Hittek neki, ráfizettek: így vert át Orbán 70 ezer közszolgát
Milliókat is bukhattak azok a közszférában dolgozók, akik hittek Orbán Viktor év végén írt levelének. A miniszterelnök a két ünnep között küldött levelet azoknak, akik a munkaadójuk felé jelezték: devizahitel tartozásuk van ingatlanjukon. Orbán a levélben úgy fogalmazott: mindenki jelezze munkahelyén és bankjánál végtörlesztési szándékát, mert január végéig a kormány "mentő javaslattal" áll elő: kedvezményes kamatozású hitellel segíti a végtörlesztést. A várva várt bejelentésben azonban már szó sem volt végtörlesztésről. Viszont Orbán azt ígérte: hitel helyett újabb levelet küld az érintetteknek.
Teljes bizonytalanságot okozott a kormány azzal, hogy egy hónapon belül két egymással ellentétes üzenetet küldött a közszférában dolgozóknak arról: hogyan akar segíteni devizahitel-gondjukon.
Az Orbán ígéretében bízók közül sokan akár milliókat is veszíthetnek az átverés miatt. Sokan ugyanis a bankhiteles végtörlesztést azért nem indították el, mert Orbán levele után munkáltatói kölcsönre számítottak. Most viszont két szék közül a pad alá estek.
Mint emlékezetes, Orbán Viktor decemberben levélben bíztatta a közszolgákat a devizahiteleik kiváltására. A kormányfő ebben a levélben azt ígérte, hogy minden érintettnek, aki év vége előtt bejelentkezik bankjánál a végtörlesztési szándékával, és ezt a szándékát jelzi a munkáltatójánál – tehát valamely közintézménynél – is, annak a kormány kedvezményes kamatozású forinthitelt biztosít. A levélben maga a „munkáltatói kölcsön” kifejezés nem szerepelt ugyan, ám az összességében egyértelműen erre utalt (az igényt a munkáltatónál kell jelezni, a hitellel kapcsolatos információkat a munkahelyi vezető közli, a kölcsön „nem számít bele sem a munkabérébe, sem egyéb juttatásaiba”).
A 168 Óra online munkatársai több bankban is érdeklődtek. Mindenütt azt közölték velünk: a pénzintézetek továbbra nem tudnak semmiről. Sem a "régi", sem az új konstrukcióról. A munkahelyi hitel, kölcsön nem az ő dolguk. Viszont nem fogják befogadni azok végtörlesztését, akik legkésőbb január 30-ig nem utalják át a végtörlesztéshez szükséges forintfedezetet.
A legnagyobb gond az, hogy akik hittek az első levélnek és előkészítették végtörlesztésüket – eladtak ingatlanokat, pénzzé tettek értéktárgyakat, felvették lekötött megtakarításaikat, kivették pénzüket az önkéntes nyugdíjpénztárakból – most akár milliókat bukhatnak. Merthogy a kormány a végtörlesztésben nem segít.
Pedig az Orbán ígéretében megbízó családok közül sokan – a január végi sürgető határidő miatt – már meg is kötötték végtörlesztési szerződésüket, amit már nem lehet visszavonni. Abban bíztak, hogy utólag számíthatnak munkahelyi vagy állami segítségre, illetve a beígért kamatkedvezményt érvényesíthetik. De - mint mostanra kiderült - a végtörlesztéshez nem kapnak sem kedvezményes hitelt, sem állami segítséget.
Most várják Orbán második levelét, amelyben - ahogyan azt már szóban jelezte - az árfolyamgátat ajánlja. Kedvezményekkel, persze. Olyan kedvezményekkel, amelyeknek rendszerét az illetékes minisztériumok majd két hónap múlva dolgozzák ki. És a rendszer talán majd májusban életbe lép. Nesze semmi, fogd meg jól.
Vagyis egy hónapon belül másodszor kell a közszférában dolgozóknak dönteniük létkérdésekről, hogy majd utólag mondják meg nekik a feltételeket. De merjék-e bevállalni a döntést az orbáni ígéretre alapozva, ha a miniszterelnök egy hónappal ezelőtt már egyszer átverte őket?
Becslések szerint nagyjából 100 ezer lehet azoknak a száma, akik jelezték végtörlesztési szándékukat, de még nem igazolták, hogy a szükséges összeg a rendelkezésükre áll. Erre a törvény szerint még nyolc napjuk van, de sokakat érhet közülük kellemetlen meglepetés: az állami támogatásra számítókat csakúgy, mint azok egy részét, akik ingatlanjuk eladásából próbálják előteremteni a fedezetet.
Ezzel szemben most annyit tudunk, amit Orbán és a kormányszóvivő szűkszavúan bejelentett: a kormány által biztosítandó munkáltatói hitelekről szó sincs, kedvezményes hitelről sem, de már a végtörlesztésről sem.
Nem csoda, ha az állami intézmények és hivatalok folyosóin - titokban persze - szitokszó lett Orbán neve. Nem elég, hogy a kormány becsapta őket, de ha a főnökük meghallja, hogy emiatt elégedetlenkednek, még el is bocsáthatják őket - a nemzeti együttműködés szellemében, persze.
Ráadásul a bankok felfüggesztették a végtörlesztéshez kínált forinthitelek folyósítását. Ez végleg becsukta a kaput azok előtt, akik most mégis inkább végtörlesztenének - akár erejükön felül is. Már nem lehet.
Tovább növeli a kérdőjelek sorát a kormányszóvivőnek az a mondata: "A havi törlesztőrészlet pontos megállapításához szükséges modellszámítások hamarosan a munkaadókhoz kerülnek, a munkavállalók pedig náluk érdeklődhetnek." Az árfolyamgátat ugyanis csak egy banki szerződésen keresztül lehet érvényesíteni, amihez - mondjuk egy tanár esetében - az iskolaigazgatónak semmi köze.