Garanciákat vár az atlétikai stadion ügyében a kormánytól minden közgyűlési feltétel teljesítésére Karácsony Gergely
A Fővárosi Közgyűlésben szerdán szavaztak azokról a feltételekről, hogy melyeket kell teljesítenie a kormánynak, hogy felépíthesse a 2023-as atlétikai világbajnokságnak otthont adó stadiont. A vita során elhangzott, hogy garanciákat várnak a budapesti többséget adó pártok arra, hogy a kormány minden feltételt teljesít.
A kormány foglalja határozatba, hogy teljesíti a főváros feltételeit
– erről beszélt a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában Karácsony Gergely főpolgármester. Azt már mi tesszük hozzá, de vannak olyan ügyek, amelyek jogszabályváltozást is indokolhatnak. Például a pártok felvetették, hogy garanciákat szeretnének arra is, hogy a Fidesz-kormány nem fog önkényesen pályázni a jövőben olimpiarendezésre, ezért törvénybe foglaltatnák, hogy csak népszavazást követően lehessen olimpiai pályázatot beadni.

Visszatérve Karácsony nyilatkozatára, a főpolgármester elmondta, hogy a szerdán elfogadott közös állásponttal a Fővárosi Önkormányzat felkérésére készített közvélemény-kutatás szerint a lakosság 80 százaléka egyetért.
Karácsony elmondta: nem szeretnének stadionokat, de a helyzetet megvizsgálták, és úgy döntöttek, hogy a stadion kérdését felhasználják arra, hogy a követeléseiket benyújthassák a kormány felé. Ebből lett, hogy 50 milliárd forint forrást kérnek a kormánytól a kerületi járóbeteg-ellátás fejlesztésére.
„Ez az összeg az elmúlt 30 év legnagyobb egészségügyi fejlesztése lenne”
– mondta a főpolgármester. Hozzátette, hogy igyekeztek a stadionépítésből is kihozni a legtöbbet, így Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester javaslatára nem klasszikus stadion építéséhez járulnának hozzá, hanem egy közösségi komplexumhoz, ami a világbajnokságra egészül ki extra lelátókkal, később azok többsége elbontásra kerül, a környéket pedig a helyiek szabadidős célokra használhatják majd. Fontos követelés az is, hogy az állam állja a fenntartási költségeket, ez is szerepel majd a főpolgármester elmondása szerint a Gulyás Gergelynek címzendő levelében.
Karácsony megértően beszélt arról, hogy szerinte is „az atlétika számkivetetté vált az elmúlt években”.
Ezzel utal a sportolók szerdai demonstrációjára a városházánál, ahol olyan transzparensek is feltartottak, hogy "nincs otthonunk". Megjegyezzük, ez abból a szempontból igaz, hogy a régi Puskás Ferenc stadion elbontása óta Magyarországon nincs olyan atlétikai létesítmény, ami egy nemzetközi verseny lebonyolítására alkalmas lenne, az atlétikai létesítmények fejlesztése pedig messze elmaradt a labdarúgás, a kézilabda és kosárlabda, vagy akár a birkózás mögött. Az atlétika abba a balszerencsés helyzetbe került, hogy csak kilenc év kormányzás után került rájuk a sor, ám már egy megváltozott politikai környezetben, ahol nem lehet az elmúlt évek kormányzati módszereivel egy újabb stadiont építeni.
A felvetésre, hogy a kerületek álláspontját hamarabb fogadta el a kormány és foglalta kormányhatározatba, mint hogy megvárták volna a Fővárosi Közgyűlés döntését, Karácsony Gergely kijelentette, hogy ez nem szült megosztottságot a soraikban.