Jól szolgált, most menekítik Németh Lászlónét

A Magyar Postánál és az FHB-nál három nyomozás van folyamatban éppen, a Magyar Nemzeti Bank a közeljövőben tőkebefektetési csalás alapos gyanújával tehet feljelentést az FHB ellen. A Magyar Postát kihasználják a Spéder-érdekeltségek, a takarékszövetkezeti integráció inog, az MFB csak a hetekben kezdte közvetíteni a 2014–2020-as időszak uniós hiteleit, nem sikerült távhő- és áramszolgáltató társaságot venni. Lázár János szerint az előbbi ügyeket felügyelő államtitkár, Németh Lászlóné befejezte a rá bízott munkát, nyugodtan nyugdíjba mehet. A 168 Óra mást tud a távozás okairól.

2016. július 7., 11:49

- Egyértelmű, hogy menekítik Németh Lászlónét. Az, hogy épp elérte a nyugdíjkorhatárt, s ezzel az indokkal felállhat a székéből, kapóra jött. A Spéder-ügy el fogja érni a Miniszterelnökség pénzügyi államtitkárságát, ám Némethné alkalmatlan arra, hogy kommunikáljon arról, ami következik, miután lezárulnak a postával és az FHB-val kapcsolatos nyomozások. Viszont jó embere a kormánynak, mindig megtette, amit kértek tőle, aláírta, amire felhatalmazták, nem generálója a folyamatoknak, hanem végrehajtója. Nem akarják támadásoknak kitenni – mondja a történteket jól ismerő beszélgetőpartnerünk.

Amikor a Pesti Srácok a kormányinfón feltette a kérdést Lázár János miniszternek, miszerint van-e összefüggés Németh Lászlóné „gyors nyugdíjazása” és a Spéder-ügy között, Lázár János viccesen megjegyezte: szerinte az, aki az ötvenes évek elején született, nem gyorsan érte el a nyugdíjkorhatárt, hanem folyamatában. Különben meg Németh Lászlóné a rá bízott munkát befejezte – legalábbis a miniszter

szerint.

Lázár János szerint Németh Lászlóné és a nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkárság, végső soron a Miniszterelnökség teljesítménye eredményes. Merthogy húsz év után most először van közműszolgáltató állami tulajdonban. Év végére a gázszolgáltatásban 3,6 millió ügyfele lesz az államnak. A Magyar Postát a kormány veszteséggel vette át, 2015–2016-ban viszont már nyereséggel zárt a cég. Lázár azzal is érvelt: a társaság 30 ezer embernek ad munkát s 550 milliárd forintot kezel, többségében államkötvényben. A miniszter szerint a takarékszövetkezeti integráció ki fogja állni a próbát, emiatt sem aggódik különösebben. A Magyar Fejlesztési Bank helyzetével is elégedett, hiszen csődtömegként vették át, de mára sikerült talpra állítani és alkalmassá tenni a visszatérítendő uniós források kezelésére.

Ehhez képest a Magyar Postánál és az FHB-nál jelenleg épp három, csalás alapos gyanújával folyó nyomozás tart, s úgy tudjuk, a Magyar Nemzeti Bank a közeljövőben tőkebefektetési csalás alapos gyanújával tesz feljelentést az FHB ellen. Ahogyan múlt heti számunkban megírtuk, a Magyar Postát úgy használja az FHB-csoport, hogy a közös ügyletekben a költség a postánál csapódik le, a nyereség azonban a Spéder-érdekeltségeknél jelenik meg. A társaság bevételei évek óta nem növekednek érdemben, a 2015. évi adózott eredménye 3,5 milliárd forint körül volt. Tavalyelőtt a posta megvette az FHB Kereskedelmi Bank felét 28,5 milliárd forintért, illetve az elmúlt időszakban több leányvállalatát is privatizálta, ezzel jutva friss forrásokhoz. A Magyar Posta 2010 óta nem fizetett osztalékot az államnak, ellenben 2013–2014-re több mint 9 milliárd forint állami támogatást kapott, illetve 2012 óta csaknem 4 milliárd forint uniós támogatást ítéltek oda neki különböző projektekre.

Az, hogy a takarékszövetkezeti integráció mennyire volt sikeres, akkor derül majd ki, ha az FHB Jelzálogbankot esetleg kiveszik a csoportból, s nélküle kell fenntartani az OTP versenytársának szánt szövetséget. Inog a rendszer, s bár most még nem látszik, merre tartanak a folyamatok, nem kizárt, hogy a kormánynak újra el kell kezdenie foglalkozni a takarékokkal.

Nem áll jól az ugyancsak Németh Lászlóné felügyelete alatt formálódó

nemzeti közmű-szolgáltatási rendszersem. Az Első Nemzeti Közmű Szolgáltató Zrt. a tervek szerint áramot, távhőt és gázt is szolgáltatna a lakosságnak, s rövid időn belül az ország tíz legnagyobb vállalata közé nőné ki magát, ám eddig csak a gázszolgáltatást sikerült elindítani. Az állam megvette a Főgázt és a GdF Suez magyarországi érdekeltségét, de nem sikerült véghezvinni a német RWE tulajdonában lévő ELMŰ-ÉMÁSZ-üzletet, amely januártól kétmillió lakossági áramfogyasztót jelentett volna az állami közműszolgáltatónak. Sajtóhírek szerint úgy általában is leálltak vagy egy helyben topognak a tárgyalások azokkal az energiaszolgáltatókkal, amelyek megvétele tervben volt.

De másutt is akadnak bonyodalmak. Némethné államtitkársága felügyeli a nemzeti pénzügyi szolgáltató központ ügyeit is. Még 2014 végén született a döntés, miszerint a Magyar Fejlesztési Bank a Magyar Posta és a takarékszövetkezeti rendszer összekapcsolt hálózatán keresztül válik elérhetővé országszerte, s juttatja el a vállalkozásokhoz a visszatérítendő uniós támogatásokat. Az első MFB-pontok néhány hete nyitottak, a közvetítésre kiírt közbeszerzésen a Takarékbank, az FHB Kereskedelmi Bank, a B3 Takarékszövetkezet és a Budapest Bank nyertek, ők az év végéig 442 MFB-pontot állítanak fel, ám a hírek szerint hamarosan újabb közbeszerzést ír ki az MFB. Érdekes lesz látni, második körben hogyan változik majd a szolgáltatók köre, tekintettel az FHB-csoport körüli problémákra.

A Simicska Lajoshoz közel álló Németh Lászlóné egyszer már elbukott az Orbán-kormányban: a nemzeti fejlesztési minisztérium miniszteri székéből került át a Miniszterelnökség államtitkári pozíciójába. Minisztersége alatt hagyta bedőlni a kormány a Malévot, s ő volt az, aki még miniszterként átadta a Magyar Posta és az FHB tulajdonosi, valamint az energetikai szektor felügyeleti jogait a Miniszterelnökségnek. Mivel interjút nem szeret adni és a sajtótájékoztatókon minimális beszédre szorítkozik, nagyon keveset lehet tudni arról, ő vajon hogyan gondolkodik az általa menedzselt folyamatokról és történésekről. Lázár János viszont azt mondta helyette: „Minden ügyben vállaljuk a felelősséget, Németh Lászlóné és én is.” Van is mit vállalni és elmagyarázni. Lapunk úgy tudja, a 168 Órában az elmúlt hetekben megjelent, a postát és a takarékokat is elérő

Spéder-hálórólszóló cikkek magas kormányzati körökben is feltűnést keltettek. Akadt, aki úgy fogalmazott: „Ebből értették meg, mi folyt ott.”

Lázár mindenesetre a nyomozó hatóságokat arra kérte, hogy a posta, a takarékszövetkezetek és az MFB esetében minden feljelentésnek, még a névteleneknek is menjenek utána. „Véletlenül sem szeretném, ha eltűnnének a vizsgálati anyagok” – mondta. Azt pedig, hogy ki kerül Németh Lászlóné helyére, Lázár János a napokban még nem tudta. A személyről ugyanis Orbán Viktor miniszterelnök dönt. Lázár is megmondta: úgy lesz, ahogyan a miniszterelnök akarja, „ez nem kívánságműsor”.