Hárommilliárdért adhatta el közbeszerzéseken hizlalt Eliost Orbán Viktor veje
Tiborcz István több milliárd forinttal gazdagodott, amikor pár éve eladta az Elios Innovatív Zrt. tulajdonában lévő felét. Ez a cég most az Euróőai Unió Csalás Elleni Hivatalának (OLAF) jelentése miatt újra a figyelem középpontjába került. A miniszterelnök veje korábbi sajtóhírekkel ellentétben nem vett ki osztalékot a vállalatból, viszont cégbírósági iratok alapján a G7 kiszámolta,
az Elios eladásán kevés híján 3 milliárd forintot kereshetett.
A közvilágítási fejlesztésekre szakosodott Elios arról híresült el, hogy egy időben sorra kapta az önkormányzati megrendeléseket. A cég 2010 és 2015 között 19 közvilágítási közbeszerzést nyert el, és ezek közül legalább nyolc esetben nem volt más ajánlattevő rajtuk kívül, ami a piaci viszonyokat ismerők szerint elég furcsa. A többnyire uniós forrásból finanszírozott projektek hatalmas hasznot hajtottak a cégnek: 2010-es szűk 700 milliós forgalma öt év alatt 11-szeresére emelkedett, összesített nyeresége pedig ebben az időszakban megközelítette az 1,9 milliárd forintot.
A társaságban már jó ideje nem Tiborcz a tulajdonos, sőt, papíron csak egy évig volt a kezében a vállalat, de vezető tisztségviselőként, igazgatósági tagként több mint négy évig részt vett a többször átnevezett cég irányításában. A közvilágítási tendereket letaroló cég hátszele az EU csalás elleni hivatalának (OLAF) is gyanús lett, a vizsgálat során – mint a 24.hu által megszerzett jelentésből kiderült – úgy találták, hogy a szervezett bűnözés fogalmát is kimerítheti az a rendszer, amelyet az Eliosnál feltártak. Ezért 43,7 millió euró (13 milliárd forint) uniós támogatás megvonására tettek javaslatot.

A kormányzati kommunikáció első reakcióként az Elios korábbi résztulajdonosára, Simicska Lajosra próbálta tolni a felelősséget – figyelmen kívül hagyva, hogy abban az időben még nehezen lehetett különbséget tenni Simicska és a Fidesz között. Ezért Simicska és Tiborcz sem számított abban az időben egymástól elkülönülő üzleti körnek. Az elég komplex cégháló, és gyakran változó tulajdonosok miatt már azt sem könnyű visszafejteni, hogy ki, mikor, mennyi osztalékot vett ki a cégből – írta a portál, mely végül arra jutott:
A társaság 2010 és 2016 között 1,8 milliárd forintot fizetett így ki, ennek nagy része, közel 1,3 milliárd pedig a jelenlegi tulajdonosnál, a WHB Befektetési Kft-nél kötött ki. Utóbbi cég a szintén kormányközeli vállalkozó Paár Attila West Hungária Bau csoportjának része. A második helyen ezen a listán az Eliost Tiborcz Istvánnal közösen alapító Erdei Bálint áll 230 millióval, Simicska Lajos Közgépe pedig 168 millió forinthoz juthatott osztalékból. A kevésbé ismert szereplők (köztük Tiborcz István egy állandó üzlettársa, Hamar Endre, illetve egy rejtélyes offshore cég) néhány tízmillió osztalékot kapott az Eliostól.
Tiborcz viszont osztalékban, úgy tűnik, egy fillért sem kapott, ám a kivett osztaléknál jóval nagyobb összeg cserélt gazdát akkor, amikor a WHB megszerezte az 50 százalékos részesedését.
A cég a 2013-as profitot nem fizette ki tulajdonosainak, míg a 2014-es nagy részét igen, de az erről szóló döntés előtt néhány nappal Tiborcz megvált a részesedésétől. Az azt megvásárló WHB Befektetési Kft-ben pedig 2015 végére 3,14 milliárd forintnyi vagyon jelent meg, szinte teljes egészében úgynevezett befektetett pénzügyi eszköz formájában, ahogy az ilyen cégekben meglévő részesedést is nyilvántartják. Ebből két céget vásároltak meg, ám a g7.hu számításai szerint ezek a kontraktusok úgy jönnek ki:
a Tiborcz tulajdonában álló Green Investments & Solutions Kft-ért (amelyen keresztül az Elios-részesedést birtokolta) 2,9-3 milliárd forintot fizethetett a WHB.
Hogy a ki nem vett nyereség, avagy osztalék után az üzlettársak a nyilvánosság elől elrejthető pénzmozgások formájában „fizették ki" a legnagyobb nyertest, azaz a miniszterelnök vejét, azt további, ebben a cikkben követhető pénzmozgások is jelezhetik.