Hiába a keménykedés, nőtt az iskolakerülők száma

Tizenöt százalékkal nőtt az alapfokú intézménybe járó iskolakerülők száma az elmúlt négy évben Magyarországon – írja a Magyar Nemzet.

2017. január 12., 13:27

Kizárólag a középfokú oktatási intézményekben csökkent a hiányzók száma, az általános iskolákban nem. Sőt az alapfokú oktatásban évről évre egyre több iskolakerülőt regisztrálnak, különösen az olyan térségekben, ahol sok a hátrányos helyzetű gyermek – derül ki a Magyar Nemzet által az Emberi Erőforrások Minisztériumától kikért friss adatokból.

A kormányzat évek óta csak összesített hiányzási adatokat közöl, arról nem ejt szót, hogy nem minden iskolatípust ért el a pozitív tendencia – írja a lap.

Fotó: MTI

A kormány 2011-ben kötötte rendszeres iskolába járáshoz a pótlék folyósítását. A részletes statisztikából az derül ki, hogy míg a 2012/2013-as tanévben még csupán 5165 általános iskolás gyermektől kellett megvonni a családi pótlékot ötven órát meghaladó igazolatlan hiányzás miatt, egy évvel később már 5659-től. A 2014/2015-ös tanévben már 5920 főre nőtt azoknak az általános iskolás diákoknak a száma, akiknek családjától megvonták a pótlékot. A legfrissebb, 2015/2016-ra vonatkozó adatok szerint 5996 általános iskolás gyermek családját büntették pénzmegvonással. A legtöbb gyermek 7. és 8. osztályban lóg, és ezeken az évfolyamokon egyre rosszabb a helyzet.

A lap szerint a középiskolákban sem a pótlék megvonásának szankciója okozza, hogy visszaesik a hiányzók száma, hanem a tankötelezettség 18-ról 16 évre történő leszállítása.

Ennek 2012-es bevezetésével ugyanis a kormány lehetővé tette, hogy az iskolák megszabaduljanak a problémás gyermekektől vagy a diák maga hagyja el végzettség nélkül az iskolarendszert – a lemorzsolódás pedig javítja a statisztikát.