Így alakult át jogosítvány megszerzése: nagy az elvárás a tanulók részéről is

A jogosítvány a fiatalok számára is fontos, ám a tanulást már teljesen máshogyan képzelik el, mint a szüleik.

2025. február 14., 14:56

Szerző:

Úgy tűnik, hogy a fiatalabb generációk esetében a jogosítvány megszerzéséhez vezető is egyre inkább eltér attól, mint a korábbi évtizedekben. Manapság már a tanulóknak is magasabbak az elvárásaik, és mindennek a felgyorsult életstílushoz is sok köze van - derült ki az EduKRESZ sajtóközleményéből, amelyre többek közt a TotalCar is felhívta a figyelmet.

Talán a pandémia mutatott rá leginkább arra, hogy a fiatalabb generációk már teljesen más oktatást igényelnek, mint akár csak 10 évvel korábban. A digitális megoldások sok esetben megkönnyítették az oktatást, ám ehhez a tanároknak is rendkívül gyorsan kellett alkalmazkodniuk, és nem mindenhol zajlott zökkenőmentesen az online oktatásra való átállás.

Bár a jogosítvány megszerzésének csak egy részét képezi az elméleti oktatás, és a gyakorlatot természetesen semmi sem pótolja, ám egyértelmű, hogy bár az autóvezetés sokak számára kitűzött cél, de a klasszikus oktatási formák már nem válnak be.

A jogosítvány kell, de nem mindegy, hogyan

Logikusnak tűnik, hogy a legfiatalabb generációk esetében a digitális eszközöket már nem lehet elhagyni a mindennapokból, és az oktatásból sem lehet kihagyni ezeket az eszközöket. Ez alól a KRESZ-oktatás sem jelent kivételt, különösen annak fényében, hogy a B kategóriás jogosítványt frissen megszerzők életkora átlagosan 24 év. Ez a generáció már el is várja, hogy a klasszikus KRESZ-könyvek mellett más segítséget is kapjanak a felkészüléshez.

Bár a jelenléti oktatást sokan még mindig sokan választják, ám egyre nagyobb igény mutatkozik az online tananyagok iránt, amelyek bárhonnan könnyen elérhetőek. Ez már csak azért is fontos, mert így a tanulás nem időhöz és helyhez kötött, ami jóval kényelmesebbé teszi a jogosítvány megszerzését.

Fontos változás az is, hogy a tanulók már interaktívabb, izgalmasabb tananyagot várnak. A KRESZ-ismeretek elsajátítása sokak számára tűnik túl nehéznek amiatt, mert véleményük szerint a tananyag túl száraz, nehezen értelmezhető. Számukra jelent segítséget, hogy az online tananyagok már tartalmaznak a leírásokon kívül videós tartalmakat, életszerű példákat, és a vizuális tartalmak is azt segítik elő, hogy hatékonyabbá váljon a tanulás.

A KRESZ-vizsgára való felkészülést szintén megkönnyíthetik a digitális megoldások, hiszen a tesztfeladatokat gyakorlatilag számtalanszor kitölthetik a tanulók, így a valódi vizsgán már jóval magabiztosabbak lehetnek, és ez a teljesítményükre is pozitív hatást gyakorol.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)