Jancsó és a Padödö a liberális védnökök közt

Falusi Mariann és Jancsó Miklós neve is szerepel a Szabadelvű Polgári Egyesület védnökeinek nyilvánosságra hozott listáján. Az SZDSZ-ből kilépett, rendszerváltó politikus alapította egyesület tagjai szellemi elődeiknek a reformkor szabadelvű demokratáit nevezik.

2009. október 31., 18:26

Nyilvánosságra hozták a Szabadelvű Polgári Egyesület védnökeinek névsorát. Az augusztus 17-én megalakult liberális szerveződést az SZDSZ volt vezetői, a pártból kilépett politikusok, többek között Kuncze Gábor, Magyar Bálint, Sándor Klára fémjelzi.

Az SZPE védnökei sorában találjuk sokak mellett Csötönyi Sándort, az ökölvívó szövetség elnökét, a Padödö-s Falusi Mariannt, Gábor György esztétát, Görgey Gábor írót, exminisztert, a filozófus Heller Ágnest, Hodosán Rózát, a filmrendező Jancsó Miklóst, Iványi Gábor lelkészt, Konrád György írót, Mészáros Márta filmrendezőt, Nádasdy Ádám írót, Ragályi Elemér operatőrt, Ranschburg Jenő pszichológust.

Az egyesület az elhetohaza.hu internetes oldalon most nyilvánosságra hozott nyilatkozata szerint „a rendszerváltás után is adósok maradtunk az egyenlő esélyek megteremtésével. Nem sikerült felszámolni az elnyomás kis köreit és láthatatlan rendszereit: a kiszolgáltatottságot, a kirekesztést és a korrupciót.” Az SZPE utóbbiak ellen kíván küzdeni.

Állítják azt is: a szabadság felelősség nélkül csak szabadosság és anarchia, a felelősség szabadság nélkül puszta elnyomás.

Szellemi elődeiknek a reformkor szabadelvű demokratáit nevezik, akik ugyanúgy közteherviselést követeltek. Az SZPE szerint céljuk máig sem teljesült. „A polgári tudatból még ma is hiányzik a terhek egyenlő elosztásának igénye, így nem alakulhatott ki az ehhez fűződő, abból fakadó felelősségvállalás belső parancsa sem. Társadalmunkban túl kevesekre hárul az a feladat, hogy megteremtsék a demokráciának értelmet adó jólét anyagi feltételeit, és túl sokakat kényszerít helyzetük arra – vagy mentenek fel a körülmények az alól –, hogy ebbéli kötelességüket teljesíthessék. Ez végső soron újraszüli az egyenlőtlenséget, illetve megfosztja a közösséget a működéséhez elengedhetetlen anyagi és morális forrásoktól.

Az egyesület honlapja szerint „ha nem tudjuk érvényesíteni a polgári együttélés szabályait, ha nem válik belső igénnyé a kölcsönös tiszteleten és a mindannyiunk biztonságát garantáló szabályok követésén nyugvó polgári életmód, társadalmunk végképp szétesik, közösségeink kiszolgáltatottá válnak, demokráciánk összeroppan.”