Lapajánló – Hír TV a G nap után

Milyen a Hír TV a G nap után? A 168 Óra kérdésére válaszolt Szöllősi Györgyi, aki az állami televíziótól tíz év után visszatért a Hír TV-hez. Azt mondja, a G nap óta sokat változott a helyzet, de azért nem állt a feje tetejére a világ.

2015. október 28., 13:23

Egyszer egészen biztos, hogy a Fidesznek is lejár a szavatossága – állítja vezércikkében Ceglédi Zoltán. S hogy miért fog így történni, azt írásának címével indokolja: „Megromlanak”.

A politikai kereszténységről fejti ki véleményét Wildmann János teológus, aki eléggé egyértelműen üzen a katolikus egyház vezetőinek. Egyebek mellett ezt mondja: „Engem önmagában nem háborít fel, ha a vallás elemeit beemelik a politikába; ezt minden hatalom megpróbálja. Inkább az a baj, ha az egyház a hatalomhoz dörgölőzik.”

Orbán Viktor vasárnap úgy ült le a brüsszeli tárgyalóasztalhoz, hogy csupán megfigyelőként lesz jelen, végtére is a nyugat-balkáni migrációs útvonal már nem érinti Magyarországot. S Európa erre hogyan reagált? Mészáros Tamás úgy véli: tudomásul vette, hogy Orbán kivonta magát a közös rendezésből, vagy a schengeni határok védelmére való hivatkozással egyszerűen ráterhelte a felelősséget déli szomszédaira.

Menekültügyben tízezreknek kellett volna utcára menniük, de a magyar kormány „ügyesen” felépítette a gyűlöletkampányt. Ezt már Köves Nóra, az Eötvös Károly Intézet projektmenedzsere és emberjogi szakértője mondja. Hozzáteszi: egy tüntetés akkor működik, ha erőt tud felmutatni, vagyis Orbánék kizárólag az erőből értenek.

Tordai Bence, a Párbeszéd Magyarországért szóvivője úgy látja: erkölcsi előnyt kell szereznie a baloldalnak a Fidesszel szemben. És arra figyelmeztet: vannak példák arra, hogy egyetlen korrupciós ügytől is megroggyanhat egy kormányzat. Nem azt mondja, hogy a régi baloldalnak össze kell fognia, hanem azt, hogy össze kell szednie magát.

A letelepedési államkötvények titkairól ír Kardos Ernő. Írásából kiderül, hogy az értékpapírok forgalmazásával a homályos hátterű offshore cég tulajdonosai milliárdokat kaszálhatnak, részben az adózók pénzeiből. Egyébként felhívtuk telefonon az egyik letelepedési kötvényt értékesítő cég képviselőjét, ám az épületes beszélgetés végén beszélgetőpartnerünk egyszerűen lecsapta a kagylót. Ha kíváncsiak a részletekre, olvassák el Kardos Ernő Ki nyer ma? című írását.

Buják Attila kollégánk októberi sétát tett Eörsi László történésszel az 1956-os helyszíneken. Régi fényképek, térképek nyomán próbálták bejárni ’56 városát, keresték a régi lakók nyomát.

Kulturális rovatunkban interjút olvashatnak a Vígszínház kitűnő művészével, Fesztbaum Bélával, aki a bölcsészkaron megvédett színházelméleti munkáját a Vígszínház történetéről írta. A beszélgetésben szóba kerül, hogy a vígszínházi előadásokban erősek a közéleti áthallások. A művész szerint egy nagyon régi történet is lehet nagyon aktuális, a Julius Caesar például azt beszéli el: mi történhet, ha egy ország megszabadul a zsarnokától, de nincs alkalmas vezetése.

Glóbusz rovatunkban Nagy-Britannia és Kína viszonyával foglalkozik Aczél Endre. Heltai András arról ír, mi van a hátterében annak, hogy Kanadában a liberálisok legyőzték a kilenc éve kormányzó konzervatívokat. A minap megtartott elnökválasztáson ismét Lukasenkó lett a belarusz államfő, Kulcsár István Lukasenkó és Putyin kötődéséről szólva így jellemzi a helyzetet: „Ha Putyin néha hosszú pórázra ereszti is a diktátor nyakéra tekert kötelet, bármikor megránthatja.” A német futballbotrányról Kasza Lászlótól tudhatnak meg részleteket. Az ügy meggyanúsított főszereplője a hírneves futballista, Franz Beckenbauer, akit a mai napig Császárnak neveznek. Most megismerkedhetünk a császár öngóljaival is.

Visszalapozva még a hazai közéleti témáihoz, ne feledkezzünk el most sem arról az eszmecseréről, amelyet internetes vitarovatunk résztvevői folytatnak, ezúttal arról, hogy milyen csatát vívnak az oligarchák a TV2-ért. Az egyik vitázó megjegyzi: „Kell annál jobb tévéműsor, mint amit átélünk? Van itt minden, vígjáték, maffia, krimi, film, abszurd.”

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.