Hiszékeny úr esete a kölcsönkért nyomozóval
Akik tudni szeretnék, mi is történt, nem tudhatják meg, mert az ügy fontos részeit 2033-ig titkosították. Az eset tele van zavarba ejtő körülményekkel, ezek végiggondolására azonban a naponta felröppenő milliárdos csalások hátterében nincs esély. Pedig a Hiszékeny-ügy nagyon riasztó, és megvilágítja a torz hatalomgyakorlási technikát.
Hogy is kezdődött az egész?
A titkosszolgálat – 2011 óta Nemzeti Védelmi Szolgálat – hosszú időn át lehallgatta a kerületben megingathatatlan Tóth József polgármester vagyongazdálkodásért felelős helyettesét. Az ügyészség több ezer magnófelvételt készített, hónapokon át működtek a poloskák az alpolgármester hivatali szobájában. Hogy a technikát miként telepítették, jó volna megtudni, de nem lehet, mert az nem került szóba a bírósági tárgyaláson. Dübörög a high-tech, a hétköznapi ember elképzelni sem tudja, milyen az, amikor a rezgő ablakon keresztül is kitűnő hangfelvételeket tudnak készíteni. A lényeg, hogy a felvett beszélgetések alapján nem lehetett azt állítani, hogy Hiszékeny bűncselekményt követett volna el.
Az alpolgármester előzőleg is a célkeresztben állt, 2010-ben a választások előtt számos alkalommal feljelentették az önkormányzatot a helyi beruházások miatt. A rendőrség nyomozott, de az ügyeket lezárták. Ennek folyománya lehetett a titkosszolgálat kitüntető figyelme, de miután ez sem vezetett eredményre, az a döntés született, hogy máshogyan húzzák csőbe Hiszékeny urat. Az NVSZ és az ügyészség úgy szervezte meg a vesztegetési kísérletet, hogy egy kiképzett rendőrtisztet kölcsönkértek az Országos Rendőr-főkapitányság speciális műveletek osztályától. A nyomozónak az volt a feladata, hogy bizonyítsa: Hiszékeny megvesztegethető.
MTI Fotó: Bruzák Noémi
Nem árt tudni, hogy előzőleg a lehallgatásokkal tarkított megfigyelés csaknem két évig tartott, de 2014-ben felfüggesztették. Az első hangfelvételeket még 2013 elején készítették, az utolsót be sem kérte írásban az ügyészség, csak szóban kapott jelzést. (Nem sikerült, mondhatták a rendőrök.) Úgy tűnt, hogy le kell állni a dologgal, túl sok energiát feccöltek bele fölöslegesen. Valaminek azonban történnie kellett 2013 novemberében, ami miatt újra beélesítették az ügyet. Vajon mi? Hát talán az, hogy Hiszékeny november 7-én az MSZP országgyűlési képviselőjelöltje lett.
A fedősztori igen egyszerű. Egy nyíregyházi vállalkozó ötmillió forintot ajánlott azért, hogy egy üzlet bérleti jogát megkaphassa. Az üzlet bérbeadása nem jött létre, ma is üresen áll. Hiszékeny azt mondta a fedett nyomozónak, aki Nyíregyházáról érkezett és ízes tájszólásban beszélt, hogy inkább pályázatot írnának ki, és akkor nyílt árverésen megveheti a nagy társasházban lévő, cukrászdának való helyiséget. Az ügyészség a fedett nyomozót még a bírósági ügybe sem próbálta meg bevonni. Tudni kell, hogy az efféle „szakembereket” igen ritkán vetik be. A különlegesen fedett nyomozó eredményes tevékenységéhez 10-15 másik rendőr összehangolt munkájára van szükség. Itt is fedősztori készült, ellátták a „cukrászdást” iratokkal, alaposan felkészítették a feladatra. Előadta például, hogy Nyíregyházán cukrászdákat üzemeltet, Pesten a fiának szeretne egyet. Teljesen képben volt, olyan kifejezéseket és szakszavakat használt, hogy azokat Hiszékeny némelykor nem is értette.
A fedett nyomozó anonimitására kínosan ügyeltek. Sor kerülhetett volna éppen a bírósági meghallgatására, de csak rendkívül bonyolult módon. Ilyen esetekben a bíró kinevez egy nyomozati bírót, ő találkozik a fedett nyomozóval, fölteszi a bíróság nevében a kérdéseket, végül tolmácsolja a nyomozó mondandóját. Hogy ebben az ügyben ki vállalta a kényes szerepet, jó darabig nem lehet megtudni. Azt ugyanis titkosították. Ami egyébként az egész sztorira érvényes, a Hiszékeny-ügy lényegét 2033-ig nem ismerhetjük meg. A kézzel állítólag felmutatott ötös és a végül elítélt közvetítő személye is a homályba vész. Utólag csak az marad meg, hogy volt egy képviselő, aki besározódott.
Kettétörték-e Hiszékeny politikai karrierjét az esettel? Válaszunk az, hogy nem feltétlenül, de ez nem ilyen egyszerű. A képviselőnek két felnőtt lánya van, mindketten kényszerűen állást változtattak, érzelmileg megviselte őket az eset. A másik, hogy az ilyesféle ügyek abszolút alkalmasak arra, hogy valakit elnémítsanak. A forgatókönyv szerint az ügyészség felépíti a vádat, utána viszont nem teremti meg a lehetőséget arra, hogy a megvádolt személy megismerje az ügy fontos részleteit. A média támadásai ellen nem tud védekezni, hiszen nincsenek a kezében ütőkártyák. Elkezd kétségbeesve kapálózni, ettől még gyanúsabbá válik. A kormánybarát médiában csepegtetett részletek hallatán kiközösítik, széthullik az élete, a barátai elhúzódnak tőle. Hiszékeny Dezső is tapasztalt ilyeneket. Az ügyészség ezt a játszmát játssza. A cél, hogy akit megtámadnak, védtelenné váljon. Hiszékeny ügye – amelynek középpontjában ötmillió forintnyi kenőpénz felvillantása állt – két év hét hónapon át tartott. Ennyi idő bőven elég ahhoz, hogy valaki körül elfogyjon a levegő. Hiszékeny Dezsőt végül felmentették, de a bélyeg az ügy után is megmarad. „Maga beszél?” – fordult hozzá egy államtitkár, amikor fel akart szólalni a parlamentben. Arra, hogy az ötmilliós váddal szemben a milliárdos csalási ügyek miért nem keltik fel az ügyészség érdeklődését, nincs válasz. Marad az a kijelentés, hogy „Hiszékeny Dezső ezt nem úszhatja meg”. Ezt a Fidesz tette közzé az ügy jogi részének lezárultát kommentálva.
Jogállamban élünk.