Jó szándékú dilettantizmus jellemzi a civil esélylatolgatást az ellenzéki pártok szerint
Sorozatunk eddigi állomásain annak jártunk utána, vajon hogyan álljon egy választópolgár azokhoz a csoportosulásokhoz, amelyek megmondanák, ki, kik a legesélyesebb ellenzéki jelöltek az április 8-i országgyűlési választásokon, magyarán, hogy kire hallgasson a választópolgár.
Na de mit gondolnak minderről a pártok?
Információnk szerint az Együttben a leghasznosabbnak a Közös Ország Mozgalom kutatását tartják. Bár azt is hozzáteszik, a közvélemény-kutatási adatokat mindenki a saját ízlése szerint értelmezi. A párt egyik meghatározó politikusa lapunknak arra hívta fel a figyelmet, hogy a Márki-Zay Péter-féle felmérés nem teljes körű, több körzet eredménye hiányzik belőle. Pártjában manipulációt sejtenek a jobbikos hátterű Iránytű Intézet felmérésében: állítólag van olyan körzet, ahol megkérdezték az embereket, mit szólnak a Vona-párti jelölthöz, de arról nem, hogy a balos aspiránsra szavaznának-e.
– Nem árt az óvatosság! Az biztos, hogy a Fidesz kétharmadát megtörni az egy jelöltre szavazással lehet. De a felmérések többségét jószándékú dilettantizmus jellemzi – magyarázza az Együtt politikusa.
Ungár Péter, az LMP elnökségi tagja nem szeretné kommentálni a felmérések eredményét. Szerinte a legtöbb helyen tudják az emberek, hogy kik az esélyes jelöltek. Csak annyit mondott lapunknak: erős LMP nélkül nincs kormányváltás, és a legszélesebb együttműködés szorgalmazásában nekik volt igazuk.
A DK szerint nem a választókra, vagy a civilekre kell bízni, hogy kitalálják, kik a legesélyesebb jelöltek. Politikusaik éppen az LMP társelnökének, Szél Bernadettnek egyik nyilatkozatát kárhoztatják, amely szerint elég, ha magas a választási hajlandóság, a többit pedig a szavazók megoldják. Szerintük ha az LMP megállapodna velük, akkor számos körzetet megnyerhetnének. Úgy vélik,
csak növeli a zavart a sok felmérés, ráadásul csak tíz-egynéhány körzetben kutattak a 106-ból. A kutatások egy részét lelkes civilek munkájának, a többit pártok által kreált felmérésnek tartják.
Molnár Gyula, az MSZP elnöke szerint most már mindenki megértette, hogy két szavazata van: az egyikkel le tudja váltani a helyi fideszes képviselőt, a másikat arra a pártlistára adja, amilyen jövőt akar Magyarországnak. Szerinte Karácsony Gergely és Vona Gábor között kell választania annak, aki ellenzéki pártlistára szavaz, és ha az MSZP–Párbeszéd lajstromára ikszel, akkor egy igazságos Magyarországra adja a voksát. Molnár a felmérésekre vonatkozó kérdésünkre nem akart ugyan válaszolni, információink szerint az MSZP-ben sokan úgy látják: a kutatásokban a jobboldali értelmiség domináns hatása érvényesül. Ezért lehetséges az, hogy
a felmérésekben a balosoknál több jobbikos esélyes jelöltet ajánlanak a szavazóknak.
A baloldalhoz közel álló Republikon Intézet kutatása azonban – mint megírtuk - már jóval kevesebbet, csak hét-nyolc körzetet ír a Jobbik javára. Az MSZP-ben azt sem érzékelik, hogy Budapest kivételével mindenhol erősödne a Jobbik. Szerintük ez Hevesben, Borsodban, Szabolcsban igaz lehet, de Nyugat-Magyarországon például nem.