Lapajánló

A terroristavezér halott, „a lidércnek vége” – írja a 168 Óra külpolitikai elemzője, Aczél Endre, aki szerint azért nagy bátorság kell annak kijelentéséhez, hogy az Al-Káida „immár le van fejezve”. Az úgynevezett szent háborúnak Oszama nélkül is elég követője akad a világban. (A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.)

2011. május 4., 11:07

Rátérve a hazai témákra elsőként a vezércikket idézem, amelyben Mészáros Tamás megállapítja, hogy a magyar gazdaságot nem a korábbi, hanem a jelenlegi kormány koncepciótlansága, tarthatatlan társadalompolitikája löki az állandósult szociális krízisbe.

Interjú készült Debreczeni Józseffel. A közíró most arról beszél, hogy szinte általános lett a félelem az Orbán-rezsimtől, amelynek alaptörvénye nem tekinthető egy demokratikus állam alkotmányának, és alighanem azért alakította át a bíróságokat, hogy alkalmassá tegye őket bosszúperek lefolytatására. Az ellenzék szétforgácsolt, és most „minden azon múlik, hogy a tiltakozás összehangolt politikai fellépéssé válik-e egy napon. Debreczeni szerint Gyurcsány Ferenc bár politikailag erősen amortizált, várható, hogy a több szereplős ellenzéki térfél egyik kulcsfigurája marad.

„Én minden szocialistát óvnék attól a csapdától, hogy egymást kell legyőzni. A mi ellenfelünk Orbán Viktor önkényrendszere.” Ezt Botka László Szeged MSZP-s polgármestere mondja a 168 Órának, azt is részletezve, hogy a Fidesz miként számolja fel az önkormányzati autonómiát. Ebben az interjúban is szóba kerül Gyurcsány Ferenc, és Botka László azt mondja: az MSZP kiáll a meggyanúsított miniszterelnök mellett. Hozzáteszi: bármilyen megfélemlítésre ellenállás a válasz.

Ezt az állítást lapunk minden más esetre is érvényesnek tartja. Ezért készült például karcos portré Gál András Levente államtitkárról. Ez a sokoldalú ember otthon van a közigazgatási kádermunkában, az off-shore-műveletekben, gatyába rázza a sanghai kiállítást, lehet rá számítani médiaügyekben és turulfronton, hasznos útmutatásait nem nélkülözhetik ezentúl a holokauszt-kiállítás történészei sem. Ismeretei és vérmérséklete alapján inkább a Jobbikban kellene masíroznia.

Fókusz című új rovatunk a munkavállalók jogfosztásával foglalkozik. Rövid riport számol be a panaszos majálisról, a politikai elemzőcégek kutatásairól, a kilátásba helyezett éhséglázadásról és arról, hogy milyen a munkavállalók és a munkaadók önkéntes együttműködése Ausztriában, Franciaországban, Oroszországban, Nagy-Britanniában.

Természetesen a 168 Óra is ott volt a múlt héten Gyöngyöspatán. A helyszínen készült riport elsősorban arra igyekszik választ adni: a masírozgató operettnácikkal szemben miért tétlenkedett hetekig a rendőrség.

A Gyöngyöspatán történtek miatt tényfeltáró bizottság létrehozását kezdeményezte a Fidesz. Az ügyről véleményt mondanak, illetve cserélnek a 168 Óra internetes fórumának a résztvevői. Egyikük véleményét szó szerint is idézem: „Az a baj, hogy a különféle rettegésekből és a rettegések színleléséből már nemcsak a teljes politikai elit, hanem a társadalom perifériája is egyre nagyobb hasznot húz.”

Az új egyháztörvény tervezete hamarosan a parlament elé kerül. Többek szerint a „vallási piac” újrafelosztásáról van szó, s Orbán Viktor az EU első keresztény nemzetállamát akarja létrehozni. Hamis vagy valószínű feltételezésről van szó? Szakértők fejtik ki véleményüket a 168 Óra írásában, amelynek címe: Egyházi kegyverseny.

Portrét adunk Kónya Péter honvéd alezredesről, aki tizenhárom éve a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének az elnöke. Megismerhettük őt a demonstrációkon, televíziós beszélgetésekben, mundérban, civilben, most megismerhetjük magánéletét és katonai pályájának fontosabb állomásait is.

Kulturális rovatunkban interjút olvashatnak a Kossuth-díjas Molnár Piroskával, akit kollégái nemrég a nemzet színészévé választottak.

Végül pedig a királyi esküvő apropóján az angol monarchiáról olvashatnak írást ezzel a címmel: A Winsor-ház urai.