Karácsony Gergely: ha ez számít, nyerni fogok
Lehetetlen vállalkozás lenne folytatni a főpolgármesterséget, ha ismét a Fidesz nyerne.
Az a kötelességem, hogy érvényt szerezzek a Fővárosi Közgyűlés döntésének, és világossá tegyen az Orbán-kormánynak: itt a vége a sunnyogásnak – mondta Karácsony Gergely a Népszavának adott interjújában. A főpolgármester úgy fogalmazott, úgy indult neki ennek a Fudan kontra Diákváros vitának, hogy azt szerette volna: előbb állapodjanak meg, szerezzék meg mindazt, ami a budapestiek érdeke, a Diákvárost és az egészségügyi fejlesztéseket, így a kormány is megkapja, ami neki fontos, a vb-t, és a főváros is azt, ami a jövőjét szolgálja. „Csakhogy a kabinet azóta többszörösen megszegte a megállapodást”– tette hozzá Karácsony.
A főpolgármester sokszor hangoztatta, hogy a Diákváros elsősorban nem fővárosi ügy, hiszen leginkább a vidékieknek hiányozna az a több ezer kollégiumi férőhely, ami nem épülhetne meg a Fudan Egyetem miatt. De az világos, hogy a vb támogatásának visszavonásáról azonban nem akart egyszemélyben dönteni a rendkívüli jogrend idején, a Fudan-törvények megszavazása után pedig most először ülésezik a Fővárosi Közgyűlés, ezért jött el az ideje a döntésnek – tette hozzá.
„Még nem történt semmi visszafordíthatatlan, remélem, hogy nem is fog a választásokig.
Hiszen a megoldás pofonegyszerű: Orbán Viktor egyetlen mondattal hatályon kívül helyezheti a Fudan-törvényt. Ha ezt nem teszi, akkor erre népszavazással kényszeríthetjük”
– mondta Karácsony Gergely hozzátéve, bízik abban, hogy a népszavazási kérdéseit hétfőn jóváhagyja a Nemzeti Választási Bizottság. Véleménye szerint azonban mégiscsak a kormányváltás az, ami mindent elrendez: akkor lesz Diákváros, lesz egészségügyi fejlesztés, és akkor akár VB is lehet.
Arra a kérdésre, miért éppen akkor döntött a 14 évnél fiatalabb gyerekek ingyenes utaztatásáról, amikor csődközelbe került a főváros, Karácsony úgy válaszolt, az ígéretét be akarja tartani, ráadásul hosszabb távon ez a lépés nemhogy csökkenti a bevételeket, de stabilizálja a közösségi közlekedés helyzetét, ami kulcskérdés a város élhetősége szempontjából. Hozzátette: a döntésnek van egy szociális vetülete is, ugyanis az intézkedés jelentős könnyebbséget hozhat a több gyereket nevelő családoknak, akiket a válság leginkább megviselt.
Mint mondta, nem is akarja tagadni a kampányban, hogy főpolgármester, hiszen „az én megválasztásom az ellenzék eddigi legnagyobb politikai sikere volt, az ellenzéki pártok kormányzóképességét leginkább a városházi koalíció együttműködése mutatja”. Úgy vélte, azért vállalta a jelöltséget, mert az elmúlt két év munkája az ellenzék legkomolyabb tanúságtétele arról, hogy az ellenzék képes nagyon nehéz körülmények között is vezetni a várost, érvelő vitáinkkal együtt is olajozottan működtetni egy sokpárti koalíciót.
Emlékeztetett arra, hogy
Orbán Viktor a szavát adta: mindaz jár Budapestnek, ami korábban megillette.
„Az, hogy a miniszterelnök nem tartotta a szavát, az nem az én politikai bizonyítványom, hanem az övé”, és a világjárvány közepette a statisztika alapján büszkék lehetnek arra, amit a főváros a kerületekkel közösen elért a pandémiás helyzet kezelésében. „Mi erőszakoltuk ki a kormánytól a pedagógusok tömeges szűrését, a harmadik oltást az időseknek. A Pesti úti idősotthonnal példálózóknak pedig üzenem, hogy 176 idősotthon van az országban, ahol nagyobb volt az áldozatok aránya. Az összes fenntartó közül a fővárosi önkormányzat intézményeiben haltak meg a legkevesebben” – mondta Karácsony Gergely.
Az elszámoltatással kapcsolatban a főpolgármester úgy fogalmazott, ebben a jogrendszerben, ilyen főügyész mellett ennyit lehet elérni. Ezek után hosszasan sorolta azokat az ügyeket, amelyek mindenképpen az igazságszolgáltatásra tartoznak, a független nyomozóhatóságok dolga lenne felderíteni ezeket. Véleménye szerint Polt Péter mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a nyomozóhatóság malmai lassan őröljenek, de létre lehet hozni egy antikorrupciós ügynökséget, csatlakozhatunk az Európai Ügyészséghez, a NAV és a rendőrség pedig felszabadultabban végezheti a dolgát.
„Nehéz jogállami procedúra lesz, de az erkölcsi és anyagi károk jóvátételével nem kell ezt kivárni. Vissza lehet, és vissza is fogjuk adni azt, amit elvettek tőlük” - tette hozzá. Azt mondta, lehet kárpótolni az embereket azért, amit elveszítettek, például a 3000 milliárd forintos magánnyugdíjpénztári megtakarítást. „Ez a jóvátételi politika, ami az én programomban együtt jár az elszámoltatással. Lehet, hogy ebben nem én vagyok a leghangosabb, de nekünk van erre végrehajtható programunk, konkrét intézkedési terveink” – mondta a főpolgármester.
Karácsony szerint van esély arra is, hogy az egész NER-rendszert leépítsék: „lényege a közpénz, én pedig elzárom a pénzcsapokat”
– jelentette ki hozzátéve, hogy ehhez kétharmad sem kell, sőt új alkotmány sem, ehhez okos politika, kidolgozott program kell. „Ha a csapok elzárulnak, meglátják, sokan lesznek, akik hirtelen őszinteségi rohamot kapnak a kihallgatásokon”. Azt mondta, ha ő leszek a miniszterelnök, akkor biztosan nem állami gigaberuházásokat fognak csinálni, olyan építőipari cégekkel, amelyek a NER zsebében vannak.
A kampányában megígért Tiborcz-adóval kapcsolatban a főpolgármester azt mondta, hogy annak egyetlen akadálya van, „Tiborcz István apósa”. Emlékeztett rá, hogy jelenleg kormányhatározat van arról, hogy az önkormányzatok nem vezethetnek be új építményadókat. „A javaslatunk kész, ahogy kivezeti a kormány ezt a tilalmat, bevezetjük” – tette hozzá. Véleménye szerint, ha ennyire a főváros ellen fordul a kormány, akkor bukik. Ez 2002 fontos példája. „Vidéki, falusi gyerek vagyok, aki szociológus is, pontosan tudom: nem értékválasztás az, hogy a vidékiek máshogy szavaznak, mint a fővárosiak”. Úgy vélte, ennek egy oka van, a pártok jelenléte. Mint mondta, az előválasztás egy olyan teher, ami alatt nagyot nőhet a pálma, aki itt szavazni fog, az aktív lesz az éles voksoláson is.
Karácsony Gergely elmondta: ő azt a politikát képviseli az előválasztáson, amivel meg lehet nyerni a bizonytalanokat is. „Az emberek mérlegelnek, átnyúlnak a párthatárokon, és felteszik a valóban releváns kérdéseket: ki képes szélesíteni a változást akarók táborát, ki képes egyben tartani a hatpárti koalíciót, kinek van érvényes programja?
Ha ez számít, akkor nyerni fogok” – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy átalakítaná-e az önkormányzati finanszírozást, úgy válaszolt: a kezdő lépések között szerepel a gépjárműadó és az iparűzési adó megfelezése miatti kieső bevétel visszaszolgáltatása, és még sok más olyan intézkedés, amely azt mutatja, hogy önkormányzatbarát kormánya van az országnak. „Az önkormányzati rendszerhez mindenképpen hozzá kell nyúlni, mivel a jelenlegi túlzott centralizációt vissza kell fordítani, lévén ez csak rontott a közszolgáltatások színvonalán” mondta Karácsony hozzátéve, meg kell találni az ideális fenntartókat minden területen.
Arra, hogy ha mégis a Fidesz nyerne 2022-ben, hogyan folytatná a főpolgármesterséget, úgy válaszolt: „Nem szívesen gondolkodok B tervben, mert a jelenlegi peremfeltételek melletti folytatás szinte lehetetlen vállalkozás”.
(Kiemelt kép: Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere beszédet mond az “Igen a Diákvárosra, nem a kínai gigaegyetemre” tüntetésen 2021. június 5-én, a Kossuth téren, Budapesten. Fotó: Pozsonyi Roland / 168.hu)