Közeledési stratégiák – Alakulnak az ellenzéki kerekasztalok

Siettetik szervezeteik közeledését az ellenzéki vezetők, így próbálják a maguk javára fordítani a népszavazás érvénytelenségét. Az MSZP és a DK elnöke egyelőre a kis pártok képviselői nélkül ül le egymással, míg a PM október végi közös egyeztetést javasol. Az egyik fő téma az előválasztás lenne, de ez, úgy tűnik, csak az Együttnek és a PM-nek tetszik, az MSZP, a DK és a Liberálisok az ötlet hallatán húzzák a szájukat, az LMP kategorikus nemet mond rá. Eljöhet-e újra az ellenzéki kerekasztalok korszaka? Vajon tudnak-e a pártok egyszerre erősödni és tárgyalni egymással?

2016. október 9., 14:02

Szerző:

– Felugrok hozzád, kellene egy aláírás – mondta a telefonba Molnár Gyula Gyurcsány Ferencnek pár napja. Molnár még a múlt héten mondott le újbudai önkormányzati képviselői helyéről. Csendes aktus volt, visszhangtalan. A politikus nyáron az MSZP elnöke lett, több a dolga, ráadásul nem használt volna az imidzsének, ha mezei képviselőként jelent volna meg a nyilvánosság előtt, esetleg úgy, hogy egy helyi, túlbuzgó kormánypárti potentát próbálja felmosni vele a padlót.

Molnár a DK-val közös kompenzációs listáról jutott a kerületi közgyűlésbe, ezért a váltáshoz kellett a két párttól igazolás, hivatalos papír. A telefonban arra kérte elnöktársát, hogy közösen szignózzák a szükséges iratokat. Amúgy is beszélni kéne, mondták egymásnak, közel október 23., amit illene közösen ünnepelni. És mit kezdjenek a jelöltállítással, a koordinált indulással? Lenne téma bőven.

mszp-kvotaszavazas-varobuli-molnar-gyula-20161003-kd-4Megállapodtak abban, hogy nem verik nagy dobra az ügyet, egyikük sem akar majd médiavisszhangos beszélgetést, hogy a sajtó arról is értesüljön, pogácsáznak-e zárt ajtók mögött, vagy épp whiskyt isznak és pizzát esznek, ahogy azt Hiller István és Gyurcsány tette a több mint tíz évvel ezelőtti legendás beszélgetéseken, amikor a baloldal szemében még ők voltak az „öregecskedő” MSZP „nagy megújítói”.

A titoktartás valahogy mégsem jött össze: Gyurcsány sajtótájékoztatón me­­sélte el, hogy hétfőn telefonon beszélt Molnár Gyulával, és mindkettejüknek az a célja, hogy 2017-re közös ajánlatot készítsenek. Azt ígérte, az egyeztetés higgadt és bölcs lesz, és – mint mondta – ki szeretné ábrándítani azokat, akik a tárgyalássorozat hatalmi részleteire kíváncsiak, ugyanis arról semmit nem fognak megtudni.
Eközben a parlamentben nyílt színen zajlott a népszavazás eredményének fényezése, átfestése.

„A magyarok történelmet írtak” – ezzel a bonmot-val játszott az ellenzék idegeivel Orbán Viktor a Házban. Nagy is lett a zaj. Legkevésbé a DK-s Varju László bírta cérnával, folyton bekiabált. A miniszterelnök frissen nyí­­rathatta a haját, ünnephez ez dukált. Vagy a kudarchoz? A népszavazás elérte a célját, mondta. Papírból olvasta a kézzel írt szöveget. A pulpitusról jól látszott, az első oldalak indulatosan teltek meg, sok volt a javítás. Aztán kitisztult minden, amikor az ellenzék és Brüsszel jól bejáratott bírálatához ért: nem lehetett látni egyetlen firkát vagy áthúzást a szövegben.

– A DK vezetője nyíltan, az MSZP pedig sunyi módon bevándorláspárti – összegzett.
Az ellenzék erre hazugsággal vádolta a migránsok ügyében alkotmánymódosításra készülő Orbánt, és a voksolás érvénytelenségére hivatkozott, hiszen a választóknak csak 40,41 százaléka szavazott érvényesen. Hol van ez az ötven százaléktól? Mire a kormánypártok azzal vágtak vissza, hogy csaknem 3,3 millió nem voks érkezett, ami több mint az uniós csatlakozásra igent mondók száma.

De vajon az ellenzék a maga javára tudja-e fordítani a népszavazás eredménytelenségét?

dk-egyetem-ter-gyurcsany-falus-ferenc-horvath-csaba-galko-balazs-20140906-kd-40Már a referendum utáni első napon kiderült: a megosztott kormányellenes pártok azt a taktikát követik, hogy siettetik szervezeteik közeledését. A gyurcsányisták haragszanak a Liberálisokra, őket kihagynák az egyeztetésekből a népszavazási kampányban tanúsított politikájuk miatt. (Fodor Gáborék ugyanis az igen mellett kampányoltak, ami a DK szerint akár a referendum érvényességéhez is vezethetett volna.) Ám az MSZP és a DK is bevonná a tárgyalásba a többi kis pártot. Idővel.

De a Párbeszéd Magyarországért nem a nagyok által megszabott időpontban akar tárgyalni. Szabó Tímea társelnök bejelentette: pártja október 24-én megkezdené az ellenzéki egyeztetéseket az előválasztásról. Emellett lapunk nyomdába kerülésekor hozzák nyilvánosságra 11 pontos programjukat, amelyben egyebek mellett az alapjövedelem és a négynapos munkahét ötletével jönnek elő.

Kis párt a PM, politikusaikat gyakran összekeverik más pártokéival, így ők Mindenki számít! szlogennel imidzskampányba is kezdenek, plakátolnak, próbálnak ismertebbé válni, jobb pozícióból tárgyalni.
Az előválasztás PM-es gondolata csak az Együttnek tetszik. A Liberálisok mellett a szocialisták és a DK-sok is húzzák miatta a szájukat. Gyurcsányék inkább abban hisznek: egy ellenzéki miniszterelnök-jelölt többet segítene támogatottságuk növelésében, mint egy homályos elővoksolás. A szocialisták pedig azért legyintenek az ötletre, mert a jelenlegi állás mellett szerintük nekik járna a jelölthelyek többsége. Erről már néhány helyen egyezkednek is a DK-val.  Az Együtt és a PM képviselői felháborodva mesélik, azt hallják, az MSZP és a DK a fővárosban már megegyezett abban, melyik körzetben ki indít jelöltet 2018-ban. Utánajártunk a pletykának, és lapunknak az érintettek sem tagadták a híresztelést, de kicsit árnyalták a képet: „Miért indítsunk mást azokon a helyeken, ahol már legutóbb sikeresek voltunk?”
Ezt a kis pártok nem hagyják annyiban.

– Ha kész tények elé állítanak minket, lelkiismeret-furdalás nélkül elindulunk a DK–MSZP jelöltjével szemben – mondja az Együtt politikusa.

Akkor pedig lenne káosz: a Fidesszel szemben a Jobbik mellett több ellenzéki párt is beszállna a harcba (az LMP, az Együtt, plusz a szocialisták és a DK-sok közös aspiránsa), nem beszélve a fantomszervezetektől, az „örökös” parlamenten kívüli pártokról, akikből akadt bőven a legutóbbi voksoláson. Orbán meg boldogan dörzsölhetné a markát, a fideszes jelölt lehetne a befutó.

De nem csak emiatt nagy a zavar.

A kisebb pártok azt sem értik, Molnár Gyula miért dobta be azt az ötletet, hogy közös ellenzéki államfőjelöltre lenne szükség. Cselt szimatolnak a bejelentés mögött:
– Melyik közéleti személyiség vállalna egy eleve vesztes szerepet? A Fidesznek nagy a többsége a parlamentben, biztos a bukás – mondják.

Ám a szocialisták úgy gondolkodnak, ha találnak egy alkalmas jelöltet, akkor az áprilisi államfőválasztásig kampányolhatnak vele, országjárást szervezhetnek és reklámozhatnák az ellenzék programját. Ha ebben a kicsik nem akarnak részt venni, ők akkor is lépni fognak, állítják.
Tervezett egyeztetésekből, megvitatandó témákból tehát van bőven. De vannak, akik arra figyelmeztetnek, könnyen megismétlődhet a múlt:

– 2013-ban is azzal voltunk elfoglalva, hogy tárgyaljunk a programjainkról. A média kiemelten foglalkozott velünk, de a választók számára az jött le, hogy ezek már megint veszekednek, nem tudnak megállapodni – magyarázza egy szocialista elnökségi tag. – Először erősödnünk kellene: külön-külön. Saját üzenetekkel, programmal.

Ám az ellenzéki pártok mintha nem ezt az utat választanák, egyszerre akarnak tárgyalni és erősödni.
Még az idén kiderül, így megy-e.

 


A kétkedő „kicsik”


– A miniszterelnök- vagy a főpolgármester-jelölt kiválasztására jó taktika az előválasztás, de 106 egyéni választókörzetben megrendezni öngyilkosság lenne – mondja Fodor Gábor, a Liberálisok elnöke. Emlékeztet rá: 2014-ben ő javasolta, hogy Budapest főpolgármester-jelöltjéről előválasztással döntsenek. Szerinte most óvatosnak kell lenni, hiszen olyan helyi jelöltek is jelentkezhetnek az előválasztási folyamatba, akik nem igazán alkalmasak a feladatra, könnyen lejárathatják az ellenzéket. Úgy véli, a demokrata ellenzéki pártokkal együtt kell működni, de a Jobbikkal nem szabad. Azt mondja, pártja képviselője ott lesz az október 24-i egyeztetésen.

– Teljes a bizalmi válság: romokban az oktatás, nincs válasz a bérválságra, egekben a korrupció. Orbánék erről akarták elterelni a figyelmet a népszavazással – mondja Szél Bernadett, az LMP társelnöke.

– A 11 ezer külföldön dolgozónak csak három százaléka ment el voksolni. Az ellenzéki pártok számára fontos lenne, hogy az ő szavazati joguk levél útján biztosítva legyen. Erről kezdeményezünk további tárgyalásokat az ellenzékkel is – mondja Hadházy Ákos, a másik társelnök, aki a honosított magyarok regisztrációját is rendbe tenné, hiszen sokan már meghaltak, de még benne vannak a választási rendszerben.

Az LMP nem vesz részt az előválasztásban. Szerintük akkor lehet elküldeni a kormányt, ha az ellenzéki pártok a 2018 utáni teljes változás garanciáiról beszélnek és nem a helyeket osztják el egymás között.

09:13

Országszerte tikkasztó nyári napot hoz július első napja az időjárás-előrejelzések szerint. A gyenge enyhülést hozó hidegfront még messze, a hőség viszont itt van velünk.

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.