Lapajánló – Média és politika
A 168 Óra e heti címlapján Bombera Krisztina látható. Az ismert televíziós a vele készült interjúban nemcsak pályájának kanyarjait és egyeneseit tekinti át, de beszél a média és a politika viszonyáról is, valamint arról, mi állott döntései hátterében. „Olyan hírműsorban nem akartam részt venni – mondja –, amely szisztematikusan manipulál a kormány javára.” A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
E héten több cikkben is foglalkozunk a Szabadság téri szobor felállításának körülményeivel. Mint ismeretes, a kormányközeli alkotást az éj leple alatt, nagy rendőri erők biztosításával rögzítették a helyére, miközben nem csitult a szobor elleni civil tiltakozás. Helyszíni tudósításunkban arról számolunk be, hogyan szította fel újra az indulatokat ez az esemény, publicistánk pedig az eset kapcsán arról ír, hogy csak széles körű, tömeges tiltakozással tudna a társadalom gátat vetni ennek a hatalmi arroganciának.
Interjút közlünk Seszták Miklóssal, a frissen kinevezett nemzeti fejlesztési miniszterrel. Seszták nevét, korábbi tevékenységét sok mendemonda övezte, tartották őt a Simicska-klán meghosszabbított kezének, és éppen ellenkezőleg, e csoport megregulázására küldött „kormánybiztosnak” is. Hajdani ügyvédi munkásságát pedig fantomcégek százaival hozták összefüggésbe. Lapunk vonatkozó kérdéseire a miniszter rendíthetetlen nyugalommal felel, mint mondja: „alkatilag optimista vagyok”
Tudósítónk jelen volt a Magyar Szocialista Párt hétvégi kongresszusán, ahol fontos személyi kérdések dőltek el. Új elnököt választottak maguknak a szocialisták, lett elnökhelyettesük és három új alelnökük is. Tóbiás József, az új elnök beköszöntő beszédében kiszámítható, nyugodt munkát ígért és azt, hogy az MSZP továbbra is határozottan baloldali párt marad, de szélesre tárja a kaput mindazok előtt, akik le akarják váltani az Orbán-rezsimet.
Gombhoz a kabátot – ez a címe Ceglédi Zoltán elemzésének, amely a baloldal útkeresését, lehetséges jövőjét bemutató sorozatunkban jelent meg. Ceglédi meggyőzően bizonyítja, hogy világos és határozott elvek nélkül nem lehet megújult baloldali politizálás.
Csak a saját békéjét kereste, így lett Bajnaiék szövetségének elnökségi tagja. Plakátember – aki létrán állva kampányolt önmaga mellett az országgyűlési választáson –, és Vilmos-díjas drámaíró egyben. Ezen kívül aktatáskás extopmenedzser, ügyvéd, irodalmár, politikus, falusi vendéglátó. Szalóczi Géza portréja.
Ki lőtte le? – ezt a címet adta e heti hírmagyarázatának külpolitikai szakértőnk, aki természetesen a Malayzia Airlines szörnyű tragédiája kapcsán teszi fel az ilyenkor elkerülhetetlen kérdést: kinek állt érdekében? Válasza szerint senkinek. Az elkövetők – vonja le a szomorú következtetést – csakis dilettánsok lehettek.