Lebuktatta magát a kormányoldal Czeglédy-ügyben? Nem fizetnek a rejtélyes károsultaknak

2017. december 12., 10:28

Szerző:

Tovább várhatnak pénzükre azok a diákok, akik a baloldali politikus, Czeglédy Csaba vezette Human Operator Zrt.-nél dolgoztak, ám a nyár közepén a cég és politikus vezetője ellen indított adóhatósági és büntetőeljárás miatt nem jutottak hozzá a fizetésükhöz – írja a Népszava.

A lap emlékeztet: bár az Országgyűlés kormánypárti többsége november közepén megszavazta a fizetés nélkül maradt munkavállalók soronkívüli kártalanítását – továbbá sajátos módon Czeglédy bűnösségét, miközben még vádemelés sem történt –, ez nem jelentette azt, hogy a fiatalok hozzá is juthattak pénzükhöz. A Rogán Antal vezette Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) a napokban annyit közölt a Népszavával: „A kormány megkezdte a Czeglédy-ügyben károsult diákok és nyugdíjasok kárrendezéséhez szükséges jogszabályok előkészítését.” Azt ugyanakkor nem közölték, hogy mikor és milyen jogszabály-módosításra van szükség, ahogyan arról sem ejtettek szót, hogy miként fogadhattak el parlamenti határozatot, anélkül hogy végrehajtásának meglennének a jogszabályi feltételei.

Ám még ennél is hallgatagabb volt a magát a károsult diákoknak képviselőjének feltüntető Fiák István, a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉsz) vezetője. A kormánysajtóval feltűnően közlékeny Fiák a Népszavának egyáltalán nem kívánt nyilatkozni. Ez már csak azért is furcsa, mert a lap szerint rajta is múlhatott az, hogy a diákok nem jutottak pénzükhöz.

Az elvitetett Czeglédy Csaba fotója bejárta a sajtót: kampányelem volna az eljárás?

Litresits András, Czeglédy Csaba sajtóperekben eljáró ügyvédje ugyanis azt nyilatkozta a lapnak: ügyfele már augusztus elején levelet írt Fiáknak, hogy küldje el a DiákÉszhez befutott károsultak számát és az elmaradt fizetések összegét. Litresits szerint a DiákÉsz elnöke kezdetben örült a megkeresésüknek, és átküldte 16 diák nevét, valamint az állítólagos károk összegét, ami akkor egymillió forint volt. Nem csatolta viszont a fizetéshez szükséges iratokat, amelyeket további kérések ellenére sem küldött el. Mindezek után Fiák hirtelen hangnemet váltott: dörgedelmes levélben tudatta Czeglédyékkel, hogy időközben a Human Operator Zrt. „inkompetenciája” miatt – az adóhatósági eljárás alá vont cég nem fért hozzá az adataihoz és a pénzéhez – Orbán Viktor miniszterelnökhöz és Kövér László házelnökhöz fordult segítségért.

A más ügyekben – például a Quaestor-csőd vagy Bróker Marcsika esetében – nehezen mozduló kormánypárt soron kívül fogadott két károsult diákot, majd be is nyújtotta a parlamentnek a Czeglédy bűnösségét kimondó parlamenti határozatot, benne a kártalanítás kitételével. A sürgősséget pedig a károsultak közel ezerre tett számával indokolta.

Emlékezetes, a NAV még június közepén csapott le a Czeglédy-vezette Human Operatorra hárommilliárd forintos adócsalás gyanújával. Mivel a NAV sajátos módon éppen fizetésnapokra időzítette a fellépését, illetve számlazárolását, akadt olyan diákmunkás, akinek bent ragadt a munkabére. Czeglédy Csaba ügyvédjén keresztül többször is nyilatkozott már arról, hogy a Human Operator munkavállalóinak zömét kifizették, szerintük néhány tucat ember fizetése ragadhatott be a NAV akciója nyomán. Pontos számot azonban ők sem tudnak, mivel a NAV zár alá vette a cég összes adathordozóját, és a nyomozás érdekeire hivatkozva nem közöl semmilyen információt.

A NAV hallgatása lehetőséget ad arra, hogy a választási kampányban a kormánypárt és a Fidesz-sajtó azt az üzenetet harsoghassa minden csatornán: Czeglédyék „közel ezer” diákot károsítottak meg. Csakhogy azóta Czeglédyék több sajtópert megnyertek a kormányhoz hű médiával szemben, a nemrégiben a TV2-vel szemben indított eljárásban tanúskodó Fiák pedig mindössze 51 károsult ügyvédi meghatalmazását tudta beküldeni a Fővárosi Törvényszékre.

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.