Jön a tévé-előfizetések megadóztatása?

A Népszabadság információi szerint a tegnapi minisztériumi-iparági egyeztetésen ismét felmerült a tévé-előfizetések megadóztatása, de ellentétben a korábbiakkal, ezúttal a mobilcégek vetették fel, hogy minél jobban teríteni lehessen azt az 52 milliárd forintot, amit jövőre szedne be az állam, így az egyes előfizetésekre és egységekre kisebb adóteher jutna.

2012. április 25., 18:20

A lap forrásai úgy nyilatkoztak: a tárca célja az 52 milliárd beszedése, a részleteket illetően nyitottak a megoldásokra. A mobilcégek azért kritizálják az eredeti elképzelést (hívásokra percenként, illetve egy SMS és MMS után két forint adó), mert az egyes tarifáknál 25 százalékos, de még az átlagos tarifáknál is 5-10 százalékos adóterhet jelentene, ennek ismeretében pedig félő, hogy a fogyasztók túlságosan visszafogják a költéseiket.

A percalapú adó ráadásul hazavágná a piacon ma már egyre inkább uralkodó, fix árért adott mennyiségű szolgáltatást kínáló csomagokat, akárcsak a végre a vezetékes piacon terjedő, korlátlan használatú tarifákat. E díjcsomagok esetében az adóteher méltánytalan költségnövekedést jelentene a fogyasztóknak, nem szólva arról, hogy az adót beépíteni a számlázási rendszerekbe olyan drága és bonyolult lenne, amivel a távközlési cégek aligha készülnének el.

Ezért azt vetették fel, hogy előfizetésenként szedjék a sarcot. Ez esetben a nehézséget az okozza, hogy a díjcsomagok árai igen változatosak: a csaknem 13 millió előfizetést alapul véve tehát darabonként átlagosan évi négyezer forint lenne, s ha nem lenne ár szerint differenciálva, igazságtalan terhet jelentene azoknak, akik olcsó csomagokra fizetnek elő – írja a

Népszabadság.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.