Időjárás: senki ne számítson karaktergyilkosságra!
A főszerep továbbra is a borús időjárásé lesz, így a napsütés a következő napokban sem rúghat labdába.
Az ország döntő része napok óta nem látta a Napot, ami a következő napokban nem is fog változni. De lássuk, milyen időjárás várható a következő napokban!
Ilyen időjárás várható csütörtökön
A HungaroMet országos előrejelzése szerint csütörtökön túlnyomóan borult, párás idő várható, de napközben az Észak-Dunántúlon átmenetileg szakadozgathat a felhőzet. Számottevő csapadék nem várható. A légmozgás nagyrészt gyenge vagy mérsékelt marad, viszont a Dunántúlon előfordulhatnak élénk széllökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet a legtöbb helyen 0 és +5 fok között várható, de ahol felszakad a felhőzet, ott pár fokkal magasabb értékeket is mérhetünk.
Ez várható a folytatásban
Pénteken nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, majd a délutáni, esti órákban szakadozik, csökken a felhőzet. Főleg északkeleten számíthatunk párásságra, ködfoltokra. Néhol szitálás, gyenge eső, hajnalban északkeleten hószállingózás, a fagyos részeken ónos szitálás is lehet. Az északira, északnyugatira forduló szél megélénkül, a Dunántúl északnyugati felén sokfelé megerősödik. A hőmérséklet kora reggel -5 és +5, kora délután 3 és 10 fok között valószínű.
Szombaton az éjszaka képződő köd, illetve alacsonyszintű rétegfelhőzet zsugorodik, kevés helyen marad meg tartósabban. Hazánk nagy részén akár több órára kisüthet a nap. A ködös tájakon kialakulhat szitálás, ónos szitálás. Többnyire mérsékelt marad a légmozgás, csupán Sopron környékén élénkül meg a déli szél. A hőmérsékleti minimum -5 és +2, a maximum 4 és 10 fok között várható.
Vasárnap aztán az éjszaka képződő köd, illetve alacsonyszintű rétegfelhőzet zsugorodik, javulnak a látási viszonyok. Ezek helyenként tartósabban megmaradhatnak, másutt napos, párás idő valószínű. A ködös tájakon előfordulhat szitálás, ónos szitálás. Mérsékelt marad a légmozgás. A minimum-hőmérséklet -4 és +2, a csúcsérték 5 és 11 fok között alakul.
Egy kis nosztalgia
Végül egy érdekesség azoknak a fagyosszenteknek, akik már novemberben várják a nyarat. A HungaroMet által megosztott sorokat változtatás nélkül közöljük, egyúttal jó melegedést kívánunk! Íme:
Globális skálán tekintve 2024 nyara volt a mérések kezdete óta a legmelegebb nyár, és ez Magyarország időjárásában is szélsőségekben nyilvánult meg. A valaha mért ötödik legmelegebb júniust a legmelegebb július követte. 2024 augusztusa a mérések kezdete óta második legmelegebb volt, mindössze 0.01 fokkal lemaradva 1992 augusztusától. A júliusi és augusztusi forróságot hosszú száraz időszakok kísérték. A szeptemberbe áthúzódó nyarat Közép-Európában egy rendkívül csapadékos időszak zárta le, súlyos árvizeket okozva. A hosszú száraz és rövid nedves, de minden esetben az átlagosnál melegebb időjárási periódusokkal lefedett nyárnak jól kirajzolódó globális háttere van, amely a nagytérségű cirkulációban beállt anomáliákra vezethető vissza. Jelen írás egyrészt a szélsőségek mögött álló cirkulációs hátteret, másrészt annak tükrében a nyári hőhullámok időjárási sajátosságait próbálja bemutatni.
Végül még egy mondat: aki szeretne még több időjárással kapcsolatos információt a magáévá tenni, esetleg felült a nosztalgia vonatra és a végállomásig utazna vele, az az alábbi linken végig böngészheti az elmúlt hónapok előrejelzéseit. További kellemes utazást!
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Sebastian Kahnert / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)