Jöhet a BKV-sztrájk
Márciusban sztrájkolhatnak a BKV dolgozók, ha addig nem rendeződnek a követeléseik. A BKV vezetése szerint nem kell tőlük a dolgozók érdekeit megvédeni, mivel a céget az emberek működtetik, nekik pedig jogos igényeik vannak, de ezek az igények csak addig terjeszthetők ki, amíg azokat ki tudják elégíteni.
Demonstrációt tartottak a BKV szakszervezetei a kollektív szerződésben foglalt jogok megtartása érdekében kedden a cég Akácfa utcai székháza előtt. Az érdekképviseletek petíciót adtak át a BKV vezetésének, és sztrájkot helyeztek kilátásba arra az esetre, ha nem rendeződik rövid időn belül a helyzet. Nemes Gábor, a Közlekedési Érdekvédelmi Körök Szövetsége (KEKSZ) alelnöke azt mondta: a döntéshozók tönkreteszik a BKV-t és azokat az értékeket, amelyeket a dolgozók teremtettek évtizedes munkával. Ezek is segítenek abban, hogy a színvonal fenntartható legyen - tette hozzá. Újságíróknak azt mondta, ha nem mozdulnak el rövid időn belül az álláspontok, akkor újabb, "vonuló demonstrációt" tartanak, azt követően pedig márciusra sztrájkot fognak bejelenteni, ha nem változik a helyzet.
Várszegi Gyula, a BKV vezérigazgatója a demonstráló szakszervezetek petíciójának átvétele után tartott keddi sajtótájékoztatóján közölte, a kollektív szerződés (ksz) felmondása tulajdonosi döntés volt, hogy az új munka törvénykönyvével összhangba tudják hozni az újat. Az, hogy milyen tartalma lesz az új ksz-nek, attól függ, hogy milyen szerződést köt a BKV a megrendelővel, mivel nem tudni, hogy mennyi pénzt fognak kapni - tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy egy új kollektív szerződés kötése most törvényellenes lenne, mivel az fedezet nélküli szerződésnek minősülne. Jelezte, hogy a BKV-nak májusban lejár a közszolgáltatási szerződése, így az ezt követő időszakra nem kötnek szerződést. Akkor sem kötnénk meg, ha "pisztolyt tartanának a fejemhez" - mondta Várszegi Gyula, hozzátéve: annyi pénzt fognak a kollektív szerződés alapján járó juttatásokra költeni, amennyi arra lesz.
A vezérigazgató elmondta: amint megegyeznek a finanszírozásról, nem lesz akadálya a kollektív szerződés aláírásának – írja az MTI. Várszegi Gyula közölte, senki nem mondta, hogy a dolgozók követelései indokolatlanok, de utcán nem tud szakmai vitát folytatni, "főleg nem felheccelt munkatársakkal". Úgy fogalmazott: a munkavállalók és a BKV vezetésének érdeke ugyanaz, csak a lehetőségek különbözőek. Várszegi Gyula a szakszervezet esetleges sztrájkjával kapcsolatban megjegyezte: ha elfogy a BKV pénze, akkor nem lesz miért demonstrálni. Közölte továbbá, hogy nem ír alá olyan közszolgáltatási szerződést, amelyben nincsenek lefektetve a finanszírozási keretek. A BKV szakszervezetei kedden a cég Akácfa utcai székháza előtt tüntettek a kollektív szerződésben foglalt jogok megtartása érdekében. Az érdekképviseletek petíciót adtak át a BKV vezetésének, és sztrájkot helyeztek kilátásba arra az esetre, ha nem oldódik meg rövidesen a helyzet.