Kerry a helyzet elmérgesítésétől óvta Lavrovot
John Kerry amerikai külügyminiszter pénteken felszólította orosz kollégáját, Szergej Lavrovot, hogy a Krím félszigeten folytatott katonai tevékenységgel Oroszország ne mérgesítse el az ukrajnai helyzetet és kérdéseket vetett fel a páncélozott járművek jelenlétéről.
„Felvetettük a repülőterek, felvetettük a páncélozott járművek és felvetettük a (katonai) személyzet különböző helyeken való jelenlététének kérdését” – számolt be Kerry az orosz külügyminiszterrel két napon belül másodszor folytatott telefonos eszmecseréjéről.
„Miközben azt mondták nekünk, hogy semmiképpen nem sértik meg (az ukrán) szuverenitást és nem is áll szándékukban ilyet tenni, én ennek ellenére világossá tettem, hogy ebben a pillanatban ezt (a tevékenységet) félre lehet értelmezni és hogy már így is elég nagy a feszültség, és mindenki számára nagyon fontos, hogy rendkívüli óvatosságot tanúsítson annak érdekében, hogy ne mérgesedjen el a helyzet és hogy ne küldjön rossz üzeneteket” – tette hozzá.
Kerry megismételte azt a korábbi amerikai figyelmeztetést, miszerint „nagyon súlyos hiba” lenne egy Ukrajna elleni esetleges orosz intervenció, s ellentétes lenne Moszkvának a Líbia és Szíria ügyében képviselt be nem avatkozási politikájával. Felhívta a figyelmet arra, hogy Viktor Janukovics leváltott ukrán elnök az amerikai-orosz egyeztetés alatt tartott sajtótájékoztatóján nem kért katonai segítséget Moszkvától és „elfogadhatatlannak” nevezte a katonai beavatkozást.
Kerry szerint Lavrov Vlagyimir Putyin elnökre hivatkozva megerősítette az Ukrajna szuverenitásának és területi épsége tiszteletben tartására vonatkozó orosz ígéretet. Az orosz diplomácia vezetője ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy Moszkvának érdekeltségei vannak Ukrajnában, beleértve a krími haditengerészeti bázist. Lavrov elmondta, hogy Oroszország kész gazdasági támogatást nyújtani szomszédjának.
Az amerikai külügyminiszter kijelentette: „a kérdés az, hogy az, ami most történik, átléphet-e valamilyen irányban egy határvonalat és nagyon óvatosak leszünk, amikor véleményt alkotunk”.
Az amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy az ukrajnai feszültségek csökkentése és a demokratikus átmenet előkészítése érdekében háttérbe kell állítani az olyan kérdéseket, mint az ország EU- és NATO-tagsága – írja az MTI.
„Nem akarunk belekeveredni a történelmi, illetve a frissebb, a NATO-társulással vagy másfajta ügyekkel kapcsolatos feszültségekbe. Most az átmenetnek, valamint a pluralizmus, a sokféleség tiszteletének és a demokráciának van itt az ideje, amit az emberek Ukrajnában akarnak” – mondta John Kerry.