Jobban megéri a kórháznak amputálni, mint műteni

Magyarországon kiemelkedően magas, az Európai Unió többi tagállamához viszonyítva háromszoros az amputációk száma – írta közleményében a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete (ReSzaSz).

2016. október 21., 11:12

amputacio-protezisA szakszervezet szerint az utóbbi években egyik kormányzat alatt sem sikerült alapvető javulást elérni az érsebészet állami egészségügyi finanszírozásában. A rekonstrukciós érműtétekért a kórházak általában nem kapnak annyi finanszírozást, amennyibe a beavatkozás kerül.

Mint írták, jellemző adat, hogy egy combközépi amputációért többet fizet a biztosító, mint a végtag megmentését célzó, az elzáródott verőeret áthidaló műér beültetéséért vagy saját érből elkészített áthidalás elvégzéséért.

A finanszírozás legutóbbi változtatása sem vette figyelembe az érsebészeti-angiológiai radiológiai szakmai közösség elmúlt években beadott javaslatait, ennek következtében továbbra sem várható javulás: az intézmények nem érdekeltek gazdaságilag az érbetegek ellátásában – jelezte a ReSzaSz.

Magyarországon rendkívül magas az amputációk száma a cukorbetegek, az idősek és a férfiak között, ez utóbbi oka teljesen pontosan nem ismert, feltehetően szociológiai tényezők is közrejátszanak – írták. Az életkor változásai, az idősek és cukorbetegek arányának növekedése hazánkban követi az európai trendeket. A dohányzás, annak relatív csökkenése, a cukorbetegek aránya azonban nem magyarázza a többi európai országnál lényegesen magasabb amputációs értékeket. A szakszervezet szerint a magas amputációs arány okának felderítéséhez az egészségügyi ellátó rendszer vizsgálata is szükséges.

A ReSzaSz szerint kevés a megfelelően képzett szakember, sokan hagyják el az országot, a gyakorló érsebészek átlagéletkora igen magas, a közeljövőben sokan mennek nyugdíjba. Hozzátették: az érgyógyászat komplex feladat, amely az érsebészeken kívül más társszakmák, többek között belgyógyászat, radiológia, neurológia és intenzív terápiás ellátásban jártas szakorvosok közös munkáját igényli. A szakszervezet szerint egyre ritkább Magyarországon az az intézmény, ahol ezek együttes, magas színvonalú tevékenysége elérhető, a szükséges műszerezettség és fogyóanyag-igényre a megfelelő források megtalálhatóak.

(ReSzaSz)