette: az üggyel foglalkozó Illés Zoltán államtitkárt el kell hozni Soltvadkertre, hogy a saját szemével lássa, milyen helyzetbe kerültek az itteni vállalkozók. Megjegyezte: fizetni akarják a termékdíjat az államnak. A tavalyi kilónkénti 608 forintot kifizetik, de ennek a háromszorosát nem lehet kitermelni. Ez elbocsátásokhoz és a termelés visszaeséshez vezet.

Több céget érint a kérdés, mert sokan ilyen terméket gyártanak. A helyzetet az is bonyolítja, hogy több vállalkozás uniós pályázaton nyert támogatást, s ha ezek feltételeit (létszám, árbevétel stb.) nem teljesítik, akkor szerződésszegők lesznek, amit el akarnak kerülni. Font Sándor országgyűlési képviselő reagálva a kérdésre megjegyezte, hogy lobbizik az ügy megoldása érdekében.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.