Lapajánló – Hát, gratulálunk!

A Fidesz titokban megtartott születésnapjáról és igen változatos huszonöt évéről szól a 168 Óra címlapja: Hát, gratulálunk! Kéri László írásában megpróbálja sorra venni az elmúlt negyedszázad fideszes kanyarulatait, és eljut napjainkig, amikor „Minden rombolást építésnek tartanak nyilván, minden veszteséget nyereségként, minden tévedést a páratlanul éles előrelátás bizonyítékaként, és minden hazugságot megfellebbezhetetlen igazságként... Önmaguk ünneplését mindenkinél előbb szokták megkezdeni”. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.

2013. április 3., 13:03

A zárkörű ünneplést követő napon ifjú tüntetők tiltakoztak a kormánypárt Lendvay utcai székházánál. A riporter, Buják Attila így kezdi beszámolóját: „A székház áll, a jogállam romokban.”

A születésnap alkalmából újra ajánljuk a kilencvenes évek végén született Orbán Ottó-verset, amely így kezdődik: „az a legleverőbb, hogy lehetett volna belőlük akár egy jó kezdőcsapat is / jó időben született újszülöttek / egy új történet első mondatai / a tiszta lap amelyen nem dereng föl a diktatúra vízjele / nem lettek sem azok sem ezek / rókafiak nyomakodtak elő a rókalyukakból / rókaagyakba való eszmékkel / hogy a történelmet gólra játsszák / a vesztest pedig a legjobb sárba taposni...”

Kövér László nemrég megjelent, nagy visszhangot keltett interjújával foglalkozik a 168 Óra vezércikke. Mészáros Tamás így összegez: „Kövér László – s vele a kormánypárt – mindenkit, aki útjába állhat, rendre azzal vádol meg, amit valójában ő maga követ el.”

A lap internetes fórumának résztvevő az ócsai légvárakról cserélnek eszmét;
most indított beszélgetéssorozatunk témája a felsőoktatási túlélőshow; benézünk egy orvosi váróterembe; tájékoztatunk arról, hogy miként próbálják lakáshoz juttatni a hajléktalanokat a nyugati demokráciák, s hogy ehhez képest milyen elképesztő nyomort látunk Budapest belvárosában.

Megnéztük a Katona József Színházban a Rükverc című előadást, ahol apa és fia egy színpadon szerepel (riportunk címe Bán és Bán), beszélgetünk a világhírű magyar karmesterrel, Fischer Ádámmal, aki szerint „a kormány minden lehetséges eszközzel megpróbálja elsöpörni a másként gondolkodókat”, és szerinte „a Horthy-rendszer ideológiájának restaurálása külföldről nézve is több okból veszélyes”.

Groó Diana rendezővel bemutatás előtt álló filmjéről beszélgettünk, amely a világ első női rabbijáról szól. Beszélgettünk a film fő szponzorával, a Londonban élő George Weisszel, aki nem mellesleg a világhírű Rachel Weisz édesapja, és készült egy interjú a világsztárral is, aki Los Angelesben fogadta Návai Anikót.

Múltidő rovatunkban arról írunk, miért tiltották be 1948 elején, majd miért engedték bemutatni ’55-ben Madách klasszikus művét, Az ember tragédiáját.

A Glóbusz rovatban Aczél Endre a ciprusi helyzetet elemzi, Domány András pedig hátteret ad egy meglepő fordulathoz: Angela Merkel német kancellár félig lengyel, és ennek részleteit állítólag ő maga sem régóta ismeri.