Lázár: Meglesz a többség az Alaptörvény-módosításhoz

A kormány célja az, hogy meggyőzze a parlament ellenzéki frakcióit: az Alaptörvény módosítása elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy az ország határait megvédjék – közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján Budapesten.

2016. október 13., 18:11

Lázár János elmondta, a miniszterelnök erről egyeztet a frakcióval rendelkező pártok vezetőivel, pénteken az MSZP elnökével, a jövő héten pedig a Jobbik elnökével találkozik. A már folyó egyeztetésekre hivatkozva közölte, úgy látja, meglesz a többség az Alaptörvény módosításához. A kvótareferendummal kapcsolatban hangsúlyozta, a kormány célja, hogy a választópolgárok döntése az Alaptörvény része legyen. Emlékeztetett: a kormányfő által benyújtott Alaptörvény-módosítási javaslat vitája hétfőn kezdődik a parlamentben, zárószavazása pedig november első vagy második hetében lehet.

Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter érkezik szokásos heti sajtótájékoztatójára az Országházban 2016. október 13-án. Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter érkezik szokásos heti sajtótájékoztatójára az Országházban 2016. október 13-án. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Lázár János azt mondta, támogatják azt a német törekvést, amely például Törökországgal, az afrikai államokkal kötött megállapodásokkal kívánja a bevándorlást fékezni, de Magyarország szerint ezzel együtt nem lehet lemondani a határok védelméről. Megjegyezte, nevetségesen kevésnek tartják a határ védelme érdekében meghozott uniós döntéseket.

Mint mondta, „nyilvánvaló őrültségnek” tartja azt, hogy a The New York Times publicisztikájában nácinak minősítette a kormányt. Szót emelt egyes európai politikusok nyilatkozatai ellen is. Azt mondta, az uniós alapszerződésből semmilyen formában nem következik az, hogy egy ország elveszítse a kohéziós forrásokhoz való jogát. Ha nincsenek kohéziós pénzek, Magyarországnak meg kell védenie saját gazdaságát – mondta. A Miniszterelnökség vezetője azt is közölte: nincs alapja annak a félelemnek, ami az uniós források felfüggesztéséről szól. Magyarország ebben az EU-s ciklusban 8900 milliárd forintot kap, a keret 65-70 százalékát már meghirdették.

A minisztert megkérdezték arról is, hogy mintegy kétszázezer feltöltős SIM-kártyát vettek szervezett bűnözői körök. Azt felelte, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal egyeztetéseket folytat a szolgáltatókkal, és a szabályozás szükségességét vizsgálja. Az üggyel a parlament nemzetbiztonsági bizottsága jövő szerdai ülésén foglalkozik.