Le Monde: Az orbáni politika bizalmi deficitje

Három különálló cikkben foglalkozott Magyarországgal a Le Monde december 23-i kiadása. A mértékadó francia napilap bécsi tudósítója Orbán Viktor felgyorsítja a magyar gazdaság újraállamosítását címmel ismerteti az uniós szabályozással ellentétes két sarkalatos törvény miatt Brüsszel és Budapest között kipattant vitát, a Klubrádió megszüntetésének körülményeiről Megvonták az utolsó független rádió engedélyét című írása tudósít. Harmadik, ironikus hangvételű cikkének címe önmagáért beszél: És Magyarország feltalálta a honi eb favorizálását.

2011. december 25., 07:32

Orbán Viktor kormányfő az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap és a hitelminősítők össztüze ellenére sem hajlandó beadni a derekát. Rendületlenül folytatja a gazdaság „visszaállamosítását”, ami csak erősíti a centrifugális tendenciákat a válságtól szenvedő Európai Unión belül.

December 21-én, negyvennyolc órával az után, hogy José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke levélben szólította fel Orbán Viktort: „vonjon vissza” két, az uniós alapszerződéssel ellentétesnek minősülő törvénytervezetet, Martonyi János külügyminiszter bejelentette, hogy a kormány még karácsony előtt akarja elfogadtatni a parlamenttel a jegybank függetlenségét és az adópolitikát érintő két törvényszöveget.

Ugyanezen a napon a Standard and Poor's befektetésre nem ajánlott szintre módosította a magyar államadósság besorolását Budapest „kiszámíthatatlan” politikájára hivatkozva. Az Alkotmányba foglalt sarkalatos törvények közül az első kilátásba helyezi, hogy a Magyar Nemzeti Bank igazgatóságát összeolvasztják a kibővített Monetáris Tanáccsal, ami beszűkíti a nemzeti bank elnökének hatáskörét. Egy módosító javaslat értelmében a parlament felmentheti a Monetáris Tanács tagjait, amennyiben azok az „ország érdekeivel ellentétesen” cselekszenek. Ez a törvényi rendelkező rész egyértelműen az MNB jelenlegi elnöke, Simor András ellen irányul, aki a napokban 7 százalékra, az unióban létező legmagasabb szintre emelte az irányadó kamatlábat.

Egy másik törvénytervezet szerint a stabilitási törvényt csak a képviselők kétharmadának szavazatával lehet módosítani, ami a költségvetési hiány vagy az államadósság elszabadulása esetén megakadályozhatja a szükséges kiigazításokat. „Nyomatékosan javaslom Önnek, vonja vissza ezt a két sarkalatos törvényt” - írta Barroso Orbán Viktorhoz intézett levelében -, mivel azok olyan elemeket tartalmaznak, „amelyek ellentétesek lehetnek az Unió alapszerződésével”, a Bizottságnak pedig „komoly kételyei vannak azoknak az uniós szabályozással való kompatibilitása tekintetében”.

Brüsszel hatalmas támadási felületet talált a minden kritikára süket kormánnyal szemben – emeli ki a tudósító. Az IMF tárgyalóküldöttsége december 16-án, miután megbeszélést tartott hivatalos tárgyalópartnereivel, Olli Rehn pénzügyekért felelős EU-biztos kérésére elutazott Budapestről, ezzel jelezve, hogy helyteleníti a jegybankról szóló törvénytervezetet. Brüsszelben hangoztatják: Az IMF csak akkor tér vissza Budapestre, hogy folytassa a magyar kormány által igényelt új hitelkeretről kezdett tárgyalásokat, ha ezek a kérdések tisztázódnak – hangoztatják Brüsszelben. Néhány nappal az eset előtt Viviane Reding igazságügyi EU-biztos a magyar kormányhoz intézett levelében az igazságügyi rendszer megfegyelmezésével kapcsolatos aggodalmainak adott hangot – emlékeztet a Le Monde tudósítója.

Bizalmi deficit
Az ellenvélemények össztűzével szembesülve, amelyet a washingtoni szemrehányások még tovább növeltek, Budapest úgy tűnik ugyanazt a taktikát alkalmazza, amelyet egy évvel korábban, amikor a magyar médiatörvény keltett széleskörű felháborodást: úgy tesz mintha befékezne, hogy amikor a nemzetközi figyelem másfelé fordul, ismét begyorsíthasson. Martonyi János külügyminiszter diplomata módra megígéri, hogy a közösségi szabályozással összhangban, módosításokat hajtanak végre a jegybank- és stabilitási törvénytervezeten.

Eközben a konzervatív Fidesz kormánypárt vezetői nem csinálnak titkot abból, mire megy ki a játék: hozzá akarnak férni az ország 35 milliárd euró devizatartalékához, abban az esetben, ha az IMF-fel zátonyra futnának a tárgyalások. A kormány, amely már korábban rátette a kezét 11 milliárd euró nagyságú magánnyugdíjpénztári vagyonra, most annak a 100 000 személynek a megtakarításait akarja államosítani, aki a rendszerben maradást választotta, s ezzel kockára tette a későbbi állami nyugdíját is.

Barrosóval összhangban a Magyar nemzeti Bank viszont azt a nézetet vallja, hogy a fő problémát nem a likviditás hiánya, hanem az orbáni politikával szemben megnyilvánuló bizalomhiány okozza.

Tegnap 16:34

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.