Hogy mi van – Varga
Azt állítja Varga Mihály,
a Fidesz alelnöke, hogy „már látszik az MSZP-csomag első eredménye... a magyar gazdaságban 6,4 százalékos visszaesésre, mondjuk ki nyíltan, senki nem számított”.
Ezzel szemben a tény az,
hogy a Portfolio.hu által a múlt héten megkérdezett tizenegy gazdasági elemző közül többen ennél nagyobb visszaesést jósoltak, négyen hét százaléknál is súlyosabbat, sőt akadt, aki 9,8 százalékosat.
Ráadásul az MSZP- vagy Bajnai-csomagot május 11-én fogadták el a parlamentben, és intézkedéseit csak júliustól vezetik be, ellenben a GDP-adat az év első három hónapjára vonatkozik, és mellesleg a naptári hatás kiszűrésével a mínusz 6,4 százalékosnál kicsit kedvezőbb: 5,8 százalék.
A volt pénzügyminiszter mindenesetre annak tulajdonította a (nem is annyira) rossz adatot, hogy „miközben Európa kormányai adócsökkentéssel, a fogyasztás élénkítésével, állami programokkal segítik a munkahelyek megtartását és bővítését, a magyar kormány ezzel ellentétes lépéseket fogadott el”. Ez vezetett szerinte a növekvő munkanélküliséghez is.
Csakhogy akkor minek tulajdonítható, hogy Németországban az első negyedévben 6,9, Olaszországban 5,9, Romániában 6,4, Észtországban 15,6, Lettországban 18,6 százalékkal csökkent a nemzeti össztermék? Még a gazdasági csoda országában, Szlovákiában is mínusz 5,4 százalék a mutató, sőt a naptári hatással korrigálva 6, nálunk meg csak 5,8 – ami pedig még ennél is súlyosabb: az előző negyedévhez képest náluk 11,2 százalékkal zuhant a GDP, nálunk 2,3-mal. Fico ezek szerint nem állította meg a begyűrűző Bajnait. Amit megértek, mert az MSZP fenyegető keze Berlinig és a balti államokig is elér.
Ami a munkanélküliséget illeti: bár kétségtelen, hogy az európai országok többsége valóban több pénzből képes ösztönözni a gazdaságot, mint az eladósodott magyar állam, azért a válság kitörése, tavaly október óta a munkanélküliségi ráta az Eurostat alapján nemcsak Magyarországon emelkedett jelentősen, 7,8 százalékról 9,2-re, hanem másutt is. Szlovákiában például 9,1-ről 10,5-re, Írországban 7,6-ról 10,6-ra, Litvániában 7,2-ről 15,5-re, de még Dániában is 3,7-ről 5,7-re. És hogy a világ meghatározó gazdaságát is említsem: az Egyesült Államokban 6,6-ról 8,5-re.
Szegény Obama nem hallott még arról, hogyan kellene megtartani a munkahelyeket.