Külön bolygón
Névbitorlás miatt feljelentette a Fidesz–KDNP esztergomi képviselőcsoportját a KDNP esztergomi szervezete. Mi van az ügy hátterében? LAMPÉ ÁGNES írása.
„Tekintettel arra, hogy a Fidesz esztergomi szervezetének szövetségi politikája köszönő viszonyban sincs a Fidesz országosan hirdetett és támogatott (KDNP) szövetségi politikájával, amit Esztergomban a két párt közötti több mint egy évtizedes együtt nem működés igazol; tekintettel arra, hogy az együtt nem működés ellenére az esztergomi Fidesz-szervezet képviselő-testületbe delegált, megválasztott tagjai nyilatkozataikat következetesen »Fidesz–KDNP« névvel adják ki; továbbá tekintettel arra, hogy ez irányú kéréseinket és tiltakozásunkat a képviselők szándékosan figyelmen kívül hagyták és hagyják, ezért a KDNP esztergomi szervezete névbitorlás jogcímen keresetet nyújtott be Esztergom Város Önkormányzatának Képviselő-testülete, Fidesz-KDNP Esztergomi Képviselőcsoportja ellen 2012. 11. 23-án a Tatabányai Törvényszékre.” Ez áll a KDNP esztergomi szervezetének közleményében.
Az önmagában gyakorlatilag nem létező párt beperli a nagy testvért? Hogy van ez?
A helyi Fidesz-frakció vezetője, Steindl Balázs annyit mondott lapunknak: amíg a bíróság nem reagál a beadványra, a képviselőcsoport a KDNP belügyének tekinti az esetet. Révfalvi Gergely, a kereszténydemokraták esztergomi szervezetének elnöke megkeresésünkre még ennyivel sem kívánta kommentálni az ügyet; hasonlóképpen elzárkózott a KDNP országos vezetése is.
Menjünk vissza kicsit az időben.
Kezdődött minden azzal, hogy két héttel a 2010-es önkormányzati választások után a frissen bukott fideszes városvezető, Meggyes Tamás nem volt hajlandó átadni polgármesteri irodáját az utódjául megválasztott Tétényi Évának. Sőt, Meggyes ország-világ előtt kijelentette: hatalmát fél éven belül visszaszerzi.
Nem véletlenül volt ilyen magabiztos: a tizenöt tagú esztergomi képviselő-testületben ugyanis tíz Fidesz–KDNP-s ült, valamint bekerült egy jobbikos, egy LMP-s, egy MSZP-s, továbbá egy képviselő a Vállalkozók Pártjából – és persze a független Tétényi Éva.
Már ekkor feltűnést keltett, hogy a KDNP helyi szervezete fizetett politikai hirdetésben közölte a világgal: kéri a fideszeseket, működjenek együtt Tétényivel.
– Magyarországon innen és a jogállamiságon túl Esztergom egy külön bolygó – ad helyzetjelentést Tétényi Éva. – Megválasztásom után a helyi KDNP meghívására részt vettem az ülésükön, és felajánlottam: ha ez a béke záloga, akkor legyen egy külső KDNP-s alpolgármester. Ők a felkérést nem fogadták el, attól tartva, hogy ez feszültséget gerjesztene a koalíciós partnerek között.
Tétényi és a fideszesek között ezután egyre inkább elmérgesedett a viszony.
Tétényi nem volt hajlandó új hitel felvételével lefedni a megörökölt 1,2 milliárd forintnyi lejárt „számlahegyet” és a majd húszmilliárdos tartozást, inkább adósságrendezést kért. A várost korábban eladósító Fidesz-frakció viszont törvénytelennek minősítette az eljárást.
Esztergom 2011-ben válságköltségvetéssel működött. Leállt a buszközlekedés, napokig szünetelt a közvilágítás, az óvodákban nem volt ebéd. A krízist úgy oldotta meg az Orbán-kormány, hogy átvette a legtöbb esztergomi intézmény működtetését.
A helyi KDNP akkori elnöke, Mészáros János „figyelemfelkeltő” nyílt levélben fordult a képviselő-testülethez és a polgármesterhez. Javasolta, hogy az adósságrendezési eljárás ne jusson el a csődeljárásig, és kérte, az ellenzéki képviselőcsoport ne használja a „Fidesz–KDNP-frakció” elnevezést.
„Esztergomban nincs szövetség a Fidesz és a KDNP között, nincs együttes érdemi munka sem az önkormányzat bizottságaiban, sem a képviselő-testületben – fogalmazott Mészáros. – Több helyen olvastuk, hogy a Fidesz–KDNP nevében írnak. Az övék nem a mi véleményünk.”
Steindl Balázs fideszes frakcióvezető akkor azt közölte: mivel a választásokon Fidesz–KDNP-jelöltekként indultak, és az emberek e formáció tagjaiként szavaztak bizalmat nekik, ezért továbbra is használják a Fidesz–KDNP megnevezést.
Idén márciusban egy harmincegy éves ügyvéd, Révfalvi Gergely vette át az esztergomi KDNP elnöki posztját. Bejelentette: megkezdték a felkészülést a 2014-es választásokra, és mind a tíz esztergomi körzetben önállóan, a Fidesztől függetlenül indítanak jelöltet.
„Esztergomban nincs Fidesz–KDNP-szövetség, és a képviselő-testület fideszes csoportja sem használhatja a Fidesz–KDNP-frakció megnevezést, mivel a képviselők között nincs kereszténydemokrata politikus, a jelenlegi fideszes képviselőket pedig a KDNP nem jelölte” – nyilatkozta akkor.
Révfalvi hozzátette: a kereszténydemokraták esztergomi szervezete morálisan elítéli Tétényi Éva és a fideszes többségű képviselő-testület által együttesen folytatott „közösségromboló politikát”, és azt mindkét fél részéről közhatalommal való visszaélésnek minősíti. És hozzátette: a jövőben sajtó-helyreigazítási pert kezdeményez minden olyan közleményért, amelyet Esztergomról a Fidesz–KDNP nevében adnak ki. Révfalvi célja „alulról építeni újjá a KDNP-t Esztergomban... családi programok szervezésével, a vallási élet gazdagításával”.
Révfalvi szólista, amire az is utal, hogy Gaál Gergely, a párt országos szervezője így reagált: a kereszténydemokraták helyzete Esztergomban valóban bonyolult, „de az önkormányzati és az országgyűlési választásokon történő indulás kérdésében a KDNP országos elnöksége dönt”.
– Révfalvi elnök úr megválasztásakor kemény hangon mindenkit elítélt, a Fidesz-frakciótól és tőlem is elhatárolódott. Többszöri személyes meghívásomra sem hajlandó tárgyalni velem, miközben az előző vezetővel havonta egyeztettünk – jegyzi meg Tétényi Éva.
Így érünk el a bírósági keresetig. Nem véletlen, hogy a párt országos választmánya sarkos politikai nyilatkozatot adott ki. „Különös tekintettel a közelgő választásokra elrendeli, hogy mindazon kérdésekben, amelyek a párt irányvonalát, szövetségi politikáját, kormányzati szerepét, programját és kampányát akár csak áttételesen is érinti, nyilatkozat – a párt hatályos szabályainak megfelelően – kizárólag a párt elnöke, illetve a frakció vezetője által megbízottakkal egyeztetett módon, a sajtóosztály koordinálásával történhet... Az Országos Választmány – felidézve az 1997 és 2002 közötti áldatlan állapotot, amikor Giczy és Bartók nevéhez köthető, felelőtlen és kívülről, idegen érdekek által befolyásolt politikai kilengések következtében a párt politikailag, erkölcsileg, szervezetileg és anyagilag megsemmisült, a parlamentből kiesett, és az Európai Néppártból kizárták – ezen tapasztalatok alapján mindazokat, akik a párt Országos Választmánya által meghatározott irányvonalat, szövetségi politikát és kormányzati szerepvállalást, Barankovics István és Varga László politikai örökségét nem fogadják el, felszólítja, hogy az elvárható becsületesség alapján ne belülről bomlasszanak, hanem távozzanak önként a Kereszténydemokrata Néppártból.”
Most akkor mi a helyzet?
Vélhetően az, hogy végképp mindenki számára vállalhatatlanná vált a várost 2000-től 2010-ig vezető Meggyes Tamás és az általa a háttérből ma is irányított esztergomi Fidesz-frakció ténykedése. Az országosan is ellenzéki pártok viselkedése magától értetődő, de mára a helyi KDNP-seknél is betelt a kehely. Ébred a „nosztalgia” a Meggyes előtti idők viszonylag erős kereszténydemokrata pártja iránt.
– Talán megpróbálnak újra egy önálló KDNP-t felépíteni a városban, ami a 2014-es választások előkészítése lehet – véli Tétényi Éva. – A sikerhez világossá kell tenniük, hogy semmilyen közösséget sem vállalnak a jelenlegi Fidesz-frakcióval. Csakhogy egyelőre nincs tömegbázisuk. Igazából a párt országos vezetése került most kutyaszorítóba. Ha Révfalvi mellé állnak, azt sugallnák, hogy repedezik a koalíció. Ha viszont nekiesnek a helyi elnöknek, azzal a demokratikusan szerveződő párt mítosza sérül.
Persze akár az is lehet a harc vége, hogy a Fidesz és Tétényi Éva harcába belefáradt esztergomiak 2014-ben a „nevető harmadik” kereszténydemokraták jelöltjét emelik városvezetővé.