Lehet, hogy az Orbán-kormány csökkenti a tampon áfáját
– A kormány folyamatosan vizsgálja az áfa csökkentésének lehetőségét, amint döntés születik további áfacsökkentésről, arról a kormány tájékoztatást fog adni – válaszolta Tállai András két szocialista képviselőnek. Gurmai Zita nőjogokkal foglalkozó MSZP-s képviselő és a hozzá csatlakozó Kunhalmi Ágnes ugyanis azzal szembesítette a Pénzügyminisztérium adópolitikáért felelős államtitkárát, hogy Skóciában ingyenessé válnak a női higiéniai termékek a diákok számára. Az intézkedésre nagy szükség volt, hiszen felmérésekből kiderült, hogy ott minden ötödik nőnek gondot okozott a menstruáció alatt használatos termékek beszerzése.
Írásbeli kérdésük szerint Magyarországon sem jobb a helyzet a problémát tekintve, hiszen a jövedelmi szegénység 1,3 millió főtt érint, de szakértői számítások szerint legalább kétszer ennyien élnek a létminimum alatt. Ebből következően
több százezren lehetnek azok a magyar nők, akiknek a havi menstruációs termékek megvétele anyagi kihívást jelent.
A képviselők arról is felvilágosították Tállai Andrást, hogy jelenleg egy átlagos dupla csomag betét ára 750 forint körül mozog, és nem is biztos, hogy fedezi a havi szükségletet. Egy többgyerekes családban a kiadások akár néhány ezer forintra is rúghatnak havonta, amire nincs feltétlen fedezet. „Bár számos civil szervezet, köztük a Vöröskereszt oszt ingyen betétet és tampont az iskolákban a felső tagozatos lányoknak, de ez generálisan nem oldja meg a problémát” – írták. Gurmai és Kunhalmi szerint azonban a megoldás irányába mutató helyes lépés lenne a higiéniás termékek áfájának a csökkentése, illetve eltörlése. Ez történt egyébként Kanadában, Írországban pedig sosem volt áfa a női higiéniás termékeken.
– Magyarországon – ahogy más termékeknek is – a női higiéniai termékek áfája az egyik legmagasabb az Unióban, s ez tovább súlyosbítja számos család anyagi terheit - írta Gurmai és Kunhalmi.
Minderre adta a kissé semmitmondó, ám következetesen számon kérhető választ Tállai András.