Létrejött a magyar egység a rasszizmus kérdésében?

Az SZDSZ is csatlakozik Lomnici Zoltánnak, a Legfelsőbb Bíróság volt elnökének az emberi méltóság védelme érdekében közzétett felhívásához, a kezdeményezést így valamennyi parlamenti párt támogatja.

2009. november 19., 23:45

Retkes Attila, a párt elnöke és Kóka János frakcióvezető is levélben jelezte csütörtökön Lomnici Zoltánnak, hogy csatlakoznak a felhíváshoz.

Kóka János azt írta: azért is tartja fontosnak, hogy csatlakozzon a kezdeményezéshez, mert a liberálisok az elmúlt 20 évben mindig következetesen kiálltak az emberi jogok, az emberi méltóság és az esélyegyenlőség védelme mellett, és visszautasítottak minden olyan megnyilvánulást, amely más személyek vagy csoportok ellen irányul, azok vallási, faji, nemzeti, etnikai, szexuális vagy bármilyen egyéb hovatartozása miatt.

Retkes Attila többek között rögzíti: a felhívásban olvasható célok megegyeznek a jelenlegi SZDSZ alapelveivel.

Elutasítjuk a rasszizmust, a kirekesztést - írta a pártelnök. Hozzátette: emellett leszögezik, tisztelni kell a magyarságot és a vallást is. Retkes Attila szerint Lomnici Zoltán levele időszerű. "Megkövetem mindazokat, akik a benne foglalt szándékokat nem látták viszont az elmúlt években a magyar pártpolitikában" - fogalmazott a pártelnök, aki szerint "itt az ideje, hogy mindezen változtassunk".

Miután nyilvánosságra került, hogy a Fidesz, az MSZP, a KDNP és az MDF után az SZDSZ is csatlakozik a kezdeményezéshez, Lomnici Zoltán csütörtök délután az MTI-nek azt mondta: komoly igény van az összefogásra az emberi jogok védelmében. Hozzátette: ezt bizonyítja, hogy 48 óra telt el a felhívása közzétételétől és már a történelmi egyházak, valamint a parlamenti pártok is elkötelezték magukat az emberi méltóság védelme és a történelmi sérelmek kölcsönös tisztelete mellett.

Arra a kérdésre, hogy minek tulajdonítja azt, hogy valamennyi párt rövid időn belül támogatásáról biztosította, azt mondta: kompromisszumos szövegről van szó, amelyben nincs kettős mérce, minden sérelmet elítél, legyen az akár '56-os sérelem, antiszemitizmus, rasszizmus, keresztényellenesség vagy magyargyűlölet.

Összefogásra van szükség

A Legfelsőbb Bíróság volt elnöke kitért rá, hogy a média támogatását is fontosnak tartja, a Duna Televízió elnöke szerdán, a Magyar Televízió ügyvezető alelnöke pedig csütörtökön írta alá a kezdeményezést. Lomnici Zoltán szerint további tárgyalások vannak folyamatban országos napilapok mellett kereskedelmi médiumokkal is. Hangsúlyozta: azért tartja fontosnak a sajtó támogatását, mert az a történelmi egyházak és a politika mellett a média a legerőteljesebb közvéleményformáló eszköz.

Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnöke kedden tette közzé azt a dokumentumot, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy a társadalomban összefogásra van szükség a kirekesztő, az emberi méltóságot sértő szövegek megjelenésével szemben. Ide tartozik például minden rasszista kijelentés, amely sérti a zsidó, a roma emberek méltóságát vagy a keresztények hitbeli meggyőződését - közölte.

A nyilatkozatban többek között az áll: "a felhíváshoz csatlakozó személyek az általuk képviselt szervezetek nevében is elkötelezik magukat az emberi jogok, az egyenlő méltóság védelme mellett, és visszautasítanak minden olyan sértő megnyilvánulást, mely más személyek vagy csoportok ellen irányul, azok vallási vagy nemzeti és etnikai hovatartozása miatt".

Mindenki aláírta

Az állásfoglalást kedden aláírta a négy történelmi egyház képviselője, és még aznap Balog Zoltán, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes elnöke közölte: a Fidesz elnöksége felhatalmazta őt a nyilatkozat aláírására.

Lendvai Ildikó szocialista pártelnök kedden azt közölte az MTI-vel, hogy az MSZP magára nézve kötelezőnek tekinti az emberi méltóság tiszteletét, elítéli bármely társadalmi csoport megbélyegzését és kirekesztését, a velük szembeni gyűlöletkeltést, és ezt elvárja másoktól is. A párt "örömmel veszi, hogy ezt a szellemet a történelmi egyházak is egybehangzóan magukénak vallják".

Lukács Tamás, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselője azt közölte szerdán az MTI-vel, hogy pártja az alapítása óta eltelt több mint hat évtizedben mindig kiállt az emberi méltóság védelme érdekében.