„Kolontár egy halott falu”
A településen négy ember, köztük két kisgyermek vesztette életét, sokan égési sérülést szenvedtek a 28 órával korábban két méter magasságban hömpölygő, 40 házat elárasztó vörösiszap-lavina miatt. Orbán Viktor szerint vélhetően emberi oka van a Kolontár melletti katasztrófának, ezért a miniszterelnök felkérte Pintér Sándor belügyminisztert, hogy részletesen vizsgáltassa ki a büntetőjogi és az anyagi felelősség kérdéseit.
Halott falunak nevezték a Veszprém megyei Kolontár lakosai saját településüket kedd este a védelmi bizottság elnöke által szervezett lakossági fórumon. Lasztovicza Jenő, a védelmi bizottság elnöke a település lakosainak a művelődési házban tartott lakossági fórumon elmondta, hogy a kormány három megyére is veszélyhelyzetet hirdetett ki, ami azt jelenti, a felmerülő károkat a kormány fizeti. Kijelentette: céljuk, hogy december elejére mindenki visszatérhessen otthonába, vagy fedél legyen a feje fölött, és a kármentesítést megkezdték.
A település lakosai viszont azt mondták: „Kolontár egy halott falu”. A vörösiszap lavina miatt a házak egy része megsemmisült, többségüket elárasztotta a sárfolyam, félnek, hogy egészségkárosodás szenvednének, ha abba visszatérnének. Halottnak nevezték amiatt is, mert a megsérült, szennyezett épületek értéktelenné váltak, senki nem akar a faluba költözni, s ha teheti, inkább elmenekül – írja az MTI.
Úgy vélték, ha a több méteres magasságban is feltorlódott iszap eltakarítása után méteres mélységben nem cserélik ki a talajt, 30-40 évig holt terület veszi körbe őket, a kiskertekben, a szántókban kipusztult élővilág egy emberöltő múlva sem nyerheti vissza az élet csíráját. „Nem a nulláról, a mínusz egyről kell indulnunk” – mondták a megyei közgyűlés elnökének, megemlítve, hogy a jelzáloghitellel terhelt ingatlanjaikat akkor is fizetniük kell, ha az épületük lakhatatlan, ugyanis ipari katasztrófa esetén a biztosító sem fizet.
Felháborítónak tartották Lasztovicza Jenő védelmi bizottsági elnök kijelentését, miszerint a vörösiszap nem tartalmaz radioaktív anyagot és nem ártalmas az egészségre, így a védőmaszk használat sem indokolt. Szerintük sokan emiatt szereztek égési sérüléseket. A falubeliek azt mondták a megyegyűlés első emberének, hogy költözzön ő vagy az anyag ártalmatlanságát megállapító szakemberek, politikusok családjukkal a vöröslő házakba, akár most vagy ha majd újjáépítik, kármentesítik azokat.
Lasztovicza Jenő, a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság elnöke arra kérte a helyieket, hogy jelentsék be a károkat a polgármesteri hivatalban vagy a katasztrófavédelemnél, hogy később ez alapján rendezhessék a károkat. Az állam kártalanítja a szerencsétlenül jártakat, majd később maga rendezi az anyagiakat a felelősökkel. Amikor azonban azt ígérte, hogy a károsultak már most kapnak 100 ezer forintot a Magyar Aluminiumtól, az Index tudósítója szerint a teremben gúnyos nevetés tört ki.
A település egy részét teljesen körbezárta az iszap, az itt lakókat kimenekítették. Ők kedden kora este két órát kaptak, hogy rendőri felügyelet mellett összeszedjék a hátrahagyott, legszükségesebb dolgaikat. Az alig pár száz fős település teljesen elnéptelenedett kedd éjszaka, csak a rendőrök, tűzoltók és katasztrófavédők láthatósági mellényei világítottak az utcákon, és katonai, rendvédelmi járművek cirkáltak a Veszprém megyei kis faluban.
A kormányfő szerint nincs olyan jel, amely szerint természeti katasztrófa okozta volna a balesetet
Orbán: Emberi oka van a katasztrófának
Vélhetően emberi oka van a Kolontár melletti katasztrófának, ezért a miniszterelnök felkérte Pintér Sándor belügyminisztert, hogy részletesen vizsgáltassa ki a büntetőjogi és az anyagi felelősség kérdéseit. Erről Orbán Viktor beszélt a Kormányzati Koordinációs Bizottság kedd délutáni ülése után, a Pintér Sándorral közösen tartott sajtótájékoztatón. Ezen kiderült, hogy van olyan módszer, amivel maradéktalanul el lehet távolítani ezt a veszélyes anyagot, mint ahogy az is kiderült, hogy a katasztrófát okozó cég biztosítása nem terjed ki a másoknak okozott kár kifizetésére. Pintér Sándor szerint azonban mindenki kap majd kártalanítást és télre mindenkinek fedél lesz a feje felett a károsultak közül – jelentette a Független Hírügynökség.
Orbán Viktor miniszterelnök úgy fogalmazott: "nincs a birtokunkban olyan tudás, nem ismerünk olyan jelet, amely szerint természeti okai lennének ennek a katasztrófának. Márpedig ha egy katasztrófának nincs természeti oka, akkor ez emberek által okozott katasztrófának tartható, illetve élünk a gyanúperrel, hogy erről van szó." A kormányfő ezért Vélhetően emberi oka van a Kolontár melletti katasztrófának utasította a belügyminisztert. A miniszterelnök szerint meghozták a veszélyhelyzet elrendelésével kapcsolatos megfelelő kormányhatározatokat. Ezek alapján például az érintett területen bármikor bevethető a honvédség, illetve például nem lehet az ott termelt élelmiszert fogyasztani, sem a takarmányt az állatokkal megetetni.
Orbán Viktor újságírói kérdésre beszélt arról, hogy a hétvégén várhatóan megvizsgálják, újraindulhat-e a termelés a MAL Zrt. alumínium-üzemében, ahol a baleset után azonnali hatállyal felfüggesztették a termelést. Ez egy termelő cég, ha zárolná az állam, biztosan nem tudnának fizetni semmiért. Emellett a katasztrófa nem a termelés, hanem a melléktermék tárolása kapcsán történt - mondta a miniszterelnök.
Pintér: Fürödjenek meg benne
Pintér Sándor újságírói kérdésekre válaszolva közölte: a MAL Zrt. biztosításának értéke az elterjedt hírekkel ellentétben nem 10 millió forint, ez az összeg a biztosítás díja. Azonban a biztosításuk nem terjed ki harmadik félnek okozott kárra. Ettől függetlenül mindenki kap majd kártalanítást, és azoknak, akik elvesztették otthonukat, télre ismét fedél lesz a fejük felett. A belügyminiszter szerint a MAL Zrt. az ő felszólításukra 100-100 ezer forint segélyt ad azoknak, akiknek tönkrement a házuk.
A környezetvédelmi hatóság vizsgálja az ország többi hasonló tározójának engedélyét, ez körülbelül két hétig tart. Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor azt mondta, a mostani katasztrófa előtt is volt vizsgálat, mégis baj történt, így a korábbi vizsgálatok minősége kérdéses. Arra a kérdésre, hogy mi a véleménye a zagytározó üzemeltetőjének közleményéről, miszerint a vörösiszap nem veszélyes anyag, Pintér Sándor belügyminiszter azt mondta: "fürödjön meg benne, majd megtudja, hogy veszélyes-e." A belügyminiszter hozzátette: a cég szakemberei együttműködnek a mentőegységekkel, a szivárgást sikerült megállítani és az átszakadt rész elé felhúznak egy új védőfalat is. Most csak attól kell tartani a tározónál, hogy ha sok eső esik, akkor további vörösiszapot mos ki.
Pintér Sándor a Független Hírügynökség kérdésére elmondta, vannak módszerek, amelyekkel a nehézfémet tartalmazó vörösiszapot maradéktalanul el lehet távolítani. Többféle módszer létezik, a tudományos akadémia szakemberei ezeket a módszereket rendelkezésre fogják bocsátani és kiválasztják azt, amely a jelen esetre a legoptimálisabb - közölte. Orbán Viktor miniszterelnök elmondta még, hogy arra jogszabaly és tudás is van, hogyan kell ezt az anyagot kezelni. Arra nincs tapasztalat, hogy mit kell csinálni, amikor ez elszabadul. A tudósokból álló bizottság segítségével feltehetően össze tudnak álítani olyan ismeretanyagot, ami a jövőben a hasonló helyzetbe kerültek segítségére lehet.
(Forrás: MTI, Független Hírügynökség, Index)