Így kerülje el az adósságcsapdát
Az adósságkezelés lehetséges módjairól, az adósságspirál kialakulásának okairól beszélgetett a Napközben adásában a bajba jutottakat segítő egyik civil szervezet elnöke, valamint a Pénzügyi Tanácsadó Irodahálózat szóvivője és Cserdi község polgármestere.
A nyíregyházi Szocio East Egyesület civil szervezetként az országban elsőként, 1999-ben kezdte el a háztartási adósságkezelés segítését. Most a tiszavasvári kistérség nyolc településén hozott létre szociális szakemberekből segítőhálózatot, amely 32 millió forintnyi közüzemi díj, illetve hitel konszolidációjában vett részt. Több mint húsz családnál sikerült megakadályozni lakásuk kényszerértékesítését. Ezen kívül százhúsz család lett védett fogyasztó, és maradt meg így náluk az áramszolgáltatás.
Vitál Attila, az egyesület elnöke a Napközben adásában elmondta, két fő tevékenységük van, az egyik a kistelepüléseken mélyszegénységben élő, nagyon komoly szociokulturális hátrányban lévő embereknek nyújtott az adósságkezelési tanácsadás. Ez részint háztartási krízisintervenciót jelent, a közüzemi szolgáltatások megvonásának, illetve a lakások kényszerértékesítésének megakadályozását. Másik fontos munkájuk az olyan hosszú távú együttműködések kialakítása az adósokkal, amelyek során formálhatják a segített személyek pénzgazdálkodási kultúráját.
Ezen kívül feladataik közé tartozik a fogyasztói érdekek érvényesítése is, mert sokszor előfordul, hogy jogtalan számlázás, túlszámlázás miatt, vagy idős, elszigetelt, jóhiszemű emberekkel kötött mikrohitel-szerződések miatt alakulnak ki problémák.
Vitál Attila hangsúlyozta, az adósok megértik, hogy a hátralékok törlesztésében nagyon komoly együttműködésre és szigorú feltételek vállalására van szükség, hiszen ekkor az egyesület gyakran nagyon sok kedvezményt ki tud járni az önálló bírósági végrehajtóknál, közüzemi cégeknél vagy bármilyen más hátralékkövetelőnél.
Morvai Gábor, a Pénzügyi Tanácsadó Irodahálózat szóvivője a Kossuth Rádió műsorában azt mondta, első körben feltérképezik ügyfeleik anyagi helyzetét, hogy pontosan hányféle és milyen összegű hitelük, tartozásuk halmozódott fel, illetve milyen kiadásaik és bevételi lehetőségeik vannak. Ezután a cél az, hogy lebontsák a felesleges költéseket, amelyekkel nagyon gyakran találkoznak a hozzájuk fordulóknál. Az ügyfelek gyakran nem tudják felmérni, hogy olyan dolgokra is adnak ki pénzt, amelyekre egyáltalán nincs szükségük.
Morvai Gábor arra is utalt, hogy súlyozni is kell a kiadások között, mert a kábeltévé-számlák kiegyenlítésénél fontosabb a közös költség fizetése. Ha előbbi szolgáltatást valaki nem fizet ki, akkor annak elsődleges következménye legfeljebb a vonal megszüntetése lehet, a közös költséggel való elmaradás miatt azonban a társasházjelzálogot jegyeztethet be a lakására. Miközben a fizetős kábeltévét kiválthatja a digitális televíziózás, nagyon gyakori eset, hogy az adós mégis inkább a televízió-számláit egyenlíti ki a közös költség helyett – mondta a szóvivő.
Morvai Gábor szerint sokaknál nagyon élményvezérelt a pénz használata, hajlamosak reklámok, csábító ajánlatok alapján felelőtlenül elkölteni a pénzüket, míg a rezsi kifizetésekor vagy akár a napi élelmiszer megvásárlásakor mindenféle spórolási technikákat próbálnak alkalmazni.