Hét balatoni település építene termálszállodát

A Balaton jobb szezont zár, mint ahogy a szakértők megjósolták, pedig négy esős hétvége is bezavart a főszezonban. Suchman Tamás, a Balatoni Fejlesztési Tanács (BTF) elnöke elégedett, hiszen a szakemberek, az önkormányzatok és a média is erősítette a magyar tenger imázsát, marketingjét.

2009. október 4., 14:41

A rossz előjelek ellenére válságos időkben nem zárt rossz szezont a Balaton, ezek szerint az érdekeltek megfogadták az ön tanácsát, miszerint „kisebb haszon, de több vendég”.

Csak úgy lehetünk versenyképesek a tengerpartokkal, ha az ésszerűség határain belül lefelé visszük az árakat. Néhány éve már figyeljük a horvát árakat, s úgy tűnik ez a monitoring sikeres volt, sokan a balatoni lehajtókat választották az M7-esen. Tudtuk, hogy kevesebb vendég lesz idén a válság miatt, de senki sem esett pánikba, tartották az árakat és lám, jobbak az eredmények, mint vártuk.

Az időjárás viszont továbbra is gyenge pontja a Balatonnak, ha nincs a négy esős hétvége, a válság ellenére is hozták volna a tavalyi számokat.

Mi is így számoltunk, de én azért várom a végleges adatokat, mert jó híreket hallottam, Szigligeten 19 százalékkal többen váltottak jegyet a strandon, mint tavaly, Balatonfüreden és Hévízen a szállodások elégedettek, a Danubius igazgatója sem panaszkodott és talán még hozhat valamit a Vénasszonyok nyara is.

A szakemberek szerint beértek a fejlesztések, többek között ma már 18 gyógy- valamint a 85 wellness szálló működik a Balaton mellett.

Ez kétségtelen, s megyünk tovább, a déli parton 4, míg az északi parton 13 szállásbővítésre készülünk. Több homokos strandot kell építenünk, miután a vonyarcvashegyi és a balatonlellei nagyon sikeres. És továbbra is azért fáj a fejünk, mert a három hónapos megtérülés nem jó üzlet. Termálszállodát kellene még építeni legalább hét településen, amely kihúzhatná a szezont és a helyieknek egész évben munkát adna. Ez persze azon is múlik, hogy legyen helyben gyógyvíz, tehát bízunk a legújabb kutatásokban. Tihanynak és Badacsonynak éppúgy hiányzik a gyógyszálló, mint Fonyódnak, ahol már harminc éve szeretnének egy gyógyszállót felhúzni, talán majd a csisztapusztai vizet odavezetik.

Ön a mi nap azt nyilatkozta, hogy a Balaton ismét jó hírét költik, így fokozatosan javul az imázsa.

A szakemberek és az önkormányzatok évek óta sokat dolgoznak a Balaton érdekében, s az utóbbi két-három évben a sajtó is a mi oldalunkra állt. Tavaly 4700 cikk jelent meg a Balatonról, idén szeptember közepéig már 7 ezer. Volt köztük kritika, negatív hangvételű cikk is, de azért sem haragszunk, mert jobbító szándékúak.

Az önkormányzatoknak viszont azért fáj a fejük, mert az idegenforgalmi adóhoz járó állami támogatásnak most csak a felét kapják meg.

Valóban ez a kormány szándéka, s tudomásul vesszük ma megszorításokat, de az a 1,2 milliárd forint súlyos gondokat okozhat, hiszen beépült a balatoni önkormányzatok költség vetésébe. A költségvetés elfogadásig, tehát az utolsó pillanatig harcolok értük, alternatív javaslatokat dolgoztunk ki, mert például Siófok és Balatonfüred költségvetése szinte összeomlana a 200-200 millió forint elvonása miatt.

14:33

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.