Kálmán Imre és Károlyi Mihály

2012. március 28., 13:33

Sándor Zsuzsanna nagyon jó cikket írt Varga Imréről és az ő Károlyi Mihály-szobrának kálváriájáról. Annak kapcsán azonban, hogy a művész szülővárosába, Siófokra, a szintén általa készített Kálmán Imre-portré mellé kívánja helyeztetni a művet – ha már eltávolítását a fővárosi Kossuth térről nem lehet megakadályozni –, egy meg nem nevezett baloldali közírót idéz. Az illető „felháborodva vetette a művész szemére: micsoda ízléstelenség a köztársaság szimbolikus emlékművét a Mágnás Miska szerzőjének szobra mellé helyezni”.

Én nem találkoztam az idézett cikkel, de ha a szerzője nem tudta, attól a 168 Óránál még észrevehették volna: a Mágnás Miskát nem a Siófokon született Kálmán Imre írta, hanem kortársa, Szirmai Albert. Mellesleg pedig – bár persze az operettet mint műfajt nyilván nem mindenki szereti – Kálmán Imre munkássága éppúgy a magyar kultúrkincs része, mint a Gábor Andor gunyoros dalszövegeire írt Szirmai-operettnek a maga korában nagyon is észrevehető, bár a műfaj szabályai szerint mosolygósra hangolt társadalomkritikája. Kálmán, Lehár és a többiek magyar népi dallamokban gazdag darabjait ma is játsszák szerte a világon, még ha külföldön sokan osztráknak hiszik is a zeneszerzőket. Nem hiszem, hogy Károlyi Mihálynak kifogása lenne a szoborszomszédság ellen.

Domány András

E-mail

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.