Ki Németh Lászlóné?

A kormány karthauzija, a titokzatos nemzetfejlesztő asszony, a legszerényebb magyar közszereplő. Ízlés, pártállás szerint illetik különféle jelzőkkel a kormány egyetlen női tagját, Németh Lászlónét, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium első emberét, aki olyan váratlanul lépett színre Fellegi Tamás lemondása után, hogy a rutinos fideszes frakciótagok is meglepődtek. Azóta sem sikerült igazán kiismerni őt. A parlamentben alig szólal meg, sajtótájékoztatót nem tart, rendezvényekről a kísérők falanxától övezve távozik. Miért? Sejteni sokan sok mindent sejtenek, de a rosszízű megjegyzések arra valók, hogy cáfoljuk őket. Mondjuk egy interjúban. Erre tett kísérletet BUJÁK ATTILA.

2013. április 2., 10:01

– Kezét csókolom. A 168 Órától hívom önöket.
– Jó napot.
– Miniszter asszony sajtósát, szóvivőjét vagy titkárságát keresem.
– Továbbkapcsolom. Várjon.
– Jó napot. Interjúkérelemmel keresem önöket, pontosabban a miniszter asszonyt. E-mailben is jeleztem.
– Mikorra gondolta volna?
– Ésszerű határidőn belül.
– Köszönjük az érdeklődést. Majd értesítjük.
– Én is köszönöm. Várom a visszahívást.

Becker András, az Atlatszo.hu oknyomozó írásokat közlő internetes portál szerzője, aki foglalkozott már Simicska és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) ügyleteivel, sok jóval nem biztat.
– A Némethnéből nem szed ki semmit, nem is áll szóba önnel. Két okból. Egy: nincs mondanivalója. Kettő: nincs is rá opciója. Azt fogják mondani, 2015. november 3-án reggel fél hétkor jó lesz?

Némethné nagyralátó terveiről, elképzeléseiről vajmi keveset tudhattunk meg eddig. Interjút nem vagy alig adott, félmondatokat csaltak ki belőle, hírmorzsákból éltünk. Sajtótájékoztatót akkor sem tartott, amikor röviddel hivatalba lépése után kimúlt a felügyelete alá tartozó Malév – csak átrohant a parlamenti folyosón. Nézetei látszólag nincsenek, vagy ha igen, titkolja őket. Ami az interjút illeti, azért kaptunk vérszemet, mert a titokzatos Némethné mostanában valóságos sajtóoffenzívába kezdett. Nőnap alkalmából nyilatkozott a Blikknek, és rákaphatott a dolog ízére, mert egy hét múlva a Heti Válaszban találta magát. A Blikk megtudta tőle, hogy határozott, szinte már férfias karakter, otthon nadrágot, edzőcipőt visel, kedvenc virága az orchidea, férjében imádja, hogy kiválóan viszi a háztartást, jól főz, legjobban mégis azt szereti benne, ha kérés nélkül megpucolja a szemüvegét. A Heti Válaszban továbbmegy ennél, a magánéleti smúzoláson kívül szóba kerülnek érdemi kérdések is. E szerint új koncepcióval azért nem állt elő eddig, mert belépésekor már megvoltak a nagy kormányzati tervek, azokat kellett „lekövetnie”. Amúgy romhalmazt örököltek, az is szép, hogy sikerült megkapaszkodniuk a „beszappanozott háztetőn”. Rezsicsökkentés lesz még egypár, nem állhatnak meg rongyos tíz százalékon.

S hogy optimizmust sugározzon, utolsó mondatában fortissimóban átveszi az ősorbáni refrént: „Erős Magyarországot akarnunk.”

Innen folytattuk volna, de kosarat kaptunk.

– Várjanak. Egyéb elfoglaltságok miatt mi fogjuk önt hívni, három, négy vagy öt hét múlva.
Ami a lerázás kulturált formája.

De Némethnét nem is azért tartják, hogy beszéljen. Ezt ki is fejtette egyszer. „Orbán miniszterelnök úr ismert engem még abból az időből, mikor a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgató-helyettese voltam. Tudja, hogy nem szeretek szerepelni. Azt várja, hogy végezzem rendesen a munkámat.” Ami emberpróbáló feladat. El kell költeni (osztani) néhány százmilliárdot, 2011-ben még hatszáz-valamennyit, idén már csak ötszázhetvenet. Ez nem megy vita, gyanakvás és főleg demokratikus kontroll nélkül. Egyetlen miniszter sem tehetné meg, hogy bezárkózzon a dolgozószobájába. Így nekiláttunk, hogy a rendelkezésünkre álló mozaikokból összerakjunk egy hitelesnek látszó Némethné-képet.

Némethné Serényi Zsuzsanna térdzoknis bakfislányként, jó tanulóként, osztályának díszeként kezdte. Fotónk a hatvanas évek elején készült Celldömölkön, ahol a kis Zsuzsanna látogatóban járhatott. Apja ekkor már nincs képben, katonatiszt volt, disszidált. Anyja külkeres cégnél dolgozott, egyedül nevelte a lányát, aki sok időt töltött az anyai nagyszülőknél. A nagyapa igazi homo technicus volt, játékos szellem, hobbija a virágtartóból és pingponglabdából eszkábált tréfás figurák gyártása. Forrásaink szerint „négerbabákat” is készített – felettébb jól mutathattak. Később az anya férjhez ment egy jogászhoz, és Némethné külkeresnek tanult.

Itt tegyünk egy kis kitérőt. Az erőltetett menetben lezavart parlamenti meghallgatáson Némethné életrajza kissé nehezen állt össze. Annyi azonnal látszott, hogy nincs diplomája (felsőfokú szakirányú végzettsége), ami a sajtóban sokáig téma volt, sőt hosszú ideig az egyetlen dolog, amely Németné tevékenységével kapcsolatban szóba kerülhetett.

Serényi Zsuzsanna az Artex nevű külkercég export-import bonyolítójaként kezdte ’76-ban. Vietnami nádbútorok importjával foglalkozott. Nyilván ez a jövendő gazdasági miniszterek előiskolája. Kóka János szintén vietnami strandpapucsok behozatalán fáradozott, amikor rácsörögtek Szöulban, hogy ugorjon haza egy percre miniszternek. Némethné életrajza ennél titokzatosabb. A bizottsági meghallgatáson sem derült ki igazán, mit csinált 24 és 37 éves kora között. Nyilván szorgosan külkereskedett, de a rendszerváltás hajnalán váratlan fordulattal a Bank Leumi magyarországi leányvállalatánál látjuk. Egykori beosztottai szerint kiváló középvezető volt az OTP Rt. központi fiókjánál éppúgy, mint később, 1998-ban, az MFB-nél.

Az első Orbán-kormány korszaka hozta el Némethnének a zártkörű klubtagságot a simicskai gazdasági élcsapatban. A Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatói tanácsadóként alkalmazta, később a hitelezési területet felügyelő ügyvezető igazgató lett. A két ikercsillag – Baranyay László MFB-vezér és Némethné – pályája ettől kezdve párhuzamos. Együtt menesztik őket, együtt vészelik át a szociuralom „nyolc szűk esztendejét” a Csányi vezette OTP-ben, hogy 2010-ben újra e tandem kerüljön az MFB élére. Innen lép tovább Némethné a nemzeti fejlesztési székbe.

Érkezésekor a magyar gazdaságban már dübörög a nagy Közgép-offenzíva. Csak nemrég menesztették Fellegit, rásózva a botrányos IMF-tárgyalások kínos ügyét.

– Fellegi túl önálló volt – világosít fel egyik fideszes informátorunk. – Simicskáéknak is visszafeleselt, s nem függ igazán Orbántól sem. Némethnéről ez nem állítható. Ő a tulajdonságok nélküli ember.

Kik ejtették foglyul a magyar államot? címmel közölte tavaly ősszel az Atlatszo.hu Bodoky Tamás és Becker András kitűnő összefoglalóját, azoknak a Simicska-kádereknek a katalógusát, akik 2010 derekán a magyar gazdaság élvonalába kerültek. Némethné kis név az ötvenes listán Töröcskei Istvántól a Nyerges-klánig.

– Szerintem sikerült pontos képet adni – mondja Becker András. – Kifogás eddig nem is érkezett.
Mi ellen ágáltak volna az ötvenek? Ki mondaná a mai üzleti világban: tiltakozom, nem vagyok Orbán embere?

A szerzők hivatkoznak a Transparency International megállapítására: Magyarországon az üzleti világ a gazdasági érdekérvényesítés új szakaszába lépett. Létrejött egy nehezen körülírható, a politikához ezer szállal kötődő kör, amely rendszerszerűen ellenőrzése alá vonta az állami adminisztráció lényeges pontjait. És ki tagadná, hogy az uniós pénzek elosztása lényeges pont? Ráadásul a felügyelő hatóság, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) lenullázásával, az uniós pénzzel kapcsolatos döntéshozatal decentralizálásával a jogosultságok jó része is átkerült a minisztériumhoz.

– Vegyük észre – mondja Becker András –, hogy Magyarországon infrastrukturális vagy egyéb fejlesztés csak uniós pénzből folyik, minden más forrás lassan bedugul. Ezt az országot a válság, a nehézkedési erő és a rozsda tartja össze. Eddig bonyolult szerkezet működött az NFÜ, az NFM és Brüsszel háromszögében. Ettől kezdve minden pénzmozgás egyirányú. Ebben áll a pénzosztó NFM (és Némethné) jelentősége.

De Némethnét sem hagyhatták felügyelet, baráti segítség nélkül. Amíg a segítség meg nem érkezett, moccanni sem mert. Az Origo riporterének mesélték munkatársai: nem hozott új embereket, kabinetfőnököt is a meglévő állományból választott, megbízotti státusban. Még szerencse, hogy megjelent Nyerges Attila, a Közgép-elnök Nyerges Zsolt testvére, és felpezsdült az élet. A kisebbik Nyerges, aki korábban állatorvosként működött, erősen kezdett. Politikai főtanácsadóként került Némethné mellé.

A sajtó kérdésére, mi Nyerges szakmai értéke, Némethné zavartan válaszolta: kiváló szervező, és jó munkakapcsolat alakult ki köztük a Magyar Fejlesztési Banknál. Hogy mit keres egy állatorvos a második legnagyobb állami banknál – talány.

A Fidesz-frakció mérsékelten kritikus tagjai szerint túl magas követelményeket támasztunk „a korrekt és nagy munkabírású” Zsuzsanna asszonnyal szemben, ha mindenféle kérdésekkel ostromoljuk.

– Nem tudja szegény, mit kellene mondania. Kívülről vezérlik, tartós elemmel működtetik. A pozíciók újraosztásakor ő volt a legkisebb közös többszörös.
Hogy a titokzatos Némethné bonyolult alkufolyamat „eredménye”, azt a sajátos miniszteriális szerkezet jelzi. A Nyerges-csoport egy Nyergessel képviselteti magát. A politikai külcsín ápolása, a „szép beszéd” Fónagy János parlamenti államtitkár reszortja. De az igazi titkos ász, a szakma képviselője Becker András megfigyelése szerint egy Schváb Zoltán nevű közlekedésért felelős helyettes államtitkár. A fotóról szimpatikus yuppie tekint ránk, aki fiatal kora ellenére komoly szakmai (főleg vasúti) múlttal rendelkezik. A Közgép Gép- és Fémszerkezetgyártó Zrt. fő-építésvezetője, a MÁV-Hajdú Vasútépítő Kft. műszaki igazgatója, 2007 és 2010 között a Közgép Építő és Fémszerkezetgyártó Zrt. építési és tervezési igazgatója, 2008-tól vasúti igazgatója. Becker szerint „nehezen dönthető el”, hogy kit képvisel kinél. A Közgépet a minisztériumban, vagy megfordítva? Némethné békésen ücsöröghet az irodában, „a terepmunkát” elvégzik mások. Mégis, Némethné a negyedik, megdönthetetlen pillér a vasúti hídon, amelyen a fejlesztési pénzek áthaladnak.

Ha aláír valamit, ők fogják ceruzáját.