„Ki leszel nyírva”, „figyelni fognak és követnek”

„Ki leszel nyírva”, „figyelni fognak és követnek”, „jól kösd föl a gatyádat, mert megkeresünk” – egyebek mellett ezek állnak a levélben, mely Pamuk polgármesterének, Tóth Csabának szól.

2010. január 14., 17:11

Némi megnyugvás, hogy az életveszélyes fenyegetés írója kevéssé rutinos maffiózó, ugyanis mindezt kézzel írott levélben juttatta el a lengyeltóti térségben lévő, észak-somogyi falu vezetőjének. Nem éppen hétköznapi a levélíró műve azért sem, mert - bár tartalma egyértelműen Tóth Csabának szól - nem közvetlenül a polgármesternek küldték, hanem az egyik önkormányzati dolgozón keresztül juttatták el hozzá a veretes sorokat. Az érintett adminisztrátor feljelentést tett, Pamuk polgármestere pedig ma nyújtja be magánindítványát, mely után a rendőrség megkezdheti a nyomozást.

– Nem tudom, miért a kolléga kapta a levelet, melyben engem fenyegetnek – mondta Tóth Csaba pamuki polgármester, aki megelégelte, hogy folyamatosan zaklatják, mószerolják. Álláspontja szerint a támadásoknak minden bizonnyal politikai indítékai vannak, még ha a levélíró más képet fest is. A polgármester szerint félrevezetés csupán, hogy egy öt évvel ezelőtti történet miatt fenyegetik. A szálak ugyanis egy 2004. év végi tragikus eseményhez nyúlnak vissza, amikor gyilkosság történt a pamuki italboltban. Két vendég keveredett szóváltásba, s egyikük egy széttört sörösüveggel elvágta a másik torkát. Az elkövető ma is börtönben van. A kocsmát ekkor még a később polgármesterré választott Tóth Csaba vezette. Akkor is jelen volt, amikor a tragédia történt, s a gyilkossági ügyben értelemszerűen tanúként szerepelt - írta a

Somogy megyei hírportál.

„Maffiózónk” azt írja: ő egy szabadult börtöntársa a gyilkosság elkövetőjének, és ezért állíthatja, tulajdonképpen Tóth Csaba juttatta börtönbe a gyilkost. A levél szerint a polgármester jobban teszi, ha szedi sátorfáját Pamukról, de még a környékből is, mert „figyelni fogják”, hogy megtorolhassák vélt bűneit. Az iromány mondanivalója gyakorlatilag az: nagyon messzire menjen el Pamukról a település első embere. A levélíró sztoriját megdönteni látszik, hogy a küldeményt Lengyeltótiban adták fel. Kevéssé valószínű tehát, hogy egy Sopronkőhidáról szabadult börtöntárs a közelbe zarándokolt. Figyelemre méltóak még a szándékosan vétett helyesírási hibák, a szerző ugyanis a létező összes kettőzött betű helyett egyet írt. Az ilyen „fegyelmezetten rossz” helyesírás nem túl életszagú, miközben bonyolultabb szabályok szerint írandó szavak jól szerepelnek. Tóth Csabának persze ez a legkevésbé jelent vigaszt. Állítja: az utóbbi időben telefonon is zaklatják. A névtelen hívó éjféltájban többször tartotta fontosnak azt skandálni a vonalba, hogy „mondjon le”. Arra is akadt példa, hogy a polgármester kihangosította készülékét, s így mások is fültanúi voltak: nem egyszer azért hívogatja őt valaki, hogy belenyöszörögjön vagy belelihegjen a vonalba. A falu vezetőjének arról is tudomása van, hogy a közelmúltban újabb feljelentéseket tettek ellene, melyben bűncselekménnyel vádolják. Tóth Csaba azt mondta: a fenyegetőzések, zaklatások és a lejárató kampány nem szegte kedvét, s indul az idei választáson.

Nem lesz nehéz dolga a rendőrségnek

A fonyódi rendőrkapitányság bűnügyi osztályán a fenyegető levél ügyében feljelentéskiegészítést rendeltek el, s Tóth Csaba mai indítványától függ, hogy megkezdődik-e a nyomozás. Nem kizárt, hogy a levélírónak több vonatkozásban is felelnie kell: a címzett hölgy esetében becsületsértés, a polgármester indítványára viszont egyfajta zaklatás lesz a vád ellene. Ha elrendelik a nyomozást, a rendőrség adatgyűjtésbe kezd. Mivel kézírásról és meglehetősen hosszú levélről, azaz terjedelmes írásmintáról van szó, az írásszakértő elméletileg kétséget kizáró választ adhat arra, hogy ki írta a fenyegetést.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.