Lapajánló
A 168 Óra címlapján az Erzsébet hídnál rendezett civil megmozdulás látható, ahol sok tízezer ember tüntetett a kormány ellen, azzal a jelszóval: Nem tetszik a rendszer! Tudósítunk az Új Színház előtt tartott tüntetésről is, ahol értelmiségiek tiltakoztak a szélsőjobbos Dörner és az antiszemita Csurka kinevezése miatt. Ott voltunk a Nemzetgazdasági Minisztérium előtt is, ahol szocialisták tüntettek az Orbán-kormány arrogáns intézkedései és elhibázott politikája ellen. De persze ott voltunk a jobboldali megmozdulásokon is, amelyek most – a vezérszónok, Orbán Viktor távollétében – elég erőtlennek és hervadtnak tűntek. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
Tudósítunk az új párt megalakulásáról is, ahol Gyurcsány Ferenc jelzi: valószínűleg nem lesz kormányfőjelölt 2014-ben, ám a sportcsarnoknyi közönség látnivalóan abban hisz: csak ő képes visszavágni a Fidesznek.
Most jön a neheze! - állítja vezércikkében Mészáros Tamás, mert úgy látja: ezentúl két baloldali pártnak kell osztoznia egyazon választói táboron.
Interjú készült Szócska Miklós államtitkárral, aki a magyar egészségügy gazdasági helyzetét úgy jellemezte: túlélési gyakorlat. Az őt kérdező Barát József egyik riporteri megjegyzését határozottan „jó kérdésnek” minősítette, éppen ezért idézem itt szó szerint: „Célszerű-e, ha az állam dönt mindenről? Ha az államtitkár saját szervezetét ellenőrzi, hogy az államtitkár saját szervezete jól dolgozik-e? Itt már voltunk. Ezt hívták szocialista egészségügynek, nem?” Erre mondja Szócska Miklós: „Jó kérdés.”
Beszélgetünk Budai Gyulával is, aki majd egy éve elszámoltatási kormánybiztos. Egy év alatt harminckét ügyben folytatott vizsgálatot, harmincnyolc büntetőfeljelentést tett, egy kerül vádemelési szakba, a költségvetésnek százmilliárdot takarítottak meg. Elégedett? - kérdeztük Budai Gyulától, és önök a lapban elolvashatják a többi kérdést és a többi választ is. Ezt most azért is hangsúlyozom, mert az interjút a szokásjognak megfelelően megmutattuk a kormánybiztos úrnak, aki nem járult hozzá a közléshez, mert - úgymond – nem a megfelelő kérdéseket tettük fel neki. Mivel mi úgy gondoljuk, a kérdések a szerkesztőség hatáskörébe tartoznak, a Budai Gyulával készült interjút a 168 Óra természetesen közli.
A költségvetés tervezete kapkodva készült, ellentmondásokat tartalmaz, a dokumentumnak számos hibája van, s ha sikerül tartani az eltervezett hiányt, a magyar gazdaság visszaeshet, lefelé tartó spirálba kerülhet - mondja a 168 Órának adott interjúban a Pénzügykutató Rt. tudományos főmunkatársa, Petschnig Mária Zita, aki megismertet bennünket a büdzsétervezet trükkjeivel, és azt mondja: „Valaki vagy félre akar minket vezetni, vagy nem tudja, hogy mit beszél.”
A közírók és szakértők vitarovatában Zdeborsky György bankszakember fejti ki álláspontját a gazdasági szűrreálról. Írását így zárja: „Legfőbb ideje, hogy a gazdaság súlyos kérdéseinek vizsgálatakor a szűrrealitás, a politikai álmodozás, a voluntarista döntések világából visszatérjünk a realitásokhoz.”
A kulturális rovatban a Kossuth-díjas színésszel, a Nemzeti Színház művészével, Blaskó Péterrel beszélgettünk, aki pályafutása kezdetéről, színészi példaképeiről és a szüleiről is beszélt, megemlítve: „Konzervatív, polgári családban nőttem fel, valláserkölcsi nevelést kaptam, amiért mindig hálás leszek.” Blaskó Péter Dörner György kinevezését nem kívánta kommentálni, de megjegyezte: „A színház nem lehet politikai szerveződés. Az más műfaj.”
A Glóbusz rovatban Aczél Endre a gyakorlatilag meglincselt Kadhafi ezredesről írt, Kasza László az Izrael és a Hamasz közötti fogolycseréről, Heltai András a svájci választásokról.
Lapozzunk még vissza egy kulturális interjúhoz, amelyben Andy Vajna amerikai-magyar producer arról beszél: nemcsak az a forgatókönyv nyerhet támogatást, amely az ő ízlésével teljesen egybeesik. Szó szerint azt mondja: „Zseniális alkotók előtt én nem leszek akadály.” Ide kapcsolható Böcz Sándor bonmot-ja A helyzet komikuma című rovatából: „Vajnát? Why not?”