Ígéret van, cafeteriapénz nincs
Továbbra sem kapták meg cafeteriautalványaikat a tanárok. Emellett maradnak az egyenlőtlenségek is a pedagógusok béren kívüli juttatásaiban. Forrásaink szerint továbbra is arra vár az oktatási államtitkárság, hogy az életpályamodell bevezetésével rendeződhessen a helyzet.
Káosz és fejetlenség maradt az államosítás után – legalábbis korábban a 168 Óra több riportjában erről is panaszkodtak a tanárok.
Hasonlóak a tapasztalataink: a tanárok cafeteriautalványával kapcsolatban fordultunk a Klebelsberg Intézményfenntartó Központhoz, ahonnan az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatási államtitkárságára irányítottak minket. Utóbbiból pedig vissza a Klebelsberghez.
Végül kormányközeli forrásokból azt tudtuk meg: a jogszabályi feltételek teljesülésére várnak. Ugyanis mindeddig a cafeteriautalványok kérdése az önkormányzatok személyes hatáskörébe tartozott. Az államosítás után minden egyes önkormányzattól elkérték az adatokat arról, hogy melyik iskolában milyen összegű utalványt kaptak a dolgozók, és ezeknek az összesítése után tudják csak újraindítani az utalványok kézbesítését. Vagyis: akik eddig jogosultak voltak a cafeteriára, visszamenőleg megkapják januártól egyben az összes juttatásukat – forrásunk azt reméli: minél előbb.
De csak ők. Azok, akik decemberben nem kaptak, ezúttal sem fognak. Pedig a tanárok béren kívüli juttatásával kapcsolatban még év elején adott ki közleményt az oktatási tárca. Ebben hangsúlyozták: a tanároknak nem csökkenhet a jövedelmük, ugyanakkor mindenkit azonos juttatás kell hogy megillessen.
Kormányközeli forrásaink szerint a cél továbbra is ez, az államtitkárság „nem sajnál egyetlen forintot sem a tanároktól”. Ám úgy tűnik, a közleményben elhangzottak megvalósítása még várat magára.
Márpedig a helyzet többszörösen igazságtalan – vallja informátorunk. Ugyanis a szegényebb településeken sokszor egyáltalán nem jut pénz a béren kívüli juttatásokra. Pedig épp ezeken a helyeken a tanítás is jellemzően nehezebb, hiszen több a halmozottan hátrányos, tanulási nehézséggel küzdő vagy akár erőszakos diák.
Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár nemrégiben egy tévéműsorban nyilatkozta, hogy bízik a pedagóguséletpálya-modell 2013. szeptemberi bevezetésében, amely jelentős béremelést jelentene a tanárok számára. Legkorábban ekkorra várható, hogy kiegyenlítődnek és jelentősen emelkednek a bérek. Igaz, nagy valószínűséggel az életpályamodell sem változtat majd a béren kívüli juttatások egyenlőtlenségein.
De persze ennek kapcsán felmerülnek további kérdések is. Például az: mivel a pedagóguséletpálya-modell nem került bele a már elfogadott, 2013-as költségvetésbe, vajon milyen ad hoc megszorító csomag vagy adóemelések árán vezetik majd be – „véletlenül” néhány hónappal a választások előtt? És az sem mindegy persze, hogy a frissen emelt pedagógus bérek hány százalékát viszik majd el ezek a kiigazító intézkedések.