Inotai András: Keserű lesz az ébredés
A szélsőségek felerősödését, növekvő nacionalizmust és hitelvesztést jósol az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének igazgatója a Fidesz-kormány idejére, ha kiszivárgott tervei szerint cselekszik a legnagyobb ellenzéki párt. Arra is figyelmeztet: ezzel a politikával aligha fogunk tudni kilépni a késői feudalizmusból. KRUG EMÍLIA interjúja.
– Nem akarom mosdatni sem az MSZP-t, sem a liberálisokat, mert durva hibákat követtek el, de az államháztartási deficit a Fidesz-kormány idején indult növekedésnek - hangsúlyozta Inotai a 168 Órának adott interjúban. – Aztán jöttek a reformok, amelyek szükségességére a 2002 és 2010 közötti kormányok nagyon későn, csak a válság hatására ébredtek rá. Elindultak reformtörekvések, amelyeknek a Fidesz sorozatosan keresztbe tett. Pedig nekik is muszáj kellemetlen átalakításokba fogniuk. És akkor óriási lesz a kiábrándulás. Orbán mégis megpróbálja majd a támogatottságot fönntartani. Ezt két eszközzel tudja megtenni. Egyrészt felelősségre fogja vonni az úgynevezett bűnösöket. A másik lehetőség a nacionalizmus felszítása. Mindezek ellenére a támogatók nem kis hányada a Jobbikhoz fog vándorolni. Ez az egyik legnagyobb belpolitikai, egyúttal gazdasági veszély. Ráadásul a gazdaság konszolidálása nagymértékben a nemzetközi környezet alakulásának s az ahhoz való rugalmas alkalmazkodásunk függvénye.
A kutató hangsúlyozza: kétszólamú a Fidesz-beszéd. – Az egyik szólam a választóknak szól, a másik pedig a gazdasági élet szereplőinek. Kiszivárgott, hogy az IMF öt és fél százalékos hiányt talán még elfogadna, jelentős átalakításokért cserébe.
Vajon ezzel a politikával túl fogunk lépni az urambátyámos, a versenyre alkalmatlan gazdasági szereplőket közpénzen támogató rendszerből? A választ megtudhatják a 168 Óra legújabb, csütörtöki számából!