Több településen is nagyon rossz a levegő minősége: egyre nagyobb a veszély

Veszélyessé vált a levegő minősége a Sajó völgyben. 

2024. november 28., 11:02

Szerző:

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által közzétett mérések eredményei szerint a Sajó völgyben veszélyessé vált a levegő minősége a szálló port miatt. Nem ez azonban az egyetlen terület az országban, ahol aggasztóak az eredmények. 

Több településen sem jó a levegő minősége 

Az NNGYK szerdán közzétett térképéről jól leolvasható, hogy veszélyes a levegő minősége Miskolcon, Sajószentpéteren, Kazincbarcikán és Putnokon. Salgótarján, Békéscsaba, Eger, Debrecen, és Tököl levegőjének minősége pedig egészségtelen minősítést kapott. Ezen túlmenően több helyen is kifogásolható a levegő minősége, egyebek között Budapesten, Győrben és Esztergomban sem túl rózsás a helyzet. 

Íme a térkép: 

Emelkedhet a légszennyező anyagok mennyisége

A HungaroMet előrejelzése szerint viszont csütörtök délutántól, a változékony időjárás hatására országszerte mérséklődhet a helyzet, már ami a légszennyezettségi adatokat illeti. Ezt követően szombaton a szeles időjárás miatt még kedvező lehet a helyzet, ám az öröm nem tarthat sokáig, ugyanis vasárnap a jelentősen mérséklődő légmozgások miatt megint emelkedhet a légszennyező anyagok mennyisége. 

Súlyos következmények 

Ahogyan arról portálunk is beszámolt a levegőben lévő káros anyagok rendkívül súlyos egészségügyi következményekkel járhatnak. Szegő Judit környezetkutató, a Levegő Munkacsoport projektvezetője a Jazzy Rádió Business Class című műsorában beszélt arról nemrégiben, hogy évente mintegy 12 ezer ember hal meg olyan betegség következtében, ami a légszennyezettségre vezethető vissza. Mint mondta, egyre többen halnak meg szív- és érrendszeri betegség következtében, amelyek nagy részéért szintén a környezeti ártalmak, köztük a légszennyezettség tehető felelőssé. A szakértő szerint egyébként a lakosság sokat tehetne a levegő minőségéért azzal, ha például felhagyna a hulladékégetéssel, illetve a személyautók használatát is célszerű lenne visszaszorítani, ugyanis az adatok romlásában a fűtési módszereken túl a közlekedés is szerepet játszik. További részletek ebben a cikkünkben.  

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)