Iváncsai akkugyár másfél éve: három halott, egy mérgezés, 14 sérült

Több súlyos, sőt halálos baleset történt dél-koreai SK On iváncsai akkumulátorgyárának építése során az elmúlt másfél évben: három halott, egy mérgezés, 14 sérült. 

2023. december 2., 09:57

Szerző:

A 24 .hu közérdekű adatigénylésére a Fejér Vármegyei Kormányhivatal válaszában a dél-koreai SK On iváncsai akkumulátorgyárának építése során az elmúlt másfél évben négy balesetről számolt be, ezekből három volt halálos, a negyedikben pedig 14 ember lett rosszul. A munkavédelmi hatóság határozataiból súlyos hiányosságok derültek ki. 

 Az első halálos baleset 2022 májusában történt 

"A rendőrségre 2022. május 11-én 11 óra 25 perckor érkezett bejelentés arról, hogy Iváncsán az Ipari Park területén baleset történt. Válaszadásunk idején rendelkezésre álló adatok alapján egy 52 éves férfire munkavégzés során rázuhant az általa vezetett hidraulikus emelőgép, melynek során a férfi olyan súlyos sérülést szenvedett, hogy a helyszínen életét vesztette. A baleset bekövetkezésének körülményeit a rendőrség - válaszadásunk idején is - vizsgálja."– írta meg a DUOL.  A haláleset kapcsán a Younchang Hungary Kft. építés-kivitelezési területén tartott Iváncsán helyszíni ellenőrzést a hatóság a baleset napján, és olyan munkavédelmi hiányosságokat tártak fel,mint például

 

  • a munkáltató nem biztosított foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást,
  • nem készítette el a munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálatoknak,
  • illetve az egyéni védőeszköz-juttatásoknak a rendjét,
  • a légtechnikai szerelés kockázatértékelésébe pedig nem vont be foglalkozás-egészségügyi szakembert.

 

A jegyzőkönyv szerint mintegy 130 főt foglalkoztatott akkoriban a cég. A hatóság a hiányosságok pótlására utasította a vállalatot, és figyelmeztetésben részesítette. Büntetést nem kaptak – tudta meg a 24.hu. 

2023 januárjában két dolgozó is meghalt az iváncsai akkugyárban 

A FEOL írta meg, hogy  2023. január 8-án egy 39 éves szlovák férfi az általa vezetett targoncával elütött egy 38 éves, ugyancsak szlovák férfit, aki meghalt. A 2023. január 13-i balesetről pedig azt írták, meghalt egy dél-koreai munkás kábelezés közben. A 24.hu-nak határozatot csak az utóbbi esetről küldtek, amiből az derül ki, hogy a munkavédelmi hatóság egy héten belül háromszor volt kint ellenőrizni a baleset után, illetve vizsgálta az érintett munkavállaló foglalkoztatásának körülményeit, és a határozatban nem részletezett munkaügyi hiányosságokat is feltárt. Végül azt állapították meg, hogy a munkáltató mulasztása miatt nem teljesültek az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés feltételei, és ezzel a foglalkoztató súlyosan és közvetlenül veszélyeztette a balesetben meghalt dolgozó egészségét, testi épségét. Ugyanakkor azt is leírták, hogy a munkavállaló szabályszegő magatartása is közrejátszott a balesetben. A határozat szerint a dolgozó egyéni védőeszköz (ötpontos heveder, kikötési pont és nyomvonal) nélkül végzett munkát az álmennyezeten. Az előírás szerint a védőeszközöket biztosítania kell a munkáltatónak, és ellenőriznie is kell, hogy azokat rendeltetésszerűen használják-e a dolgozók. Kötelezték a munkáltatót, hogy követelje meg az egyéni védőeszközök használatát, és fizessen be 442 ezer forint munkavédelmi bírságot. (A munkavédelmi bírság mértéke 50 ezer és 10 millió forint között mozoghat.)

2023 júniusában 14 dolgozó rosszul lett

A negyedik baleset miatt az SK On Hungary Kft.-nél vizsgálódott a munkavédelmi hatóság, mivel 14 dolgozó egészségét, testi épségét súlyosan és közvetlenül veszélyeztették. A határozat szerint a munkavállalók közül 12-en rosszul lettek, feltételezhetően a nagy mennyiségű NCM-portól, ami rákkeltő anyag. Többen orvoshoz fordultak. A munkavédelmi hatóság szakügyintézői be sem tudtak lépni a területre, csak egy ablakon kukucskáltak be, mivel az NCM-por igen toxikus. A Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság munkatársai speciális védőfelszerelésben készítettek videófelvételt és fényképeket. Amikor a hatóság ellenőrzött, éppen nem folyt munka a területen, és a balesetről sem volt semmilyen dokumentum. 

Annyi derült még ki a határozatból, hogy a hatóság a rákkeltő anyaggal végzett tevékenységet felfüggesztette a veszélyhelyzet megszüntetéséig, és kilenc pontban kötelezte a munkáltatót, hogy szabályszerűen járjon el a rákkeltő anyagokkal végzett tevékenysége során. Többek között előírták, hogy készítsen kockázatértékelést, tájékoztatókat, mentési tervet, létesítsen fekete-fehér öltözőt, mosdót, zuhanyzót, biztosítson elegendő, minőségi tisztálkodó és dekontamináló (kármentesítő) szert, gondoskodjon a monitorozásról, határozza meg a veszélyes anyag koncentrációját, és persze jelentse be a munkavédelmi hatóságnak, hogy rákkeltő anyagokkal dolgoznak. Ezeknek részben eleget tett a cég júliusra, néhány esetben nem hiteles, illetve hiányos válaszokat adva. Az SK On Hungary Kft.-re 3,78 millió forintos bírságot szabott ki a munkavédelmi hatóság a 14 dolgozó veszélyeztetéséért. Az iváncsai akkugyár az idén nyár végén is kapott egy 14 millió forintos bírságot, többek között azért, mert elmulasztották bejelenteni, hogy veszélyes, illetve rákkeltő anyagokkal dolgoztak.

Nem tudja az akkugyár, hányan dolgoztak az építkezésen

Az SK On nem tudott arra válaszolni, hogy  hányan dolgoztak az építkezésen, és milyen volt a munkások nemzetiségek szerinti megoszlása. Mint írták, nem saját munkavállalóik, hanem megbízott külsős cégek által alkalmazott vállalkozók dolgoztak, ezért nem tudnak választ adni. A balesetekről sem szolgáltak részletekkel, mondván azok az SK ecoengineering (valamint annak alvállalkozói) által foglalkoztatott munkavállalókhoz köthetők .Arra sem tudtak válaszolni, kártérítést kaptak-e a meghalt dolgozók hozzátartozói, illetve a mérgezéses baleset sérültjei. Az SK ecoengineering viszont azt írta a 24.hu-nak, hogy a balesetekről semmilyen további információt nem tudnak kiadni, ami publikus volt, az már eljutott a médiához. Hozzátették, az ügyekben hivatalos szervek intézkedtek, cégük az ügyeket lezártnak tekinti.

Ahogy arról beszámoltunk, az iváncsai akkugyár még nem rendelkezik a működéshez szükséges összes engedéllyel, ennek ellenére már 1500-an dolgoznak ott a Szabad Európa információ szerint. Arról is írtunk, hogy bocsánatkéréssel pótolja a fizetéseket Iváncsán a koreai beruházó. Az építkezéseken dolgozó magyar alvállalkozók a dél-koreai beruházások körülményeire panaszkodnak, mivel Magyarország eddigi legnagyobb akkumulátorgyár-építkezésén még nem fizettek ki minden magyar beszállítót. Az akkugyárak ellen tiltakozó civileknek az azonnali jogvédelmet adó perek jelenthetnek megoldást, ugyanis az eljárás jelentőségét az adja, hogy lezárása előtt nem adható ki a tevékenység megkezdéséhez szükséges környezetvédelmi engedély. 

(Kiemelt képünkön: Iváncsai akkugyár. Fotó: SK on Hungary Facebook oldala)