Köves Slomó: Schmidt Mária szerepe a Sorsok Házában befejeződik az átadással
Jövő évben megnyílik a Sorsok Háza emlékközpont – jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szeptember 7-én Budapesten. Az egykori józsefvárosi pályaudvar területén több, mint három évvel ezelőtt felépült, a holokauszt áldozatainak és az embermentők bátorságának emléket állító múzeum eddigi átadására Gulyás szerint „méltatlan viták miatt" nem kerülhetett sor. A tárcavezető ezzel miniszteri elődje, Lázár János, valamint Schmidt Mária, a Terror Háza igazgatója, illetve a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) közötti több éves viszályra utalt.

A Jerusalem Post terjedelmes cikkben számol be a múzeummal kapcsolatos fejleményekről, azt írva, hogy erősen megosztja a magyarországi zsidó közösséget. Ennek kapcsán Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija elmondta, hogy Schmidt Mária küldetése befejeződik, mihelyt az állandó kiállítás elkészül, és a múzeum további fejlesztését, valamint az oktatási központ kialakítását az EMIH saját szakértői gárdával végzi majd. Köves közölte, hogy az EMIH-nek nincs kizárólagos ellenőrzési joga az állandó kiállítás felett, minthogy abba a kormányszerveknek és a közalapítványnak is van beleszólása, de megjegyezte: az összes fél kezdeményezheti az általa kifogásolt tartalom eltávolítását.
Köves Slomó beszélt arról is, hogy a Sorsok Háza teljes történeti áttekintést ad a magyar közreműködésről a magyarországi zsidóság ellen elkövetett bűnökről, a 40 ezer fős férfiáldozatot követelő munkaszolgálattól kezdve a gettókba záráson keresztül a náci haláltáborokba történő deportálásig, amihez a magyar csendőrség nyújtott segédkezet.
(A szombat org nyomán)