Lesz nemulass: szigorítás és szülőkommandó
Szülők egy csoportja harcba száll a veszélyes szórakozóhelyek ellen. Listáznák a megbízhatatlan helyeket, bulik előtt megnéznék a diszkókat és riadóláncot szerveznének, baj esetére. Az önkormányzatok pedig szigorítanák a szórakozóhelyek működési engedélyeinek kiadását.
Nem sokkal a West Balkánban történt tragédia után a Facebook-on megalakult a Budapesti szülők riadólánca. - A szülők jelentős része, amikor a gyereke bulizik, amúgy sem tud aludni, mert izgul. Őket lehetne összefogni az internet segítségével és megszervezni, hogy egy kommunikációs lánc működjön közöttük. Így, ha valahol vészhelyzet van, akkor a szülők tudnak egymásnak szólni - mondta az
InfoRádiónakKis Ervin Egon, a szerveződő csoport egyik vezetője. Hozzátette: a kezdeményezéssel meg is lehet előzni a bajt, hiszen tervezik azt is, hogy a bulik előtt megnézik a szórakozóhelyeket.A közösség eddig 602 szimpatizánssal bír, s a csoporthoz tartozó szülők vállalják, hogy riadóláncot alkotnak annak érdekében, hogy gyermekeik biztonságban szórakozhassanak. „Minden budapesti szórakozóhelyet megnézünk, minden rendezvényt ellenőrzünk és tájékoztatjuk egymást, mennyire tartjuk azt biztonságosnak – írják a közösség oldalán. – Közösen megalkotjuk a saját szabályrendszerünket, megfogalmazzuk az elvárásainkat és ezeknek megfelelően minősítjük a szórakozóhelyeket. Elkészítjük a megbízható szórakozóhelyek listáját és gyermekeinket megkérjük, csak olyan helyekre és rendezvényekre menjenek el, ahol önkénteseink ott vannak, illetve amelyeket megbízhatónak minősítünk.”
- A jogszabályok nem jók, mert minél szigorúbbak, annál kevésbé alkalmasak arra, hogy jogkövető magatartást generáljanak – hangsúlyozta Kis Ervin Egon, hozzátéve: olyan listát szeretnének készíteni, amelyen azokat a helyeket tüntetik fel, ahol normális a személyzet és a vezető, és ahol menekülési tervet tudnak felmutatni.
A civil kezdeményezés résztvevői egyelőre annyit szeretnének megszervezni, hogy minden szórakozóhelyen a nagyobb bulik alkalmával legyen egy szülő, aki körbenéz és megosztja a többiekkel a tapasztalatait. Ezt közös naptárral koordinálnák, a fő kommunikációs csatorna a Facebook és egy levelezőlista lenne. Kérik a nagy létszámú rendezvényeket szervező budapesti szórakozóhelyek vezetőinek és tulajdonosainak együttműködését is.
Szigorítanak az önkormányzatok
Több önkormányzat a hétvégi diszkótragédia nyomán közös felterjesztésben kezdeményezi a szórakozóhelyek működési engedélyének kiadását szabályozó kormányrendelet szigorítását. Hassay Zsófia, a VI. kerület polgármestere sajtótájékoztatóján elmondta: a felterjesztésben az is szerepel, hogy a rendőrségnek legyen intézkedési joga az adott helyiség bezárására. Fontosnak nevezte, hogy ne lehessen utólag beszerezni a szakhatósági engedélyeket, és így szervezni rendezvényeket. Jelenleg elegendő az önkormányzatnál kérni a nyilvántartásba vételt, és ha a szórakozóhely dohányterméket nem árusít, de szeszes italt igen, aznap este már meg is nyílhat - tette hozzá a polgármester.
A polgármester úgy fogalmazott: "a hatóságnak meg volt kötve a keze", mert a Bajnai-kormány a 2009-es kormányrendelettel "lebutította" a működési engedélyekről szóló törvényt.
Hozzátette, hogy jelenleg elegendő az önkormányzatnál kérni a nyilvántartásba vételt, és ha a szórakozóhely dohányterméket nem árusít, de szeszes italt igen, aznap este már meg is nyílhat. Egy ilyen szórakozóhely korábban akkor kaphatott működési engedélyt, ha előre beszerezte a működéséhez szükséges valamennyi hatósági engedélyt, egyebek mellett a tűzoltóságtól, valamint az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálattól (ÁNTSZ) - közölte.
Hassay Zsófia elmondta, hogy Láng Zsolt, II. kerületi polgármester megkereste, és felhívta a figyelmét arra: ő már december közepén a parlamentben kérdést intézett a nemzetgazdasági miniszterhez arra vonatkozóan, hogyan kellene megváltoztatni az érvényben lévő szabályokat. Mint hozzátette, ezért Láng Zsolttal közösen kezdeményezik a kormányrendelet módosítását, előterjesztésükhöz azóta csatlakozott a XI. kerület is, és vidékről is jelezték önkormányzatok a támogatásukat.
A sajtótájékoztatón felvetett kérdésre, melyben a kerületi jegyző felelősségét firtatták, a polgármester azt mondta: a hatóság az érvényben lévő jogszabályoknak megfelelően járt el.