Lapajánló – Triumvirátus

Mit várhatunk az Orbán-Áder-Kövér triumvirátustól? Erről szól a vita a most megjelent 168 Órában, amelynek vezércikke a jobbikos polgármester polgárháborús víziójával foglalkozik. Lapunk megállapítja: a Fidesz fél a szélsőjobbal konfrontálódni, az orbáni hintapolitika az egész országot veszélybe sodorja. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.

2012. április 25., 14:08


A brüsszeli lépésváltás kényszerének apropóján szóba kerülnek a nemzetgazdasági miniszter legújabb ötletei, az ötkulcsos áfa, a tranzakciós adó, a telefon, az SMS- és internetadó esetleges bevezetése.

A kormányzati sarcról részletesen beszél lapunknak Belyó Pál kutatási igazgató, a KSH volt elnöke, aki arra figyelmeztet, hogy az infláció egész Európában nálunk a legmagasabb: 5 százalék felett várható, és legalább 2 százaléknyi reáljövedelem-csökkenés lesz idén meg 2013-ban is.

Témát ad a 168 Órának a mocskos parlamenti szótár és az, hogy mit hallott Scheiring képviselő szélsőjobbos parlamenti padtársaitól. Kérdés, hogy érdemes-e zsidózó, cigányozó, a baloldaliakat hazaárulózó alakokkal szóba állni és vitázni velük.

A téma előkerül egy másik beszélgetésben is, amelyet Felcsuti Péterrel, a Magyar Bankszövetség egykori elnökével folytattunk egy általa fordított könyv kapcsán. Felcsuti szerint azért kell diskurzust, vitát kezdeni szélsőséges emberekkel is, mert fontos, hogy megismerjük a másik véleményét. Még akkor is, ha minél jobban megismerjük, annál kevésbé fog tetszeni.

Interjú készült Huszár Tibor egyetemi tanár szociológussal. Az akadémikus szerint a mai populista jobboldali politikával szemben egy valódi szociáldemokrata párt jelenthetne alternatívát. Hiteles vezető kellene, aki képes összefogni és maga mögé állítani a demokratikus ellenzéki erőket.

Magyarországon a rendszer kiveti magából azokat, akik kiszorulnak a parlamentből. Szakmai tudásuk tíz év alatt elkopik, a magántőke nem kapkod utánuk, közszolgálati állásról nem álmodhatnak, nincs hová visszamenniük. Aki teheti, nyugdíjba menekül, aki nem, munkanélküli, mint bárki más. Kétrészes riportban foglalkozunk a politika hajótöröttjeivel.

Dömsödi Gábornak az a különös ötlete támadt, hogy elszegődik önkéntes segítőnek Esztergom polgármesteréhez. A riport címe: Tétényi Éva sofőrje voltam.

A Radnóti Színházban játsszák Térey János Protokoll című darabját, amely korunk fölösleges emberéről szól. Az előadás nyomán arra kerestünk választ: miféle hiánybetegséggel küzd a mai középgeneráció, miért olyan rosszkedvűek a negyvenesek?

Fölkerestük Csobánkán azt a harminckét éves cigányasszonyt, aki a romagyilkosságokról szóló film főszereplőjeként végigvonult Berlinben a vörös szőnyegen, aztán hazajött, ahol segély, munkanélküliség és hároméves kislánya várta.

Bemutatjuk a hetvenhét éves fotóművészt, Szalay Zoltánt, aki a minap bejelentette, hogy a harmincadik Sajtófotó Kiállítás után visszavonul.

Ugyancsak a kulturális rovatban jelent meg a világhírű dán írónővel készült interjú, amelyből itt csupán egyetlen mondatot idézünk: „Ha nem leszünk képesek európaiként definiálni magunkat, hanem azt figyeljük, a másik mit eszik, hogyan öltözik, milyen templomba jár, összeomlik a rendszer.”

A Glóbusz rovatban Aczél Endre a francia elnökválasztásról ír, Nagy-Bába Ildikó pedig Pozsonyból küldött tudósítást a 168 Órának.

Ha visszalapoznak a harmadik oldalra, ott olvashatják a lap szerkesztői véleményét Kövér László botrányos kijelentéséről.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.