Lapajánló – Hiszek a változásban
A 168 Óra címlapján a Nemzeti Színház művésze, Kulka János, akivel a Pozsonyi Pikniken beszélgettünk a Milla-demonstrációkról, a civilek bátorságáról és arról a minimumról, hogy ha véleményünk van, nyissuk ki a szánkat. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
A Pénzügykutató Részvénytársaság által rendezett konferencián meghallgattuk Bajnai Gordon előadását, aki szerint a Fidesz több területen is kettétörte a magyar társadalom meghatározó csoportjait. A volt miniszterelnök egyebek mellett azt mondta: „Magyarországnak megosztó, haladásellenes, a szolidaritást elvető és Európától elforduló kormánya van. Most tehát az a feladat, hogy minél előbb olyan célokat tűzzünk ki, amelyek egy új kormányzati politika alapjául szolgálhatnak. A konferencia házigazdája, Lengyel László arra a kérdésre, hogy miért éppen Bajnai volt az eszmecsere vezető szónoka, ezt válaszolta: „Ma Bajnai Gordon a legalkalmasabb arra, hogy modernizációs pályát rajzoljon fel Budapest és egyben az ország számára.”
Több írásunk is foglalkozik a fővárossal. Portrét rajzolunk például a Budapesti Közlekedési Központ 27 éves vezérigazgatójáról, Vitézy Dávidról. Vitázó interjút készítettünk Tarlós István főpolgármesterrel, aki sem az Új Színházzal, sem egyéb kínos ügyekkel kapcsolatban nem nyugtalan. Mi úgy láttuk: pedig volna oka rá…
Újraszabott egyenruhák címmel a betiltott Magyar Gárda bújócskáit ismertetjük meg önökkel. A hatodik koporsó címmel pedig helyt adunk annak az internetes vitának, amely arról szól, hogy ifjabb Hegedűs Lóránt lelkipásztor átengedné templomát az antiszemita Csurka-darab színrevitelére. A vitát követő riportban megszólal maga a lelkész is, aki úgy látja: a Csurka-mű náluk méltó környezetbe kerülne.
Baj van! – állítja Grecsó Krisztián, aki az új cenzúráról és az új besúgásokról ad képet a vele készült interjúban. Az író szerint „az egzisztenciális rettegés öncenzúrára, feltétlen lojalitásra készteti az embereket. Mindenki csak suttogva mer beszélni, működik a besúgórendszer”. Még egy mondatot kiemelek Grecsó állításai közül: „Az adott pozícióhoz méltatlan emberek irányítják közéletünket.”
Ádám Zoltán közgazdászt, a Koping-Tárki kutatóját a magyar miniszterelnök és unortodox csapatának újabb gazdasági programjáról kérdeztük, meg arról: van-e kiút a recesszióból, és milyen veszélyei vannak az Orbán-kormány gazdasági stratégiájának.
Mielőtt sorra vesszük a kulturális eseményekről szóló beszámolóinkat, beszélgetéseinket, visszalapozunk a vezércikkhez, amely természetesen a baltás gyilkos kiadatásával foglalkozik. Mészáros Tamás megállapítja: „Most sikerült összehozni egy igazi világbotrányt.”
Ez a témája a Glóbusz rovatban Aczél Endrének is, aki szerint az Orbán-kormány pontosan tudta, hogy az örmény katonatársát ritka brutalitással lemészároló Safarov a börtönnek még a közelébe sem kerül majd Azerbajdzsánban. Az írás címe: Bűn, alku, képmutatás.
Lapunk kulturális rovatában portrét olvashatnak Radnóti Miklós özvegyéről, akinek századik születésnapját ünnepeljük a héten, és akit születésnapi léggömbcsokor köszöntött a Pozsonyi Pikniken, ahol a 168 Óra teljes stábbal vonult fel. Kiadtunk egy Pozsonyi Piknik-különszámot, és személyesen is találkoztunk barátainkkal, olvasóinkkal. Fotókkal és rövid tárcával idézzük fel a mostani számban Lipócia néni ölelését.